zebra ispinoz (hint bülbüller) hastalıkları ve tedavisi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

mahir

New member
Mesajlar
914
Yaş
27
Konum
Kastamonu
#1
Konu gerçekten çok uzun ama okumanızı tavsiye ederim ama yok ben sıkılırım derseniz elimden birşey gelmez
Hastalıkların isimleri yazıyor isteyen öyle de okuya bilir nasıl isterseniz
( Hiçbir evcilin hastalanmaması dileği ile )

ECZA DOLABI VE İLK YARDIM KİTİ
1-Isıtıcı lamba
2-hasta kafesi
3-tırnak makası
4-bilezik kesici makas

5-kan durdurucu toz
6-tuz çözeltisi (mikrop kapmış göz bölgesini yıkamak için) (bknz veteriner)
7-aşırı stres ve su kaybı yaşayan kuşlar için elektrolit çözelti (bknz veteriner)
8-Antiseptik merhem
9-pamuklu çubuk
10-pipet ve elle besleme tüpleri,şırıngalar,kursak iğnesi
kursak iğneleri
uygulanışı
11-elle besleme için toz besin karışımı
12-geniş sprektrumlu antibiyotik
13-ishal için ilaç
14-ivermectin
15-lactobacillus merhemi veya tozu (bir tür probiyotik tozdur,bunların yerine probiyotik besinler kullanabiliriz. Bknz:probiyotikler.

HASTALIKLAR VE HASTA KAFESİ
Kusunuz hastalandı,ansızın hareketsizleşti..
Kafasını tüylerine gömüp uyuyor.
Dışkısı sulu ve tuhaf renkte.
Zayıflamış kemikleri sayılıyor.
Titriyor,üşüyor,yemeden içmeden kesildi.

Böyle kritik zamanlarda elinizi çabuk tutmalısınız,bazı kişiler forumlarda kuşlarının durumlarını izah edip yardim beklerler ancak gecen zaman öyle önemlidir ki,acaba kusun nesi var,su olabilir mi bu olabilir mi,benimde böyleydi,mikrop virüs mü?? böyle bir ilaç var derken ne yazık ki kus ölmüştür bile.. Değişik konularda gelen hastalıklar ile ilgili sorulara İnternet üzerinden cevap vermek aslında pek bir çözüm üretememektedir,problemi izah edip,diğer üyelerin görüp cevap vermeye çalışması ile oluşan süreç büyük olasılıkla kuşun ölümü ile sonuçlanır. Hastalıklarda MUTLAKA veteriner tarafından fiziki muayene ve gözlem en önemli teşhis yöntemlerinden biridir ayrıca dışkı ve vücut sıvısı muayenesi bilhassa gereklidir. Bu yüzden burada yazdıklarımızı dikkate almanızı rica ediyoruz..
Bununla beraber evde tedavide yabancı sitelerde rastladığımız hasta kus kafesinin önemi burada öne çıkıyor.
Kuşlar hastalandıkları zaman hastalıkla savaşmak için enerji harcarlar,hareketsiz olmalıdırlar,dışardan bir isi kaynağı almalıdırlar,diğer kuşlardan hemen izole edilmelidirler.
Hasta kafesi yapmak zor değildir,edinmeniz gerek ufak bir kafes ve bir ısı kaynağıdır.
Kafesinizi suluk ve yemlikle donatın,tünekler bunlara yakın olsun.
Isıtıcı lambayı yada ısı kaynağını kafese dayayın,ancak mesafeyi iyi ayarlayın çok fazla yakın olması tehlike yaratabilir.
Kus böylece veteriner sonrası iyileşme evresinde isi alarak çabucak kendine gelsin.
Bunlar uygulanmazsa çok nadir durumlar dışında kusun ölümünü seyretmek başka bir manzara izlemezsiniz.
Isı lambası dayanmış bir hasta kafesi.
ikinci adim ise ilaçtır.
Eğer hayvan besliyorsanız mutlaka bir veteriner ile de tanışık olmalısınız,veterinerlerin isleri hayvanları iyileştirmektir.
Herkes kendi isini yapmalıdır,kuşum hasta diye gidip kuşu satın aldığınız yerdeki kişilere danışmak akıl karı değildir. Bu ortamların zaten birçoğu kötü koşullara sahip yerlerdir. Bununla beraber diğer üyelerin tecrübeleri sınırlı bilgiye dayalıdır,ciddi problemlerde kulaktan dolma bilgilerle kimse ilaç kullanmak istemez peki bunu evcil hayvanlarımızda uygulamak etik midir sizce???
Belli hastalıklar için belli ilaçlar vardır ve bunları veterineriniz size mutlaka söyler,önereceği ilaçları edinip evinizde barındırmalısınız. Kuşlarınız için küçük bir ecza dolabı yapmanız gerekmektedir.


Bir kere hastalık geldi mi dakikalarla oynarsınız,ne yapacağınızdan emin olmalısınız.
Mesela aşağıda tam teşekküllü bir hasta kafesi var ama inanın böyle bir kafesi oluşturmak zor değil.


bir kafes ve ısıtıcı lamba,normal lambanın ışığı kuşların gözlerini rahatsız edebilir,onu yari saydam hale getirmek faydalı olabilir.Resimde gördüğünüz gibi kafesin sadece önü açıktır ve alttan iki ampul monte edilmiştir,ampullerin üstü kaplanarak sadece ısı vermesi sağlanır ve kuş sakin ortama alınarak önerilen ilaç tedavisi ile tedaviye başlanır.

İlave not:Isıtıcı lambalar yani yani infrared ampuller son yıllarda oldukça popüler olan ufo yada başka marka ısıtıcılarla aynı mantıkta çalışmaktadır. Hastalanmış hayvanları iyileştirmek için oldukça yaygın kullanılırlar.

Bütün bunlar bir yana diğer önemli bir noktada düzenli gözlemdir.
Kuşlarınızı gözlemek günde bir dakikanızı bile almaz,kus canlı mi,tüyleri yatık mi,dışkısının çabuk ve küçük miktarlar da bırakılması,kusun ötmesi,tüylerini düzeltmesi,yeme ve içmesi sağlığının yerinde olduğunu gösterir.
Artık kuşlarımız ölmesin,hasta olmamalarını isteriz ama bazen elde olmayan sebepler derler ya iste o anlarda bilinçli davranırsak o zaman onları kurtarabiliriz.


