Yumurta Maması Tarifi

Cvp: Yumurta Maması Tarifi

bülent kınran' Alıntı:
Kuşlarımıza haftada 2 gün yumurta maması vermeliyiz. Altında yavrusu olanlara ise her gün verilmelidir. Yumurta maması çabuk bayatlayan bir yiyecek olduğu için sabah verildiğinde akşam alınmalı. ertesi güne bırakılmamalıdır.. Yaz aylarında bu süre daha kısa tutulmalıdır..

Yumurta Maması Tarifi:

Nette çeşitli versiyonları mevcuttur. ben kendi tarifimi veriyorum.

** Yumurta 15 dakika haşlanır. soğuduktan sonra rendelenir. (hem sarısı, hem de beyazı)
** 1 ölçek irmik, 1/4 ölçek mısır unu, 1/4 ölçek pirinç unu.(burada kullanılan ölçeği siz kendi kuşunuza / kuşlarınıza göre ayarlıycaksınız)
** Bu verdiğimiz malzemeler bir kabın içinde iyice karıştırılır.
** Bu karışıma, yumurtanın kabuğunu çok iyi toz haline getirerek ekleyebiliriz.
** Havuç rendeleyip nemini alıcaz ve karışıma ekliycez.
** Marul ya da pazı sirkeli su içinde bekletilir. iyice yıkandıktan sonra nemi alınır, kıyılır ve karışıma eklenip karıştırılır.
Yumurta mamamız hazırdır.
***** haftada bir buğday çimlendirilip karışıma eklenip verilirse çok faydası görülecektir. Çimlendirme işi çok önemlidir. yanlış yapılırsa bakteri, mantar üremesine sebebiyet verilip toksin üretebilir. Bu konuyu ayrı bir başlık altında resim yardımıyla anlatıcam.. çeşitli yerlerde okuyorum. 1-2 tane kuşu olup, derin bilgiler verenlere rastlıyorum.. lütfen öğrendiğiniz bilgiyi 1-2 kişiye daha danışmadan kuşlarınıza uygulamayın..
sevgi ve saygılarımla,
Bülent bey buradaki bir ölçek nedir kaşıkmıdır.Benim bir cennetim var ,ilk defa yapıcam yanlış yapmayım.

Birşey daha merak ediyorum yumurta maması haricinde besin takviyesi olarak verebilecegimiz neler var neleri sever bu zıpırlar.
Küçükten iyi beslensin istiyorum ne yedirebiliriz.

G

Guest

Guest

KAmil bey bir cok yazı var bu konuda forumumuzda cok yazı var, bır kac tanesını burada bulabılrısınız

http://www.papaganclub.com/konu-sultanim-icin-beslenme-programi.html?highlight=brokoli

http://www.papaganclub.com/konu-bitkilerin-papaganlar-uzerindeki-etkileri.html?highlight=brokoli

http://www.papaganclub.com/konu-sevda-uretimi-icin.html?highlight=sevda+%C3%BCretimi

cixeSy

New member

Merhaba Kamil Bey,

Aşağıdaki tahıllı, meyveli mamayı eğer alıştırabilirseniz aralıklarla yedirmenizi tavsiye ederim ben yıllardır kullanırım.

Saygılar.

alikeskus

New member
Cok tesekkur ederim onceden kullandıgım mamıyı hic yimemislerdi bu tarifi denedim yimisler hmde yarısını bugday cimlendirmeside koydum baya yimisler yemde ayrı yimisler cok tesekkurler

Emre Kutluay' Alıntı:
havuç nemini nasıl alıcaz mama yaparken hiç havuç kullanmadım rendeledikten sonra güneştemi kurutayım
Merhaba Emre Bey,

Ben havucu iki kağıt havlunun arasına bastırarak kurutuyorum ve baya işe yarıyor, tavsiye ederim.

Saygılarımla,
Levent Kale

teşekkürler Levent bey önce bir kağıta bastırarak suyunu alıp sonra ikincisine mi bastırıyorsunuz. yoksa ikisinide sararak mı bastırıyorsunuz

mozturk

New member

Bu mamaya bir de bira mayası eklesek nasıl olur? Bira mayasının insanlara olan sayısız faydasını yeni öğrenmiş bulunuyorum. Bu mayalar kuşlara da çok iyi geliyormuş sanırım. Kullanan var mı? varsa ne şekilde kullandığını paylaşabilir mi acaba? Teşekkürler.

Edit: Forumda aradağımda şu konuyu buldum ve sorularıma genel anlamda cevap buldum diyebilirim. Teşekkürler :)

http://www.papaganclub.com/konu-bira-mayasi-hakkinda.html?highlight=bira+mayas%C4%B1

Murat bey bira mayasinin dedigiiz gibi insanlara sayisiz etkisi var buna keza kuslardada oyle ben sahsen bira mayasini kuslara hem mamanin icine katarak hemde cimlendirme yapacagim zaman kullaniyorum burda onemli nokta nekadar ilave edeceginiz mayanin kokusu nedeniyle fazla verirseniz saayet yemiyorlar cay kassiginin ucuyla koymanizda fayda var

G

Guest

Guest

ben 3-4 kez yumurta maması denedım ama bızımkının damak zevkine uymuyor sanırım tadına bıle bakmadı.

Kardeşide aynı aynı.. Fakat vermeye devam edin diyor Erkan bey. Genelde dikkat ettiysen yemek tarzını kolay kolay değiştirmiyor. Farklı sebze vs verdiğindede ilk yemiyor. Bu konuda uv lambası aldım renk konusunda onlara daha da yardımcı olabilecek birde öyle denemeye başlayacağım.

G

Guest

Guest

aynen öyle Kaan Bey
şimarık çocuklar gibiler yedirene kadar canınız çıkıyor ondan sonrada devamlı ıstıyorlar
yumurta mamasını deneyececim tekrar tekrar ama bizimkisinin favorisi çekirdek ve kenevir tohumu ama fazla veremıyorum yağlanma yapmasın diye

Aynen çekirdek ve kenev tohumuna bayılıyor.. Dal darı zaten ona hem oyuncak hemde gıda tapıyor resmen. Dal darıyıda ilk verdiğimde 3 gün hiç dokunmadı. sonra diğerlerinden göre göre öğrendi öyle bir avantajı var. bu arada marulada bayılıyor 5 kuştan hiçbiri onun kadar yemiyor..