Yuva Temizliği nasıl yapılır??

Değerli arkadaşlar,

Elinde çift papağanı olup, yavru elde eden arkadaşlar bilir. Yavrular ve anaçlar sürekli yuvada olduğu için yuvalıklar sürekli pislenir. İşte bu yuvalıkları nasıl, ne zaman temizlemeliyiz? Anaç kuşlarımızı ve yavrularımızı pislikten ve bitlerden nasıl kurtarabiliriz?. Dilim döndüğünce paylaşmak istiyorum..

** Yuva temizliği, yavruların tamamı yumurtadan çıktan sonra ve yavrular büyüyüp yuvadan uçtuktan sonra olmak üzere 2 dönemde yapılır.

1. dönem temizlik ( yavruların tamamı yumurtadan çıktıktan sonraki dönem): Yuvalık kafesten sökülür (anaçlar kafeste iken). Yavruların tamamı yumuşak ve sıcak bir ortama alınır. (Yavrulara dokunmadan önce ellerimiz çok iyi yıkanmalı, hatta profesyonel dezenfektan bir ürünle dezenfekte edilmeli, çünkü yavrular mikrop kapmaya çok açık bir dönemdeler)..
Yuvada kullanılan malzemeye göre, bütün yuvayı dağıtmadan sadece en üst katmandaki malzeme ve dışkılar eldiven yardımıyla alınır. profesyonel bir dezenfektan ile yuva dezenfekte edilir. Burası önemli; mutlaka bit ilacı ile yuva içi ilaçlanır.. Bit, yabana atılacak birşey değildir. İhmal edildiği taktirde yavruyu ölüme götürebilir. Daha sonra, yavruların teker teker kursak kontrolü yapılır ve popolarına dışkı yapışıp yapışmadığı kontrol edilir. yapışan dışkılar temizlendikten sonra, yavrular yuvaya konulur ve yuva kafese takılır.
Bu işlemler mümkün olduğunca hızlı gerçekleşmelidir.

2. dönem temizlik (yavrular yuvadan uçtuktan sonra): Bu dönemde yavrular kafese inmiş olur ve muhtemelen yuvanın içinde yeni yumurtalar olacaktır.
aynı şekilde yuvalık sökülür. yumurtaları kırmadan dikkatlice yuvadan alınır.. yuvalık aynı işlemlerden geçirilir. yumurtalar üzerinde çok pislik varsa, yün bir malzeme yardımıyla hafifçe temizlenir.(zımpara yapar gibi değil kesinlikle). temizlenmiş, dezenfekte edilmiş, bit ilacı yapılmış olan yuvaya geri konulur. yuvalık kafese geri takılır..

Umarım anlaşılmayan bir nokta yoktur..

Not: İlaç, dezenfektan, vs.. ismi vermek istemiyorum. Çünkü onların da sahtelerinin yapıldığı duyuyorum, görüyorum. Bu konuda forumumuzun sağlık danışmanından destek alabilirsiniz..

saygılarımla,

G

Guest

Guest
Cvp: Yuva Temizliği nasıl yapılır??

Ya ama ben bu soruyu sorcaktım :) Yine birseylerı önceden öngörmüşsünüz bülent bey, çok iyi bir yazı olmuş. Paylaşım için teşekkürler.. Bu konuda en önemli olaylardan biri insanların bebeklere ve yumurtalara ellemeye alışması şart...

G

Guest

Guest

bulent bey bır sey soracam pekı bu ıslemı ben sımdı yapmam mı lazım.yoksa yavrular cıktıktan sonramı yapayım.bılıyorsunuz su an 2.yumurtalar cıkıyor.gercı daha hala tek yumurtadayız ama beklıyorum bakalım 2.yumurtayı..

aylin aydın' Alıntı:
bulent bey bır sey soracam pekı bu ıslemı ben sımdı yapmam mı lazım.yoksa yavrular cıktıktan sonramı yapayım.bılıyorsunuz su an 2.yumurtalar cıkıyor.gercı daha hala tek yumurtadayız ama beklıyorum bakalım 2.yumurtayı..
maaşallah aylin hanım demekki 2. çıkımlar da başladı.

2 yavruyu sahiplendirdinizmi?

G

Guest

Guest

Ferhat Karaca' Alıntı:
aylin aydın' Alıntı:
malesef arıyorum ama kımse ıstemıyor:))
forumdaki sahiplendirme bölümüne bir konu açın isterseniz aylin hanım...

saygılar...
actım ferhat bey actımda bulent beyınkıler daha cekıcı benımkıler sonuk kalıyor..:)saka bır yana yavruları ısteyen cıktı ama yollamamı ıstıyorlar halbukı ben elden teslım etmek ıstıyorum.ıstanbul da olmayınca da ıs yatıyor...

hayırlısı diyelim. inşallah istanbuldan yavruları sahiplenmek isteyen birileri çıkar...

saygılar...