’İnfrared ve radyan ısıtıcılar geniş mekanların ısıtılmasında kullanılan ekonomik ısıtma cihazlarıdır. Elektrik enerjisi ile çalışırlar. Geniş mekanların tamamının ısıtılmasında veya bölgesel ısıtma yapılmasında kullanılan infrared ısıtıcılar ısıyı ışıkla taşırlar. Infrared ısı enerjisi yukarıdan aşağıya doğru, ortamda bulunanlara yönlendirilir. Tavanı veya içinden geçtiği havayı ısıtmaksızın, yönlendirilen ısı ilk olarak insan ve objeleri ısıtır. Hava , infrared ışını ile ısınmış insan veya objelerden sonra ısınır.
Bu özelliklerinden dolayı infrared ısıtıcılar noktasal ısıtmada tercih edilen ideal cihazlardır.
http://www.alperen.com.tr/infrared.htm
http://www.pet.gen.tr/2002/alisveris.phtml?mid=500&cid=530&scid=3360&pid=3360Hastalıklarla savaşmak zor,üzüntü verici ve maliyetlidir ancak hastalıkları önlemek oldukça pratik ve maliyetsizdir. Bunlar;
+hijyeni düzenli sağlamak
+dengeli bir diyet
+hayvanlara huzurlu bir ortam vermek (geniş ortam ve kalabalık olmayan nüfuslar)

BAKTERİLER

Önce bakterileri açıklayarak konumuza devam edelim,kuşlarda genellikle hastalıkların çoğu bakteriyel olarak ortaya çıkar. Sağlıklı kuşların bağırsaklarında çok büyük sayılarda bakteriler vardır,sağlıklı bir kuş bakterileri ele alınmak,yeme ve içme kapları,su ve hava vasıtası ile vücuduna alır. Bakterilerin çoğu bu kuşlarda eğer şu koşullar var ise hastalık oluşturur;çevresel stres faktörleri,yetersiz hijyen,yetersiz beslenme ve kötü hava sirkülasyonu.
Bu koşullarda ki bir kuşta bakteriler kan dolaşımına girerler,mide bağırsak bölümünde güç kazandıktan sonra solumun hastalıkları,hepatit ve kan zehirlenmesine neden olurlar. Doğru ilacı seçmek kuştan kan,dışkı,burun ve ağız kültürü örnekler alınmasıyla seçilir.
Bünyesinde bakteriyel bir enfeksiyonu olan kuş ilk bakışta keyifsiz görünür ve ishal şeklinde açık sarı ve yeşil renkte dışkısı vardır. Burnundan ve gagasında cerahat gelmektedir,tedavi edilmezse kısa sürede ölür. Ancak bütün bakteriler zararlı değildir,tıpkı insanlar ve diğer canlılar gibi kuşlarda vücutlarında sindirime yardımcı bakteriler barındırırlar ve bu bakterilerden yoksun kuşlar çabucak ölür. Sağlıklı kuşlar zararlı bakteriler ile baş edebilmektedirler ancak zayıf düşmüş stres altında üreme ile meşgul,ortam değiştiren kuşlar çabuk hastalığa yakalanma riski taşımaktadırlar. Bütün bakteriyel enfeksiyonlar bulaşıcıdır,hasta gözüken bir kuş mutlaka ortamdan alınmalıdır,üreme zamanlarda bakteriler çok can alırlar ve kuşu zamanında ortamdan alamazsanız bütün sürü ve çıkan yavrularda da hastalık meydana gelecektir.
Mutlaka veterinerinize danışın, ve elinizi çabuk tutun
Enfeksiyon 48 saat içinde tedavi edilmezse öldürücüdür.
Çoğu zaman geniş spektrumlu antibiyotikler enfeksiyonun üstesinden gelebilmektedir ancak bütün bakterileri öldürdüğü için probiyotik tedavisi mutlaka gerekmektedir.
Antibiyotikler mutlaka düzenli şekilde verilmelidir.Kuşlarda hastalıkları önlemek için tavsiyeler işe şunlardır,
Kuşların güvenilir satıcılardan alınması,kuşların ortamının mümkün olduğunca temiz tutulması,yeterli vitamin ve mineral takviyesi,temiz hava ve temiz suyun eksik olmaması,yeni alınan bir kuşun 30 gün karantinada tutulması,kafesin zeminin temiz olması ve kafeste çok fazla sayıda kuşun asla barındırılmaması.
Taze sebze ve meyveleri kuşlarınıza veriniz,eğer bunları yemiyorlarsa bengal ispinozlarını öğretici kuş olarak kullanınız. Kuşları genç yaşlarda meyve ve sebzelerle tanıştırmak size çok şey kazandırır,hastalıklara karşı dirençli olurlar ve tedaviye daha çabuk yanıt verirler.

ASPERGILLOSIS

Mantarlarla ilgili olan bu hastalık ispinozlar için çok fazla ölümcül bir etkiye sahiptir. Tozlu,ıslak bir çevre(dış salmalarda yağmur yağması gibi),küflü yiyecekler yenilmesi,kuşlara eski yuva malzemesinin verilmesi bu hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Kafese konulan sebzeler,meyveler ve yumurta maması asla bir yada iki günü geçirmemelidir. Yumurta mamasında özellikle bir gün!!!
Mesela peynir ve ekmeklerde görünen küfleri kuşlar yerse bu hastalığa yakalanırlar. Küflü bir yiyeceğin kuşu yemesi size çok ölümcül bir tecrübe yaşatacaktır.NYSTATIN, AMPHOTERICIN B, KETOCONAZOLE türü ilaçlar kullanılır,hastalık tekrar edebilir,kalabalık ortamlar mümkün olduğunca engellenmelidir.
Her zaman yeterli beslenme ve hijyenik ortam hastalıklarla başa çıkabilmek için iki altın kuraldır.
Bu hastalık hava keselerini ve ciğerleri de etkileyebilmektedir,otopside kuşun organlarında küflü bölgeler bulunur.

GIARDIA

Çok fazla sayıda kayba yol açan protozoal bir hastalıktır. Kronik bir hastalıktır ve henüz tüylenmiş yavruların hiç biri bu hastalığa dayanamaz. Kuş kilo kaybeder(kuruma) ve topaklı biçimde ishal vardır. Genelde antibiyotikler fayda etmez,daha başka ilaçlar kullanır. DIMETRIDAZOLE cinsi ilaçlar. İlaç kursaktan iğne şeklinde tatbik edilirse çok daha çabuk etki edecektir.

