yumurta maması yemiyor

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

barkin

New member
arkadaşlar öncelikle nasıl yaptığımı anlatayım.aldım etimeği toz haline getirdim ufalayarak ve tabağa koydum. sonra üstüne havuç rendeledim bir tüm havucu. sonra yaklaşık 10 dakika kaynamış yumurtayı soğuk suyun altında soğuttum ve soyduktan sonra tüm halinde içine ince ince rendeledim. son olarak yumurta kabuklarını elimde ufalayarak mamanın içine serptikten sonra tuzlu suyla dezenfekte ettiğim kapların içine koydum.(yıkadıktan sonra duruladım) ve bir yem kabına mamayı koydum. benimki diğer muhabbet yemini yiyor diye çıkardım o yemi, diğer kaba 3 kaba da mama koydum. yaklaşıyor, kafasını eğiyor, gagasını dokundurduktan sonra kafasını silkeleyip geri çekiliyor. bir lokma bile yemedi. nasıl yedirebilirim ona :( tekrar muhabbet yemlerini mi koyayım :s

msgokyuzu

New member
  yumurta maması yemiyor

Bu mamada bir problem var çok iri taneli olmuş benim yaptığım taneleri irmik gibi oluyor...Birde ben ; bebe bisküvisi , yumurta , havuçtan yapıyorum...Bir de bu videoyu seyret istersen;

Kod:
http://www.dailymotion.com/video/xf1n42_www-muhabbetkusuureticileri-org_animals

barkin

New member
Cvp: yumurta maması yemiyor

taneleri bıçakla çırpar gibi küçülttüm. resmen un kıvamına geldi. ama hala yemiyor. kokusundan mı rahatsız oluyor acaba?

msgokyuzu

New member
  yumurta maması yemiyor

Yumurtaının taze olmasına ve bayatlamadan yemesine dikkat edin...Özellikle sıcak havalarda yumurta bayatlar ve koku yapar...O sebaple azar azar yedikçe koymak lazım siz biraz fazla koymuşsunuz...

barkin

New member

taze, dün ablam köy yumurtası almış köyden. bende ondan aldım birkaç tane. onlardan yazdım. acaba havuç mu bozdu işi?

Hülya

New member

Benim Cango'da yemiyordu ilk zamanlar ama ben pes etmedim artık yiyor şükür :)

Mama'yı nasıl yaptığımı anlatayım belki işinize yarar ; tuzsuz bir etimeği ve 2 adet bebe bisküvisini un haline getiriyorum (rondoya atmak en güzelii) kaynamış yumurtayı rendenin ince tarafıyla rendeliyorum ve bir avuç irmik ekliyorum sonra elimle onları çok iyi şekilde harmanlıyorum resmen yumurta belli olmuyor ama cıvık bir şey de olmuyor...toz gibi bir şey oluyor.Havuç vs. katmıyorum çünkü cıvık hale getiriyor.Yumurta kabuğu koyacağım zaman da onu fırında kurutup rondo da iyice ufalıyorum.Cıvık olunca yemiyor malesef.

İlk tavsiyem pes etmeyin :) ben 3 ay uğraştım yesin diye artık yiyor. Bu arada bu tarif biraz çok siz ölçüyü azaltın malum bende kuş çok anca yetiyor :)

Malesef bu işin başka bir yolu yok. Düzenli ve devamlı olarak kafesinde bulunduracaksınız. Elbet birgün merak edip yer. O zaman kadar az az yapıp kafeste bulundurmaya mama koyduğunuz anda diğer yemlikleri geçici bir süreyle dışarı almaya çalışın. Sadece alıştırana kadar. Eğer yine de mama yemiyorsa yemiklerini takın çok ta aç kalmasına neden olmayın.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...