G

Guest

Guest
Mavı maskelı..

Aylın hanım bunu bahane edenlere bosverın cunku ısteyınce bırı gercekten gelıp alır. Ben en son kırsehıre verdım, ben gonderemem dedım gelıp aldlar... Sımdıkı ıkı bbeısım ıcın hıdır bey tam 18 saatlık yoldan gelıcek ve bebeklerı alıcak. Yanı cıdden bırı sızın kuslarınızı gonulden ısterse gelır alır.. Kafanıza takmayın.. Cunku bır bayan ıcın cıdden otogara gıdıp kus gondermek cok ama cok zor... Insallah hayırlı kısılere gıder bebısler

Bülent Bey

ben birşeyi anlayamadım ilerki günlerde 1. dönem temizliği yapacağım fakat yuvayı dağıtmdan dezenfektan ve bit ilacı nasıl uygulayacağım sonuçta herşeyi kemiriyorlar sağlıklarına bir etkisi olur mu ?

benim yuvanın tabanı 2 katmanlı alt katman yuvanın kendisi bir de aparatı var (sadece onu çıkartıp temizleyebilmek için) ben bu apartların arasına yuvayı yıkadıktan sonra alt tabanına avispray kullanıyordum...

şimdiden teşekkür ederim :)

Merhaba Gizem Hanım,

Dezenfektan ve bit ilacı isimlerini forum genelinde vermeyi uygun bulmuyorum. Yanlış kullanımlar sonucu istenmeyen sonuçlar olabiliyor.
dezenfektan ve bit ilacı için forum sağlık danışmanımız sayin Niran Çınar ile temasa geçmenizi tavsiye ederim. O size en iyisini önerecektir ve isterseniz de temin edecektir.

Papağan hastanemiz bölümünde kendisinin iletişim bilgilier mevcuttur. Forumumuz ve de benim vasıtamla iletşime geçtiğinizi söylerseniz, kendisi gereken ilgiyi gösterecektir..

hakkatten bu işlemi yaparken çok dikkatli olmak gerekiyor. benim gibi acemiler için özellikle çok zor olacak ilk yuva temizliği...

saygılar...

bülent kınran' Alıntı:
Merhaba Gizem Hanım,

Dezenfektan ve bit ilacı isimlerini forum genelinde vermeyi uygun bulmuyorum. Yanlış kullanımlar sonucu istenmeyen sonuçlar olabiliyor.
dezenfektan ve bit ilacı için forum sağlık danışmanımız sayin Niran Çınar ile temasa geçmenizi tavsiye ederim. O size en iyisini önerecektir ve isterseniz de temin edecektir.

Papağan hastanemiz bölümünde kendisinin iletişim bilgilier mevcuttur. Forumumuz ve de benim vasıtamla iletşime geçtiğinizi söylerseniz, kendisi gereken ilgiyi gösterecektir..
çok teşekkür ederim Bülent Bey ozaman en yakın zamanda Niran Hanım ı rahatsız edeceğim :)

bülent bey paylaşımınız için teşekkürler..
ben dün kafesteki yuvalığı bitlenmeden ötürü yeni bir yuvalıkla değiştirdim..dolayısıyla içindeki gazeteden oluşan yuva malzemelerini attım yeni yuvanın tabanına talaştan zemin yaptım gerekli ilaç müdahelesini yapıpta..

fakat ben bunları yaparken mecburen anaç dişiyi yuvadan ayırdım çünkü o yuvadayken yavruları yeni yuvaya almam mümkün olmuyor..aşırı bir şekilde saldırganlaşıyor..normalde elime alabildiğim ısırmayan dişi iş yuvaya gelince direk saldırıya geçiyor..o sebepten dolayı anneyi ayırıp o şekilde nakili gerçekleştirdim..fakat bu seferde yeni yuvaya girmesi kolay olmadı..delikten uzun bir süre gözlemledi sanırım yadırgadı..

sorum şu şekilde bülent bey eğer agresif bir dişimiz varsa o zaman nasıl bir uygulama yapabiliriz ? ısırıklarına katlanmalımıyız yoksa başka bir yolu varmı uygun olan?