KONJUKTİVİT
İspinozlar ve diğer kuşlarda rastlanan en genel göz rahatsızlığıdır. Göz çevresinin ve kapaklarının şişmesi ve kapanması ile başlar. Kuşun konjuktivası şişecek ve göz kapağının altında çıkıntı yapacaktır. Bu bölgede irin birikecek ve bu irin göz kapağının yapışarak kapanmasına neden olacaktır bu esnada kuş gözünü ve yüz çevresini sürekli tüneklere sürtmektedir. Problem genelde tahriş,tozlar,göz kurtları,tümör ve dışsal nedenlerden oluşur.Ayrıca solunum sistemi veya sinüslerdeki bir hastalık ta etki edebilir.
Eğer kuşlarınızın gözlerinde kızarma,şişme ve kabuk bağlama gibi sorunlar varsa kuşlarınızda konjuktivit rahatsızlığının baş gösterdiğini düşünebiliriz. Bu hastalık vahşi yaşamdaki kuşlardan kuşhanelere bulaşmaktadır ancak tedavisi kolayca yapılabilmektedir. Konjuktivit terim olarak kuşun konjuktivasının (Göz küresini kapaklarıyla birleştiren ince zar) iltiha
planması,şişmesi ve kızarması durumudur. Konjuktivit in nedenleri şöyle sıralanabilir;
• Konjuktivanın zarar görüp,zedelenmesi (mesela diğer kuşlarla kavga ederken veya gece kuşun gözünü bir yere çarpmasıyla olabilir)
• Bakteriyel,viral,mantarlara özgü ve protozoon enfeksiyonlar

Konjuktivit kuştan kuşa kolayca bulaşabilmektedir,mesela fiziksel olarak temasın yanısıra hasta kuşun tüneğe başını sürtmesinden kalan toz ve kepeklerin diğer kuşa teması ile bulaşabilmektedir. Hasta kuşun tedavi edilmesinden sonra kafes veya barındığı ortam dezenfekte edilmelidir zira bu organizma soğukta fazla yaşayamaz ve sıcak bir vücuda ihtiyaç duyar. Eğer konjuktivit tedavi edilmezse kuşun gözleri şişerek kapanır ve etrafını göremez bu enfeksiyonun daha da yayılması önlenmezse solunum sistemine sıçrar ve kuş kendi sıvılarında boğularak ölür.


Konjuktivitin tedavi genel olarak antibiyotik ile olmaktadır,veterineriniz size enfeksiyonun şiddetine göre ilaç tedavisi uygulayacaktır. Tedavi mutlaka erken yapılmalıdır.

Antibiyotik içerikli oftalmolojik bir merhem uygulanmalıdır. TERAMİSİN NEOMİSİN Polymyxin B Sulfate.
Günde iki kez bir hafta boyunca kuşun gözüne merhem uygulanır ve herhangi diğer bir iltihap riski için suyuna Doxycycline eklenir. Hafif vakalarda dekonjestan. Özellikli bir damlada işe yarayabilmektedir ve eğer ki kuşun gözünde göz kurdu varsa mutlaka diğerlerinden ayrılmalıdır.

Mantar (kabuklu,pullu gaga ve yüz çevresi )
En fazla muhabbet kuşlarında görünen bu hastalık ispinozları da etkileyebilmektedir. Bu organizmanın (genel olarak bu hastalığa akarlar türündeki bir mit neden olmaktadır) 3 türü yine farklı üç türdeki kuşları etkilemektedir. (tavuk,muhabbet kuşu,ispinoz gibi)
Bu mitler kuşun derisine yerleşerek yumurtalarını bırakırlar ve yumurtalara çatlayıp büyüdükçe kuşun dokularını bozmaya başlarlar,zaman ilerledikçe
• Kabuk bağlamış,yaralı lezyonlar
• Derinin bir beyaz filmi ile kaplanması
• Dokuların şişmesi
• Dokuların çukurlaşması

TWIRLING (İSPİNOZLARDA SALLABAŞ)
Kuş kafasını geriye doğru atmaktadır,başı ayakları arasında uyumaktadır,yukarıya doğru bakmaktadır,bu gibi bir durumla karşı karşıya iseniz yapacağınız ilk iş öncelikle kuşa B12 kompleks vitamini vermektir. Gagadan 5 gün boyunca bir damla ve 30 gün boyunca ¼ litre suya eklenmelidir.
B12 vitamini sinir sisteminin yapımı ile bağlantılı olduğu için bu tip durumlarda oldukça başarı sağlamaktadır. Eğer vitamin tedavi için yeterliyse gelişmeler bir ila iki hafta içerisinde görülmektedir.
Sallabaş ya da ingilizceden çevirisi yapılırsa baş çevirme veya yıldızlara bakma hastalığı oldukça ciddi ve can sıkıcı bir hastalıktır,pek çok kuşsever bu hastalığın güvercinlerde ve kümes hayvanlarında görüldüğünü bilir.
Hava kesesi kenelerinden sonra gouldianların yatkın olduğu ikinci hastalık baş çevirmedir.
Öncelikle iki türlü baş çevirme vardır bazen gouldianlar yeni bir ortama alınınca veya üreme dönemlerinde başlarını yukarıya ve aşağıya doğru dairesel çevirirler bu genelde stargazing dir. Kuşlar sanki şaşırmış biçimde her yeri görmek istermiş gibi telaşlı bir haldedirler.
Bu durum birkaç gouldian sahibi tarafından rapor edilmiştir ve zararsız,geçici bir durumdur.
Ancak ciddi olan flamingo etkisidir.

Kuş aniden başını çevirmeye başlar,bu hastalıkla ilgili nedenler oldukça fazladır ve yıllar içinde bir çok kişi değişik tedaviler denemeye çalışmıştır.
Baş çevirmelerin nedenleri
-Stres ve yetersiz diyet
-iç kulağın iltihap yapıp şişmesi
-Spasmodic Torticollis isimli bir hastalığın boyun kaslarını kasması
-Paramyxovirus type111
-mantar yada bakteriyel enfeksiyon
Sallabaş ile ilgili oldukça değişik yaklaşımlar mevcuttur ancak bunların en başında sallabaş olan kuşun ortamdan mümkün olduğu kadar çabuk alınarak itlaf edilmesi gerektiğidir.
Sallabaş olan kuş tehlikeli şeklide mikrop saçmaktadır ve diğer sağlıklı olan bireyler için tehlike arz etmektedir.Sallabaş hastalığı genellikle bağışıklık sistemi zayıflamış,strese girmiş,
Fakir bir diyetle beslenen kuşlarda görülmektedir.
Bu gibi durumlarda öncelikle dışkı kültürü gereklidir,tedavi buna göre seçilmektedir. Twirling ile ilgili önemli derecede tecrübesi olan bir yabancı üretici nystatin ile başarıya ulaştığından bahsetmektedir.
Sallabaşın tam nedeni günümüzde halen bilinmemektedir,kuşun bu tür hareketler yaptığını tespit ederseniz mutlaka incelemeye almanız gerekmektedir. Yukarıda saydığımız gibi birçok nedenden kuş bu rahatsızlığa yakalanmış olabilir,doğru tedaviyi seçmek kesinlikle önemlidir.
Bu hastalıkla inatla savaşıp başarıya ulaşmış kişilerin olduğu unutulmamalıdır...

