Yetişkin, saldırgan sultan papağanı eğitilmesi

sametmr

New member
Merhabalar, yetişkin bir dişi sultanımız var. İlk geldiğinde saldırgan olmasına rağmen 1-2 hafta içerisinde alışmaya başladı. Malum dişinin yanına erkek sultan gerekiyor. Petshoptan yetişkin bir erkek almak gafletine düştüm. Kuş daha önce ne yaşadıysa artık, çok saldırgan. Kızışmış durumda. Dişi ile farklı kafeslerde aynı odada bulunuyorlar. Erkek vahşi olduğu için salmiyorum. İkisini ayrı odalarda tutmam gerekir mi? Saldırgan, vahşileşmiş bir kuşu nasıl eğitebilirim? Öyle ki kafesin kapısını açmayı başarıp dışarı çıkmış, heryerimi yaraladı. Havluya sarıp sakinleştirmeye çalıştım fakat nafile, sürekli saldırıyor. Bu konuda tavsiyelerinizi bekliyorum. Teşekkürler

(Asıl kafes büyük ve geniş fakat henüz alışmadığı için aynı kafese salladım. Şuan bulunduğu kafesde çok küçük fakat mecburen alışana kadar orada bulunması gerekiyor. Fotoğraf boyutu büyük olduğu için harici olarak yükledim)
Fotoğraf: https://sametmacar.com/wp-content/uploads/2018/09/IMG_20180929_224352.jpg

sametmr

New member
Not: Petshoptan aldıktan sonra farkettim ki kanat ayarı yapılmış, kanat ayarını onarabilmenin bir yöntemi var mıdır?

Alpdna

Administrator
Yönetici
Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı, Monk Papağanı, Diğer Evcil Hayvanlar
Selamlar,
kafeslerini aynı oda da yan yana koyabilirsiniz. Yetişkin kuşların eğitimi çok zordur. Zaman ve sabır gereklidir.
Bekleyin biraz daha size ve ortalama alışmasını. Unutmadan her kuşun karakteri farklıdır, belki hep hırçın kalabilirde.

sametmr

New member
Selamlar,
kafeslerini aynı oda da yan yana koyabilirsiniz. Yetişkin kuşların eğitimi çok zordur. Zaman ve sabır gereklidir.
Bekleyin biraz daha size ve ortalama alışmasını. Unutmadan her kuşun karakteri farklıdır, belki hep hırçın kalabilirde.
Hocam peki yetişkin bir kuşa eğitim için nasıl davranmalıyız? Yine aynı şekilde mi haraket etmeliyiz?

Alpdna

Administrator
Yönetici
Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı, Monk Papağanı, Diğer Evcil Hayvanlar
evet, aynı şekilde hareket etmelisiniz, fakat süreç uzun ve sabır gereklidir.