Yumurta Maması Tarifi

G

Guest

Guest
Cvp: Yumurta Maması Tarifi

Serkan ATAMAN' Alıntı:
hande balcı' Alıntı:
Serkan ATAMAN' Alıntı:
havuçla mağrulun nemini ne şekilde alacağız?havlu kağıt ile olurmu acaba?
Olur serkan bey bır problem olmuyor..
bu arada havuçlar rendelenince uzun uzun olurlar,onları tekrar ikiye bölmem iyi olurmu kuşun kolay yemesi açısından.mağrullarıda sanırım epey ufak ufak kıyacağız değilmi?yoksa biraz iricemi olmalı?birde yumurtayı normal rendeden geçirince iyi oluyormu,yani çamur gibi olmazmı acaba?yarın hazırlamayı düşünüyorumda mamayı.

teşekkürler..
serkan bey sıze bır sey dıyeyım mı?bunların gagaları o kadar kuvvetlı kı oyle havuc buyuk oldu dıye yıyemez dıye dusunmeyın.valla ben cevızın kabugunu verıyorum oynasınlar dıye.yerlere vurup vurup parcalıyorlar nerdeyse...

Ferhat Karaca' Alıntı:
Serkan bey bugün ilk yumurta mamasını hazırladınız. Bize gelişmeleri anlatırmısınız?

saygılar...
ferhat bey, henüz hazırlayamadım maalesef.kısmetse pazar sabahı kalktığımda bir güzel hazırlayacağım.izlenimlerimi size aktaracağım..yumurta,irmik,pirinç unu,havuç,marul ve buna ilave bebe bisküvisi eklesem mi acaba?yoksa sadece pirinç unu yeterli olurmu?

saygılar..

çok fazlada karıştırmak istemiyorum malzemeleri açıkçası.ilk olarak pirinç unlu yapayım da birdahakine de bebe bisküvili deneriz artık..umarım beğenir yapınca bizim yaramaz :)

bugün öğlen 13 gibi sundum yavruya mamayı.çıktım spora gittim ve şimdi eve yeni geldim.yaklaştım kafesin yanındaki koltuğa oturdum birde ne göreyim bizim yaramaz hem yemlikten hemde mamalıktan afiyetle yumurta mamasını yiyor :) sanırım sevecek mamayı.ama sadece evde mağrul yoktu onu koyamadım maalesef.birazdan mamaları yemliklerden alacağım.3 saat oldu çünkü.iyi forumlar

saygılar..

gelişmeler güzel Serkan bey. keşke sabah erken verseydiniz mamayı. daha faydalı olurdu diye düşünüyorum. çünkü sabah kalkınca enerjiye ihtiyacı olacağı için mama daha faydalı olurdu. bu benim düşüncem yanlışta olabilir...

saygılar...

Ferhat Karaca' Alıntı:
gelişmeler güzel Serkan bey. keşke sabah erken verseydiniz mamayı. daha faydalı olurdu diye düşünüyorum. çünkü sabah kalkınca enerjiye ihtiyacı olacağı için mama daha faydalı olurdu. bu benim düşüncem yanlışta olabilir...

saygılar...
sabah maalesef erken kalkamadım çünkü vardiyeli çalışıyorum,gece eve gelip yatmam 3ü buldu.öğlen kalktım hemen hazırladım ve verdim.birdahakine daha erken vermeye çalışırım.

2 ayı aşkın süredir maskelim bende ve aksatmadan haftada 2 gün şeklinde yumurta mamasını yapmaktayım.şöyle bir durum var yanlız,son 2 yaptığım mamaya havuç rendesi ve mağrul katmadan yaptım ve gördüm ki daha öncesine göre daha bir iştahlı tüketiyor mamayı.önceleri hazırladığım mamayı kafesine koyduğumda,mamanın içinden süreli mağrulları ayıklayıp sadece mağrula yöneliyordu,havuç ise neredeyse hiç yemiyordu.pazı ve mağrulu ayrı bir günde kafes teline mandal ile tutturarak ikram ediyorum afiyetle tüketiyor.
mamayı hazırlarken; yumurta,pirinç unu,mısır unu,irmik,bebe bisküvisi,yumurta kabuğu tozu ve çok az miktarda toz vitaminden katmaktayım.mamayı bu şekilde yapmaya devam etmekte bir sakıncı yoktur sanırım?