Koksidiyoz enfeksiyonları
Koksidiyoz enfeksiyonları protozoon gruptaki bir grup parazitin neden olduğu hastalıklardır. Bu parazitler bağırsakları meydana getiren hücre duvarlarında yıkıma neden olurlar.
yanda (iltihaplı tavuk sindirim organı)
Bu parazitler çoğaldıkça bağırsakta kanamalar ve bağırsakların şişmesine neden olur. Tabiki buda kuşun hızlı şeklide sıvı kaybetmesi ve besinlerden yararlanamaması anlamına gelir . koksidiyoz enfeksiyonları megabacteria enfeksiyonlarına benzer gösterilmektedir. Bu protozoal parazitlerin 4 büyüme evresi olduğu yazılmıştır. Bu parazitlerin aktif devreleri kuşları hasta ederken yumurta evresindeki parazitler kuş dışkıları ile ortama saçılır ve diğer sağlıklı kuşlara bulaşırlar ve bağırsak içinde gelişmeye başlarlar. Bu tür enfeksiyonlar dış kuşhanelerin ve yeteri kadar temizlenmeyen salma kafes gibi ortamlarda çok görülmektedir. Kalabalık ortamlarda protozoal parazitler çok çabuk gelişir ve bulaşıcı hale gelirler ve büyük sayılarda ölümlere yol açarlar.En tehlikeli zamanlar yağmurlu günler ve ıslak ortamlardır.
Belirtileri:Kayıtsız görünen kuşlar,kilo kaybı,uyuşukluk,ishal ve su kaybı en belirgin semptomlarıdır. Bir diğer sinyaller ise kuşların popolarının ıslak ve kirli olması ve üreme zamanında çok miktarda yavru kaybı bu enfeksiyon ihtimalini düşündürebilir.
Ancak vücutlarında bu enfeksiyonu bulunduran kuşlar stres zamanlarında belirtileri ortaya çıkarmaktadırlar ve hastalanmaktadırlar ayrıca yumurta evresindeki parazitleri bulundururken pek hasta görünmezler. Bu hastalıktan şüphelenildiğinde veterinere danışılmalı ve bu hastalıkla savaşan antibiyotik dışında ilaçlar ile tedavi edilmelidir.

KURUMA
David Alderton’ dan :Kendi dilimizde kuruma diye adlandırılan kuşun hızlı şeklide kilo kaybedip ölmesi durumu aslında bir hastalık değil bir belirtidir. Kuruma kuşun vücudunda vuku bulan ve savaştığı hastalığın sonucudur. Normal şartlar altında kuşun göğüs kemiği kaslarla örtülüdür ve kuşu tuttuğumuzda yumuşak olarak hissedilir,ancak hasta iken iştahını kaybeden kuş yemeden içmeden kesilip tüm enerjisini hastalıkla savaşmaya ve vücut ısısını korumaya harcar ve bu sebeple enerji ihtiyacı için kaslar erimeye başlar ve göğüs kemiği ortaya çıkar. Bu durum daha devam ederse kuş ölür.
Kuruma genelde bağımsız olmayı başaramayan genç kuşlarda,vücudunda kronik bir rahatsızlık,enfeksiyon, parazitlik bir durum hatta tümör bulunduran kuşlarda ölüme giden yoldur.. Kuşunuzu kontrol ederken böyle bir durum tespit ederseniz vakit kaybetmeden veterinere başvurmalısınız.
Kuruma oldukça tartışmalı ve karmaşık nedenleri olan bir belirtidir. Bazen kuşlarınızın ne kadar üzerine düşerseniz düşün bazı hastalıklar kaçınılmaz oluşmaktadır.
Önce kuşlarda sindirimin işleyişine kısaca bir göz atalım,yem ağız yoluyla vücuda alınır,boğazdan kursağa iner,kursak geçici bir depolama bölümüdür.
Kursakta yapılan kursak sütü,yağ ve protein açısından zengindir ve böylece yavruların çabuk büyümesine neden olmaktadır. Besinler kursakta bir süre yumuşatıldıktan sonra kursaktan sonra alt yemek borusu vasıtasıyla glandular mideye doğru yol alırlar. Sindirim kimyasalları burada sindirim başlatırlar.Kimyasal sindirim başladıktan sonra midenin taşlık bölümüne ilerleyen yiyecekler burada ezilmeye başlarlar. Sindirim pankreas ve safradan gelen daha fazla enzimlerle devam eder. Yiyeceklerdeki besleyici maddelerin çoğu ince bağırsaklarda emilir. Kalın bağırsaklarda ise besinlerin içindeki sıvılar emilir ve sindirim boyunca dışkı ve idrarla karışmış şekilde anüsten dışarı atılır. Bu yüzden taşlık,böbrekler veya sindirimle ilgili herhangi bir organdaki sorun kuşun kurumasına yol açar. Çünkü kuş besinlerden yararlanamamaya başlar.
Kuşu gözlemlemek çok önemlidir,gözleme kuşun gözleri ile başlama gerekir,sağlıklı bir kuşta gözler parlak ve normal büyüklüktedir. Hasta kuşlarda gözler küçülür ve genelde kuş gözlerini kapatarak tünekte oturur.
Kurumaya şu sorunlar neden olur:
-Kronik enfeksiyonlar(böbrek,karaciğer ve solunum sistemindeki)
-Sindirim bozuklukları
-vitamin e eksikliği
-taşlık kurtları
-parazitler
-beslenme yetersizliği
-iltihaplar
-pamukçuk (cancer)
-genç kuşlarda aniden değiştirilen diyet
-kuşhanede diğer kuşları rahatsız edip stres yaratan kuşlar
bununla beraber, kötü besinler,sular,kötü koşullar gibi stresi çoğaltan faktörleri de eklemek gerekir. Bazen ishal olan veya göz veya sinüs problemi yaşayan kuşlarınız olabilir,ancak genelde kuş zamanının çoğunu yem yiyerek geçirir,hasta kuşların %90 ı kurumayla savaşır. Ne kadar çok yerlerse yesinler giderek kilo kaybederler.bu yüzden kuşu iyi gözlemlemek,herhangi bir sorundan dolayı şüphe duyarsak çabuk davranmamız gereklidir.
Kuşun en basit olarak diyetinde ani bir değişiklik yapmak felaket sonuçlar doğurabilir.
Kuşta bir sorun olduğunu erken safhalarda yakalamak oldukça önemlidir,eğer neler olacak diye beklerseniz kuş hayati organlarını kaybedebilir,bu yüzden çabuk davranmak hayat kurtarıcı bir harekettir.
Kuşa fiziki muayene yaparak herhangi bir sorun olup olmadığını anlamaya çalışınız,burada kilit nokta kuşun göğüs kemiğidir,kurumada bu kemik bıçak gibi keskinleşir ve kolayca görülebilir. Kimi zaman kuşlar o kadar halsizlerdir ki kafesin tabanında dururlar,böyle zamanlarda kuşu elle beslemek (kursaktan şırınga ile) oldukça gereklidir.
Elle besleme formulüne toz mama,antibiyotikler(baytril,emtyl gibi) vitamin kompleksi, (b12)probiyotikler,buğday özü yağı,e vitamini,pankreatik enzimler eklenmelidir. Bu yüzden veterinerinizden yardım almanız çok önemlidir.
Taşlık zarar gördüğü için kuşlar yemleri sindirilmemiş halde çıkarırlar,buna popcorn etkisi denir. Bu da çok önemli diğer bir ayrıntıdır.
Ancak lütfen kuşu çok iyi gözlemleyerek teşhisi erkek yapınız,kafesin tabanında bekleyen bir kuş için her şey çok geç olabilir. Kuruma ile baş etmek için tek yol kuşu hasta kafesine alıp gelişme gösterene kadar günde birkaç kez daha sonra bu sıklık azalarak belirttiğimiz elle besleme formülü ile elle beslemektir. Bu sorun ile baş etmek oldukça zordur,gördüğünüz gibi hastalıklarla savaşmak için en iyi yol hastalıları engellemektir.

