yeni doğan sultan papağanı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

erman_85

New member
Cvp: yeni doğan

eger annesi kuşlarla ilgeleniyorsa ekstra bir şey yapmana gerek yok o yavrularını babasıyla beraber doyurur.

ancak yeni yumurlamış kuşların vitamin takviyesine ihtiyacı vardır bunun içinde yumurta maması yapabilirsin (bence yapmalısın)

beslenme bölümüğnde tarifi var onu bir oku istersen.

bilgi bankasınada bir göz at.

sagocusero

New member

Yumurta maması
Bu mama kuşların özellikle çiftleşme öncesi hazırlanması ve yavruların büyüme döneminde tüketilmesi gereken bir mamadır. Çok değişik tarifleri vardır, sizde bu tarifi geliştirebilirsiniz. Benim tarifim en basit olanıdır. Ancak belirtmeliyim ki temel vitamin ve gıdaların tamamını içerir ve ek bir besine ihtiyaç bırakmaz. Bu mama ile ilgili diğer önemli husus mamanın tazelik süresidir. İçerisinde haşlanmış yumurta bulunduğu için kafese sabah koyulduğu zaman akşam mutlaka alınmalıdır.
Yapılışı ise gayet basittir. Bir yumurta tam ve iyice haşlanır ve soğutulup soyulur. Beyazının tamamı, sarısının yarısı ve bir tane bebe bisküvisi bir bıçak ile küçük parçalara bölünür ve karıştırılarak kuşa servis edilir.
[bulamazsın diye ben senin yerine buldum ve yapıştırdım :) ] İYİ BÜYÜTÜŞLER :)

Tordah

New member

Erman kardeşim hayırlı olsun, yavrularla sağlıklı ve ömür boyu birliktelikler dilerim.

Yavruların beslenmesinde kesinlikle anne ve babaya vitamin yada herhangi bir kimyasal takviye yapmayın. Her sabah 1 tam haşlanmış yumurta, 1.5 yada 2 adet cici bebe bisküvisi ve 1 çay kaşığı ay çiçek yağını çatal ile iyice ezerek anne ve babaya sunun. Kuluçkaya kesinlikle müdahale etmeyin, ancak sürekli gözetiminiz altında olsunlar.
Yavrular yeme düşene kadar bu şekilde besleyebilirsiniz. Bunun yanında normal yem vermeyede devam edin. Kafeste iki çeşit yem mutlaka bulunmalı.

ekaya657

New member
Cvp: Cvp: yeni doğan

Tordah' Alıntı:
Erman kardeşim hayırlı olsun, yavrularla sağlıklı ve ömür boyu birliktelikler dilerim.

Yavruların beslenmesinde kesinlikle anne ve babaya vitamin yada herhangi bir kimyasal takviye yapmayın.
Birçoğumuzun hataya düştüğü nokta işte tam olarak budur. Bilinçsizce ilaçlara ve kimyasal takviylere yüklenince tüm kuşları kaybediyoruz.. (Yıllar önce muhabbet kuşlarımda acı ile tecrübe edilmiştir.)

cagrisev

New member

Tordah' Alıntı:

Yavruların beslenmesinde kesinlikle anne ve babaya vitamin yada herhangi bir kimyasal takviye yapmayın. Her sabah 1 tam haşlanmış yumurta, 1.5 yada 2 adet cici bebe bisküvisi ve 1 çay kaşığı ay çiçek yağını çatal ile iyice ezerek anne ve babaya sunun. Kuluçkaya kesinlikle müdahale etmeyin, ancak sürekli gözetiminiz altında olsunlar.
Yavrular yeme düşene kadar bu şekilde besleyebilirsiniz. Bunun yanında normal yem vermeyede devam edin. Kafeste iki çeşit yem mutlaka bulunmalı.
Ben devamlı olarak 2 gün temiz su 2gün vitamin 2 gün temiz su 2 gün mineral 2 gün temiz su 1 gün B vitamini şeklinde değiştiriyorum .

Fakat ben bunu 3 aydır sürekli yapıyorum.Ne kuluçka vardı ne yumuurta

Şimdi yavrum çıktı bugün .kesmelimiyim vitaminleri ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...