G

Guest

Guest

Serkan ATAMAN' Alıntı:
2 ayı aşkın süredir maskelim bende ve aksatmadan haftada 2 gün şeklinde yumurta mamasını yapmaktayım.şöyle bir durum var yanlız,son 2 yaptığım mamaya havuç rendesi ve mağrul katmadan yaptım ve gördüm ki daha öncesine göre daha bir iştahlı tüketiyor mamayı.önceleri hazırladığım mamayı kafesine koyduğumda,mamanın içinden süreli mağrulları ayıklayıp sadece mağrula yöneliyordu,havuç ise neredeyse hiç yemiyordu.pazı ve mağrulu ayrı bir günde kafes teline mandal ile tutturarak ikram ediyorum afiyetle tüketiyor.
mamayı hazırlarken; yumurta,pirinç unu,mısır unu,irmik,bebe bisküvisi,yumurta kabuğu tozu ve çok az miktarda toz vitaminden katmaktayım.mamayı bu şekilde yapmaya devam etmekte bir sakıncı yoktur sanırım?
eger eksık kalanları ayrı bır gunde dedıgınız gıbı asıyorsanız bır sorun yok gayet ıyı bır cozum serkan bey..

nicky

New member

geçen gün bende mamadan yaptım, yabancılık çekmesine ragmen afiyetle yedi fakat, kuşumun dışkısını ishale yakın sulu yapmaya başladı. 1 gün böyle devam etti sonra tekrar normale döndü. herkeste karsılaşılan bi durum mudur ?

G

Guest

Guest

Emrah bey ıcındekı yesıllık oranı nasıldı? ayrıca ne kadar nezaman yemlıkte kaldı.? Cunku kusunuz bu zamana kadar yesıllık gormedıyse olabılır, bırde yumurta mamasını uzun tuttuysnız bunu yapabılıyor..

G

Guest

Guest

Emrah BAGLAR' Alıntı:
sabah yemliğine koyup gece boşaltmıstım. içinde yeşillik olarak sadece havuc vardı hande hanım.
Yumurta mamasını sadecec 2 veya 3 saat tutuyoruz emrah bey.. Eger odanız sıcaksa, yumurta hafıften bozuldugu ıcın bagırsak sıstemlerını bozuyor olabılır...

nicky

New member

hande balcı' Alıntı:
Emrah BAGLAR' Alıntı:
sabah yemliğine koyup gece boşaltmıstım. içinde yeşillik olarak sadece havuc vardı hande hanım.
Yumurta mamasını sadecec 2 veya 3 saat tutuyoruz emrah bey.. Eger odanız sıcaksa, yumurta hafıften bozuldugu ıcın bagırsak sıstemlerını bozuyor olabılır...
ben, maksimum 1 gün duruyor diye biliyordum, demek ki yanlış anlamısım. bilgi için teşekkürler hande hanım.

G

Guest

Guest

Emrah BAGLAR' Alıntı:
hande balcı' Alıntı:
Emrah BAGLAR' Alıntı:
ben, maksimum 1 gün duruyor diye biliyordum, demek ki yanlış anlamısım. bilgi için teşekkürler hande hanım.
Buzdolabında bırgun bekleyebılıyor emrah bey ama bız kuslarımız rahat etsın dıye sıcak bır ortamda tutuyoruz o zaman bu bozulma zamanı 2-4 saat araında oluyor..Bırde oyle deneyın, yıne ıshal durumu varsa tekrar konusuruz

ister tek başına verilsin ister yumurta maması içerisinde verilsin,yeşillik fazla tükettiği zaman kuşlarımız genelde dışıkısında sulanma,ishal belirtileri başlar.bu durum genelde 1 gün süresince devam eder,sonrasında normale döner.uzun sürerse bu durum başka birşey var diye düşünmek gerekir.verdiğimiz yeşilliklerin nemini çok iyi almamız gerekir yumurta mamasına katacağımız zaman..
benim maskelim maşallah haftada 2-3 gün yeşillik yemesine rağmen artık kolay kolay ishal olmuyor.alıştı artık iyice sanırım..

nicky

New member

hande balcı' Alıntı:
Emrah BAGLAR' Alıntı:
hande balcı' Alıntı:
Emrah BAGLAR' Alıntı:
Buzdolabında bırgun bekleyebılıyor emrah bey ama bız kuslarımız rahat etsın dıye sıcak bır ortamda tutuyoruz o zaman bu bozulma zamanı 2-4 saat araında oluyor..Bırde oyle deneyın, yıne ıshal durumu varsa tekrar konusuruz
Dün 3-4 saat durdu. herhangi bir ishal durumu gözlemlemedim.

G

Guest

Guest

Emrah BAGLAR' Alıntı:
hande balcı' Alıntı:
Emrah BAGLAR' Alıntı:
hande balcı' Alıntı:
Emrah BAGLAR' Alıntı:
Dün 3-4 saat durdu. herhangi bir ishal durumu gözlemlemedim.
O zaman demekkı yumurtanın uzun durmasından olmus dıyebılırmıyız