Megabacteria (Avian gastric yeast= kuşların mayalı mide iltihabı)
Megabacteria aslında bir bakteri değildir,bir tür mayadır ki bu berbat hastalığın tedavisinde antibiyotik işte bu yüzden pek bir işe yaramamaktadır. Megabacteria bütün küçük tür kuşlarda görülen oldukça kırıcı bir hastalıktır. Bu hastalığın diğer bir adı da kuşlara özgü sindirim mayasıdır. Bu organizma bakterilerden 20 kat büyük ve silindir şeklindedir. Bu hastalık özellikle Avustralya ya özgü kuşlarda (gouldian,zebra,muhabbet kuşu vb..) hatta güvercin ve kümes hayvanlarında da görülebilir. Agy genelde bir çok hastalıkla beraber seyreder,ikincil enfeksiyondur,zaten çoğu kuş sindirim sisteminde bu mayayı bir miktar barındırır ancak stres ve hastalık zamanlarında bu maya şiddetle sistemde çoğalır. Stres bu hastalığın ana nedenidir,zayıf diyet ve itinasız bakımda bu hastalığa davet çıkarır. Eğer kuşunuza iyi baktığınız halde bu hastalık çıkmışsa bunu altında aranacak diğer nedenler özellikle ispinozların kolaylıkla stres olmasıdır. Yeni bir ortama giren kuşlar,ortamda bulunan yiyeceklerin bozulması ve fark edilmeden kuşlar tarafından tüketilmesi,kafesin dışkılarla dolu ve ihmal edilmiş olması,hatta kuşların oldukça soğuk ve ıslak,nemli bir ortamda barınması bu hastalığa davet çıkaran diğer nedenlerdir. Diğer tür hastalıkların da kuş vücudunda ortaya çıkması hatta çok basit bakteriyel bir enfeksiyon agy ye çok uygun bir ortam hazırlar. Agy yavru kuşların bağımsız olamadan ölmesini en temel nedeni arasındadır.
Bu hastalıkla ilgili bir olumlu durum öncelikle kuşun bağışıklık sisteminin savaşabilmesidir, sağlıklı bir kuşun sindirim sistemindeki ph seviyesi protozoon,bakteriyel ortama izin vermemektedir,ancak stres anlarında bu mümkün olamamaktadır, bu yüzden kuşlarımızı probiyotiklerle desteklemek,elma sirkesi limon suyu gibi sitrik asit kaynaklarını periyodik olarak sağlamak önemlidir. (probiyotiklerin kullanım miktarlarını veterinerinize danışmalısınız fazlası zarar verici olabilir)
Agy dış kuşhanelerin en büyük derdidir, dışkılı,ıslak nemli ortamlar bu mayanın gelişmesi kuşların vücuduna girmesi ve yayılması için idealdir. Bu hastalığın belirtileri ilk olarak sulu dışkılar,kuşun kabarması ve durgun görünmesidir.

bu esnada maya büyümektedir ve kuşun midesini duvarlarına nüfuz etmektedir,kuş sindirimden faydalanmamaya başlar ve bir ülser konumlanmıştır daha sonra kuruma dediğimiz olay başlar ve kuş kısa sürede ölür. Midede oluşan kanama dolayısıyla dışkılarda pis kokular oluşur,kay kaybından kuşun dersi açık renkte ve ayakları da soğuktur.
Hastalıkla savaş için yapılacak ilk iş sorunun kaynağını bulmaktır,öncelikle kuş hastane kafesine alınmalıdır. Veterinerimizin de önerisiyle anti-fungal etkili bir ilaç işe yarayabilmektedir, bir diğer yolda diğer kuşlarımızın koruyucu bir etkisi olan sitrik asit takviyesidir ancak unutulmamalıdır ki sitrik asit sadece koruyucu etkiye sahiptir. İkinci bir adımda kuşun vücudunda ki diğer mikropların antibiyotik ile temizlenmesi ve bağırsak florasının tekrar düzene sokulmasıdır.