Armağan Bey,

Yuva değişimini bence yanlış zamanda yapmışsınız..daha doğrusu riskli bir zamanla.. keşke danışsaydınız..
Yuva değişimleri genelde kuşların dinlenme zamanlarında yapılmalıdır. Yavru ve kuluçka dönemlerinde yapıldığında ebeveynlerin yavrulara bakmaması ve yumurtalara yatmama durumu sözkonusu olabilir. Dilerim siz de böyle bir şey gerçekleşmez..
Agresif dişi konusu, benim hiç başıma gelmedi. Yuvalık kontrollerimde, genelde dişiler sakince dışarı çıkarlar.. Hiç agresiflik gözlemlemedim. Forum üyelerimizden Aylin Hanım böyle bir sorun yaşıyordu. Konuyu görürse kendi deneyimlerini aktarıcaktır sanırım..
selamlar,..

bülent kınran' Alıntı:
Armağan Bey,

Yuva değişimini bence yanlış zamanda yapmışsınız..daha doğrusu riskli bir zamanla.. keşke danışsaydınız..
Yuva değişimleri genelde kuşların dinlenme zamanlarında yapılmalıdır. Yavru ve kuluçka dönemlerinde yapıldığında ebeveynlerin yavrulara bakmaması ve yumurtalara yatmama durumu sözkonusu olabilir. Dilerim siz de böyle bir şey gerçekleşmez..
Agresif dişi konusu, benim hiç başıma gelmedi. Yuvalık kontrollerimde, genelde dişiler sakince dışarı çıkarlar.. Hiç agresiflik gözlemlemedim. Forum üyelerimizden Aylin Hanım böyle bir sorun yaşıyordu. Konuyu görürse kendi deneyimlerini aktarıcaktır sanırım..
selamlar,..
anladım bülent bey teşekkür ederim..yuvada aşırı bitlenme gözlemlediğim için yavrulara bir sıkıntı olmasın diye değiştirdim ama dediğiniz gibi sanırım zamanlama yada uygulama biraz yanlış oldu..

G

Guest

Guest

agrasıf dısı denılınce bulent beyın ılk aklına gelen ben olduguma gore benden baska agrasıf dısısı olan yok sanırım:))saka bır yana agrasıf dısı demek yavrularında sıze alısma surecını uzatabılır.ama yavruların sıze alısma surecı uzasada yıne de ımkansız degıl.cunku benım su an bu cıftten olan ıkı kardes var besledıgım elımden omzumdan asagıya ınmezler..neyse konumuz bu degıl dısına cıkmayayım..
konumuza gelınce armagan bey oncelıkle hayırlı olsun yenı yavrularınız.ben 3 kuluckadır yuvayı hıc degıstırmedım.ılk kuluckada yuvayı temızlemeye cekınıyordum cunku asla yanastırmıyordu dısı kafesın yanına bıle..ne zaman yanassam bana saldıramadıgı zaman gıder esıne saldırır hatta buyuk kavgalar yasarlardı.en sonunda bırı dedı kı yuvanın gırıs kapısına karton koy oyle al yavruları..koydum ama bu sefer de kartonu kemırıp yıne dalıyordu yuvann ıcıne..sonra cercevemız vardı bır tane onu feda ettım yuvanın kapısına onu koyuyorum ustten mandalla tutturup onu acamıyor.bır de sankı yavas yavas alıstı gıbı eskıden daha saldırgandı sımdı daha sakın gbı davranıyor.tabı ben son zamanlarda anne ve babayı bıraz serbest bırakıyorum.ucuyor dıledgınce..zaten fazla da dısarıda kalmıyor bır ıkı kanat cırpıp yuvasına gerı donuyor.bunun da etkısı var sanırım.eskıye oranla bıraz daha sakın..en azından yemlıgını alırken yada verırken gagasını aradan uzatıp elımı yakalamıyor.verecegım zaman cekıl dedıgım an gıdıyor yuvanın ıcıne o gerı donene kadar ben yemlıgı cıkarıyorum ve koyuyorum.
yuvayı temızlemek ıstedıgımde br tek sorun yasıyordum.onun da caresını buldum sonunda..anneyı ortadakı aparatla ayırıp yuvayı cıkartıyorum.ıcını ıyıcene temızledıkten sonra da hamster talası koyup gerı yerlestırıyorum.bu sırada yavruları da sıcak bır yerde tutmaya calısıyordum.ama bunu sık sık yapmamak lazımmıs bunu ogrendım.cunku sık sık malzemesı yenılenınce bu sefer yavruların tuylerını koparıp koparıp malzeme koymaya baslıyorlar.bır de asla ben gazete kagıdı kullanmıyorum.duz beyaz kagıt koyuyorum kafeslerıne anne onu da halledıyor.
bılmem yardımcı olabıldım mı?aslında agrasıf dısı den yavru almak cok zor bır sey..