İspinozlarda Antibiyotik kullanımı
Konuya başlamadan önce hatırlamamız gereken birkaç şey var,antibiyotikler kuşlarda koruma amaçlı ve periyodik olarak asla kullanılmaması gereken bir ilaçlardır. Vitamin ve gıda takviyeleri düzenli aralıklarla verilebilir,ancak antibiyotiğin kuşa sık sık verilmesi,kuştaki bakterilerin güçlenip ilaca direnç kazanmasına ve hesapta olmayan rahatsızlıkların oluşmasına neden olur. Yine aynı şekilde bu tip ilaçların yan etkileri karaciğer ve böbreklerin tahribatına neden olmaktadır.
Kuşların metabolizması memelilerden çok daha fazla hızlıdır,bu da demektir ki ilaç vücuttan hızlı şeklide atılır,bu yüzden sık sık verilen dozajlar tedaviden maksimum şekilde faydalanılmayı sağlar. Tedavi en az 7 gün sürmelidir,ikişer üçer gün verip ilacı kesmek bir fayda sağlayamayacaktır. Acil durumlarda antibiyotikler ve diğer ilaçlar hayat kurtarıcı bir role sahiptir,fakat çözümün sadece bir bölümüdür. Problemi komple ortadan kaldırmak çok daha önemli bir konudur,kuşlarda ortaya çıkan hastalıkların nedeninin % 90 ı mikrop bulaşan içme suyu,kirli kafesler ve yiyecekler sonucu oluşmaktadır.
UYARI
KUŞUNUZUN HASTA OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSANIZ BİLİP BİLMEDEN ANTİBİYOTİK KULLANIMI İLERDE ÇOK DAHA CİDDİ SONUÇLAR DOĞURABİLMEKTEDİR,HER HASTALIĞIN İLACI FARKLIDIR VE TAM OLARAK NEDENİNİ BİLMEDİĞİNİZ BİR HASTALIK İÇİN İLAÇ KULLANDIĞINIZDA ÇOK KISA SÜREDE KUŞUNUZU KAYBEDEBİLİRSİNİZ,BU YÜZDEN MUTLAKA BİR VETERİNERE DANIŞMALISINIZ.

HAVA KESESİ KENELERİ VE OYUCU KENELER
Hava kesesi keneleri (akarları da diyebiliriz) mikroskobik canlılardır. Bu canlılar dış parazit ve kenelerin aksine kuşun üstünde yada salgıları ile dışkısında bulunmazlar. Kuş hapşırdığında oluşan kuvvet ile dışarı atılabilirler,diğer kuşların sistemine girebilirler. Kuşun alveollerinde,hava keseleri ve oksijenini karbondioksite dönüştüğü ciğerlerinde konumlanırlar.
hava kesesi miti
Hava kesesi keneleri tüm solunum sistemini etkileyen ve en fazla gouldian ispinozları ile kanaryalarda görülen bir rahatsızlıktır. Hafif seyreden durumlarda genelde kuşlar bu hastalığı belli etmezler,ağır vakalarda ise tiz sesler,çıtırtı şeklinde sesler,kuyruğun hafifçe eğilmesi ve gaga açık şekilde nefes alma gözlenmektedir. Belirtiler kuşun aşırı şekilde ellenmesi ve buna bağlı stresli durumlarda artmaktadır.
Ölüm oranı oldukça fazladır bu yüzden bu vakalarda kuşa ivermectin isimli ilaç uygulanır.
Tedaviyi izleyen 12. günde yine doz tekrarlanır böylece asalakların tekrar ortaya çıkması önlenmiş olur. Yıl içinde birkaç kez özellikle yeni aldığınız kuşlara uygulanması önerilir,kanaryalara ise 6 ayda bir koruyucu tedavi gerekmektedir.
İvermectin yağ bazlı yani suda çözünmeyen ve oldukça etkili ağır bir kimyasaldır,bu etkinin oldukça küçük yapılı ispinozlarda hafifletilebilmesi için Propylene glycol ile karıştırılmaktadır. Bu yüzden bu ilacla ilgili mutlaka bir veteriner yardımı almanız gereklidir.
İvermectin aynı şeklide mantar diye tabir edilen gaga ve bacaklarda ki bozulma ve pullanmalar içinde kullanılmaktadır. Tedavi şekli için veterinerden yardım alınız.

İSHAL

Uygun olan ilaç ağızdan günde 2 kere 5 gün boyunca uygulanır,aşırı su kaybı elektrolit türü sıvıların kuşa verilmesiyle giderilebilir. (elektrolit su: şeker ve mineral yönünden zengin su) Bu sular enjekte edilebilir. Yoğurt suyu yararlı bakteri ortamının geri kazanılması için gerekli bir probiyotiktir. Çünkü antibiyotikler sindirim sistemindeki yararlı bakterileri de yok etmektedir. Furoxone (Furadantin)isimli ilaçlar kullanılmaktadır.

KURSAKTA EKŞİME

Kursakta ekşimeyi,kursaktaki besinleri ekşimesi,mayalanması, iltihaba ve ülserleşmesine neden olması olarak açıklayabiliriz. Kusma kursak ekşimelerinde oldukça fazla görülür çünkü kursaktaki yiyecekler kuş tarafından boyuna ve kafanın üstüne doğru çekilir.
Kursak ekşimesinin altında yatan nedenlerin biri de kursağı yöneten kaslarının zayıflaşması ve zamanla sarkmasıdır. Bu genelde çok fazla yavru beslemiş ve yaşlı kuşlarda görülür. Diğer bir yandan bu sarkma ve zayıflık bozulmuş,soğuk,küflü yiyecekler,düzensiz beslenme,stres ve enfeksiyonlar kursağın depolama ve çalışma fonksiyonlarını bozar.
İlkin kuşun küçük miktarlarda ki yiyeceklerle beslenmesini ve kursak tamamen boşalmadan tekrar yemek yemesini engelleyiniz.
Kursağın sıvısı veteriner tarafından tedavi boyunca kontrol edilmeli ve kuşun içme suyuna antidiyaretik bir ilaç (kaolin+pektin) ile az miktarda sodyum bikarbonat eklenmelidir. Bu kursağın asit oranını azaltmaya yardımcı olacaktır.

Protozoon enfeksiyonları

Protozoon grubundaki organizmaların meydana getirdiği bu hastalık kuşta kendini ishalli,sarı yeşil renkli sıvı,hareketsizlik durgunluk,kilo kaybı ve tüy kaybı olarak kendini belli eder. Protozoon enfeksiyonun en belirgin semptomu farklı renkte dışkılar ve tüy kaybıdır. Ayrıca veterineriniz de kuştan dışkı kültürü alarak enfeksiyonun kaynağını teşhis edebilecektir .
Protozoonlar kuştan kuşa çok kolayca bulaşabilmektedir. Gaga teması,dışkılara temas,hatta anne babadan yavruya beslerken geçmesi şeklinde olabilir. Eğer kuşunuz hasta gibi görünüyorsa mümkün olduğu kadar kısa sürede kuşu diğer sürüden ayırmanız gerekmektedir. Çünkü hastalığın belirtileri kuşta kendini çok zor belli etmektedir ve diğer sürü tehlike altındadır.
Protozoon enfeksiyonların neden olduğu en önemli rahatsızlık pamukçuktur. Bu hastalık güvercin ve muhabbet kuşu sürülerini harap edecek düzeyde bir hastalıktır ve şov kanaryalarında oldukça sık görünür. Pamukçuklar genel olarak kursakta ve boğazda sarı kütle olarak teşhis edilirler.
Protozoon organizmaları oldukça dayanıklı tek hücreliler olduğu için ilaç tedavisi genelde zor olmaktadır,en iyi müdahale kuşları hastalıktan korumak olarak öngörülmektedir. Yeni alınan kuşlar mutlaka sürüye tanıtılmadan karantina altında bekletilmelidir.

BİT,PİRE VE KENELER
Dış parazitler içinde sayılan bu canlılar çoğu dış kuşhanelerin yanı sıra iç mekanlarda bile barınan kuşlarda görülebilmektedir.
Bitlerin kuşları etkileyen bir çok türü vardır,bu parazitlerin tespitini yapmak için mikroskobik incelemeye ihtiyaç vardır ,bitler kuştan kuşa atlayarak hatta kuştan kopan tüyden başka kuşa atlayarak bulaşmakta ve yayılmaktadırlar. Bir kuşun kopan tüyünde bir bit 4 ay canlı kalabilmektedir. Bitler kuşların tüyleri boyunca gruplar şeklinde yumurtalar bırakır ve yumurtadan çıkan bitler çeşitli (larva gibi) evrelerden geçerek konak canlının üzerinde büyür. Bit ve pireler kuşta ;

• Aşırı şekilde tüylerin düzeltilmesi,kaşınma
• Huzursuzluk,yerinde duramama
• Tüylerin sürekli silkelenip kabartılması
• Tahrişler
Olarak kendini belli etmektedirler,hatta bazılarında tüylerin zarar görmesi ve renk değiştirmesi belirti olarak görülebilir.
(siyah noktalar bitler ve kenelerdir.)
Keneler ise geceleri faaliyete geçen ve kuşların tüyleri arasında hareket eden canlılardır. Bu da kuşu huzursuz,kaşıntı içinde ve telaşlı yapmaktadır. Keneler çoğunlukla kuşların baş ve popo etrafında konumlanırlar çünkü buradaki tüyler ince ve kan damarlarına ulaşım kolaydır.
Bu kenelerin çıplak gözle görülmesi kolaydır ancak kuşunuzu karanlık basınca kontrol edilmesi gerekmektedir hatta kafesin altına beyaz bir kağıt yayarsanız sabah görünen kahverengi lekeler kenelerdir,kenelerde bitler gibi kuşta aynı belirtilere neden olurlar. Kenelerin yavruları ise gelişim esnasında kuşların baldır,göğüs ve kanat altı gibi tüylerinin altında kan emerek beslenirler ve buralarda kızarıklık ve lezyonlara neden olurlar,bu yavrular büyüyünce burayı terk ederler ve yaralar kendi kendine iyileşir.
Bu parazitlere karşı veterinerinizin önereceği anti parazitel ilaçlar ve spreyler bulunmaktadır. Bitlerin ömürleri daha uzundur ancak kenelerinki 7 günlük olarak tanımlanmaktadır,ancak ilaçlar kene yumurtalarına etki etmemektedir.
Anti paraziter ilaçların dozu veterinere danışılarak belirlenmelidir,bu tür ilaçlar oldukça narin olan yavrularda zehirlenmelere yol açmaktadır.

BACAĞINI GAGALAYAN KUŞ,AYAK YARALARI
Bazen kuşlar bacakları sağlıklı görünse bile bacaklarını sürekli gagalarlar. Böyle durumlarda kuşun bacağı kuvvetli ışık altında mümkünse büyüteçle iyice incelenmelidir,bacağa saplanan bambu yuvaların küçük bir parçası yada dolanan bir iplik söz konusu olabilir.
Yine aynı şeklide oyucu mitler (mantar diye bilinen hastalık ) kuşu rahatsız ettiği için kuş bacağını gagalamaktadır.
Bazen kuşlar bacaklarının altını kötü tüneklerden, yetersiz koşullardan dolayı yaralayabilirler. Bacağın altındaki yaralar tedavisi en zor olan yaralardan biridir.

Böyle durumlarda kuşun ayağı hem yaralı hem de mikrop kapmış durumdadır.Genelde bu sorunun tedavisi uzun sürelidir. Kuşun ayağını mutlaka her gün kontrol edip dezenfektan özellikli ile yıkayınız.Teramisin ve fucidin gibi antibiyotik özellikli kremler pamuklu çubukla uygulanmalı kuş mümkünse ayağını yere düz basmalıdır.Çok fazla hareket edemeyeceği bir ortamda tutulması tedaviyi oldukça hızlandırır. Aksine ayakların üstlerinde ki yaralar aynı tedaviyle kısa sürede geçmektedir.

ÇARPIK BACAKLAR
Yavru kuşlardaki şekilsiz ve çarpık bacaklar vitamin d eksikliğinden kaynaklanır. Bunun yanında yuvanın dar ve şeklisiz olması,yuva malzemesinin gelişigüzel ve dağınık olması yine bir başka nedendir. Çeperi yuvarlak ve zemini dokulu (kaygan olmamalı) yuvalar tavsiye edilmektedir. Zemini kaygan yuvalar yavruların bacaklarının ayrılıp çarpıklaşmasına neden olacaktır. Bacakları anormal olan yavruların veteriner gözetiminde bacaklarını eklem yerlerinden birbirine bağlayınız.

KİRLİ POPO

Kuşlarda poponun kirli ve dışkı bulaşmış olması genellikle bağırsaklarında bir problem olduğunun göstergesidir. Parazitler ve bakteriyel enfeksiyonlardan şüphelenebiliriz. Dışkı tahlili için veterinere götürmeniz gereklidir.
Kuşun popo bölgesini ılık suyla temizlemek tavsiye edilir. Kuşun popo tüylerine dışkı yapışıp birikmesi kuşlarda sıkıntı yaratabilmektedir. Bu birikimler temizlenmezse kuşu çabucak kaybedebilirsiniz.
Temizlenme yapıldıktan sonra kuş mutlaka veterinere götürülmelidir,popunun kirlenmesi ishalle ilgili bir durumda olabilir ki bu da bakteriyel enfeksiyonların ikincil bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır.
Burada önemli olan nokta problemin tamamen giderilmesi için dışkı tahlilinin gerekli olmasıdır. Parazit yumurtaları yada bakteriyel patojenler belirlenir.
Sorun protozal kaynaklı problemlerde görülebilmektedir çünkü protozoonlar dışkı tahlili ile zor belirlenmektedir. Tecrübeli bir inceleyicinin gözünden kaçması mümkün değildir.
Kuşlarda tıpkı insanlarda olduğu gibi diyetsel değişimler ve stres faktörleri ishale sebep olmaktadır,bunun yanında yumurta tıkanması ile de dişi kuşun poposu kirlenebilir. Bu unutulmamalıdır.


TIRNAĞIN DÜZGÜN KESİMİ
Bazı tür ispinozlar yapıları gereği düzenli tırnak kesimine ihtiyaç duyarlar.
Çilek ispinozları,javalar,bengaller,baharatlar bunlar arasındadır.Ancak zebra ispinozunun tırnağını kesmeye gerek yoktur. Üreme zamanları uzun tırnaklar yuvada tehlike yaratabilirler. Kumlu tünekler kıvrık gagaların aksine ispinozlara uygun değildir,bu tünekler ayakları narin olan bu kuşlar için zararlı olurlar. Ancak salmanız varsa kuşların tüneyebileceği yerlere büyük taşlar (granitler gibi)yerleştirmek kuşların tırnaklarının törpülenmesine yardımcı olur. Ayrıca ağaç dalları,yüzeyleri pürüzlü dallar ve beton tünekler kullanılmaktadır.

Beyaz beton tüneğin üstünde iki ispinoz
Bunun yanında tırnakların kesimi elle yapılabilir.

doğru tutuş
Kuşu mutlaka ışıklı bir ortama alınız ve doğru şekilde tutunuz. Baş ve yüzük parmağınızla ayak parmaklarını kavrayınız. Manikür makası yada tırnak kesici kullanınız. Kan damarının bittiği yerden kesiniz ancak düz değil verev şekilde kesmeye çalışınız. Eğer kanama yaparsa kan durdurucu sürüp dezenfekte ediniz. Bazı deneyimli kişiler ucu kızgın aletler yada bir kibriti yakıp söndürüp kanayan yere bastırarak kanamayı durdururlar.

TÜY DÖKÜMÜ VE TÜY KALİTESİNİ ARTTIRMAK

Tüy dökümü mevsimsel bir süreçtir ancak bazen korku travmalarında da kuşlar tüy dökümüne girebilir. Bunu belirtmekte yarar var.
Kuşlarınız size gelene kadar çok zor koşullardan geçmişlerdir,kötü ortamlar,sürekli ellenmek vb..
Yeni aldığımız bir kuşun tüylerindeki bozukluğu hepimiz fark ederiz Yeni alınan kuşlar yüksek protein oranı olan yiyecekler,meyve sebzeler ile beslenmeli ve üretimden önce dinlendirilmelidir. Daha sonra kuşunuza banyo veriniz. Eğer kuş banyo yapmıyorsa sprey ile onu nemlendirmeye çalışınız.Islanan kuşunuzu elinize alıp zarar gören tüyleri çekiniz,fakat çok fazla çekmemeye özen gösteriniz. Bu uygulama kısa süreli sonuçlar içindir ancak uzun vadede kuş tüy dökeceği için tüyleri yenilenecektir.

DIŞKI ANALİZİ
feces:katımsı dışkı
urine: sıvı idrar gibi saydam
urates:beyaz olan kısım
Normalde kuş dışkıları kokmaz ve verilen besine hafif renk değiştirir havuç yumurta maması yiyince hafif hakiden açık kahverengiye döner, yeşillik verince daha yeşillenir ancak aşağıda söylenenlere bakarak diski renginden hastalık kestirilebilmektedir.. Stres zamanlarında kuşların dışkıları sıvılaşır ve panik anında hemen dışkılarını sistemden atarla, yakalamaya çalısınca elimize sıçrayan dışkı gibi...

Bunun yanında sağlıklı dışkılama çabuk ve küçük miktarlarda olmaktadır,büyük dışkılar ve zorlanma bağırsaklarda bir problem olduğunun göstergesidir,ayrıca yumurtlamadan birkaç gün önce dişilerde dışkı miktarı artmaktadır.hastalıklarda ;
urates(beyaz bölüm)
yeşil: karaciğer rahatsızlığı iştahsızlık
sarı:karaciğer rahatsızlığı iştahsızlık
kahverengi: kurşun zehirlenmesi
kırmızı: iç kanama veya böbrek hastalığı
Beyazlığın artması: dehidrasyon(sıvı kaybı) veya böbrek hastalığı

Urine ( saydam sıvı )
sarı:karaciğer rahatsızlığı
yeşil: karaciğer rahatsızlığı
kırmızı: iç kanama veya böbrek hasta ligi
fazlalaşması:çok su içme sulu gıdalar yeme bakteriyel enfeksiyon
Feces (kati uzun bölüm)
siyah zift gibi:iç kanama
bezelye yeşili: karaciğer hastalığı
beyaz yada hamur renginde: pankreas yada sindirim bozukluğu
dışkıda topaklı yiyecek yada sindirilmemiş yiyecek: tamamlanmamış sindirim,yetersiz bağırsak hareketi,Giardia(protozoon türü paraziter hastalık),kum veya grit alınmaması
 

bugrahan

New member
Mesajlar
889
Yaş
22
Konum
mersin
#2
Cvp: zebra ispinoz (hint bülbüller) hastalıkları ve tedavisi

çok uzun ama yararlı bir bilgi...teşekkürler,+rep
 

mahir

New member
Mesajlar
914
Yaş
27
Konum
Kastamonu
#3
Cvp: zebra ispinoz (hint bülbüller) hastalıkları ve tedavisi

evet fazla oldu biraz ama işe yarar belki genel olarak hastalıkların hepsi yazıyor
 

fringe

New member
Mesajlar
3
Yaş
29
Konum
adana
#4
Cvp: zebra ispinoz (hint bülbüller) hastalıkları ve tedavisi

hint bülbülü kuşum var aldığım yerde ayağına boncuk takmışlar hayvancağız da ayağındaki boncuğu çıkarmış ayağa kanıyodı kesilmiş şimdi siyahımsı bişey oluşmuş ayağında morarmış birde serçe parmağı şişti batikon veya teramicin krem sürersem işe yarar mı :'( :nasil:
 

mefsa

New member
Mesajlar
125
Yaş
30
Konum
Maltepe İstanbul
#5
Cvp: zebra ispinoz (hint bülbüller) hastalıkları ve tedavisi

onu kuş kendi nasıl çıkarmış? çok zor bir ihtimal o ayak düşecektir kurayıp geçmiş olsun...
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...