Yavrusunu beslemiyor. Ayrı yerde nasıl bakabilirim?

Nihatcbci

New member
Arkadaşlar bizim sevda papağanı  yavrusunu beslemiyor neden? 4 gün önce ilk yavru dünyaya geldi, birkaç saat sonra baktık kursağı boş, ilk  tecrübemiz o yüzden dokunmadık hiç ve sabaha baktık ölmüş:( 3 gün öncede 2. Yavru dünyaya geldi tabi nette araştırdık besleme şırıngası aldık ve onunla zar zor beslemeye başladık şuan yaşıyor çok şükür. Dün de 3. Yavru dünyaya geldi ve onuda besleyelim derken çok mu verdik ne yavru elimizde öldü. Eşimin üzüntüsünü tahmin edemezsiniz.. Şuan bir yumurtamız hala çıkmadı.. Arkadaşlar.. 
1. Bu anne neden yavrusunu doyurmuyor?,aldığımız kuşcuya sorduk tecrübesiz dedi. Doğrumu sizce?
2. Yavruyu beslerken neye dikkat etmemiz lazım. Sol taraf kursak sağ soluk borusu demiş kuşcu soldan verin demiş doğrumu? Yaveu zaten bi gıdım...sağı solunu nasıl tıtuturacağız.. Elimizde ölen acaba bu yüzden mi öldü...
3. Bebişleri 2 saatte bir besliyoruz diye okuduk peki gecede besliyecekmiyiz.
4. Yavruya şimdi baktık kursağında dışarıdan kızarıklık var,sabah yoktu acaba annesi mi yaptı,kıskandı falan öldürmesin sonra onu ayrı birde nasıl besleyebiliriz sıcak tutmak için..
Lütfen tavsiyelerinizi bekliyoruz?

Alperen8

New member
Cvp: Yavrusunu beslemiyor. Ayrı yerde nasıl bakabilirim?

1.Evet petshopcu doğru deniş muhtmelen tecrübesizlik.
2.Evet soldan belseyeceğiz(kendimize göre)Kuşa göre düsünursek sağ taraf oluyor ama ben sizin aklınızı karıştırmayım.Sizin dediğiniz doğru.İstersneiz sıringanın ucuna çıkartın sadece mamayınkuşn ağızina verin daha basit olur ve ölüm riski azalır.
3.Örneğin ilk günlerde 2 saate bir beslenmesi lazım.(gecede dahil).Ben size beslenme çizelgesi atıyorum.[font="Titillium Web", Arial, sans-serif]1-4 Gün                                              Her 2 saatte bir                                                    1 – 2 cc[/font]
[font="Titillium Web", Arial, sans-serif]5-7 Gün                                              Her 3 saatte bir                                                    2 – 3 cc[/font]
[font="Titillium Web", Arial, sans-serif]8-14 Gün                                            7:00, 11:00, 15:00, 19:00, 23:00                     4 – 6 cc[/font]
[font="Titillium Web", Arial, sans-serif]15-24 Gün                                          7:00, 12:00, 14:00, 23:00                                 7 – 10 cc[/font]
[font="Titillium Web", Arial, sans-serif]25-34 Gün                                         7:00, 17:00, 23:00                                               11 – 15 cc[/font]
[font="Titillium Web", Arial, sans-serif]35-44 Gün                                         12 Saatte bir ( 07:00 – 19:00)                         12 – 16 cc[/font]
[font="Titillium Web", Arial, sans-serif]45 Gün ve Üzeri                               Günde bir kere (Sabah 07:00)                           12 – 16 cc[/font]
[font="Titillium Web", Arial, sans-serif]Bu sultan için fakat cennet icinde aynısı geçerlodor diye düşünüyorum.[/font]
[font="Titillium Web", Arial, sans-serif]4.Muhtemelen annesi yapmışdir.Abnesi zaten [/font]

Nihat bey merhaba
Kuscu arkadasin dedigi dogru tecrubesizlikten kaynaklaniyor sizin yapmaniz gereken ilk bir kac gun siringa ucu ince ise onunla besleyin kalin ise kurdan ile beslemek en dogrusu kusu kendinize dogru tuttugunuzda sol taraftan mamayi verin ve besledikten sonra yuvaliga tekrar anne altina koyun eger kizariklik dediginiz sey yara gibiyse saayet anneden ayirin bi saklama kabi icerisine hamster talasi koyup kapagina biraz delik acip sicak bir ortamda muhafaza etmelisiniz ve her bir iki satte bir mama takviyesi yapmalisiniz (kalorifer calisiyorsa petek uzerine koyun) geceleri fazla hareketli olmadigi icin uc saatte bir kursagin doluluk oranina gore hareket edin

Nihatcbci

New member
RE: Cvp: Yavrusunu beslemiyor. Ayrı yerde nasıl bakabilirim?

erkanmedeni®' Alıntı:
Nihat bey merhaba
Kuscu arkadasin dedigi dogru tecrubesizlikten kaynaklaniyor sizin yapmaniz gereken ilk bir kac gun siringa ucu ince ise onunla besleyin kalin ise kurdan ile beslemek en dogrusu kusu kendinize dogru tuttugunuzda sol taraftan mamayi verin ve besledikten sonra yuvaliga tekrar anne altina koyun eger kizariklik dediginiz sey yara gibiyse saayet anneden ayirin bi saklama kabi icerisine hamster talasi koyup kapagina biraz delik acip sicak bir ortamda muhafaza etmelisiniz ve her bir iki satte bir mama takviyesi yapmalisiniz (kalorifer calisiyorsa petek uzerine koyun) geceleri fazla hareketli olmadigi icin uc saatte bir kursagin doluluk oranina gore hareket edin

Öncelikle tavsiyeleriniz için teşekkür ederim Erkan bey. Ne yazık ki yavru bugün öldü. Sabah Mosmor kesilmişti. Kağıtların altında kalmış üşümüş Ya anne üstünde yatmadı üşüdü yada havasız kaldı. Şimdi son yumurtadan çıkacak yavruyu bekliyoruz.  Büyük ihtimal anne onuda beslemeyecek,  ayrı bir yerde bakacaz artık. Bir kaba kemirgen talaşı koyup yanına gece lambası koyup ısıtsak olur diye düşünüyoruz.. :huh:

Gecmis olsun nihat bey 
Muhtemelen anne ustune yatmamistir gece lambasida olur umarim bunu yasatabilirsiniz

Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı

kafes içerisini ve özellikle yuvanın içerisine az da olsa ışık aydınlık olsun. Benim başımada geldi. Yavruları o şekilde kurtardım 9 adet sultan papağanı yavruları oldu

Nihatcbci

New member

erkanmedeni®' Alıntı:
Gecmis olsun nihat bey 
Muhtemelen anne ustune yatmamistir gece lambasida olur umarim bunu yasatabilirsiniz
Teşekkür ederim. Dün akşam yavru çıktı. Eşim gece bir kere doyurmuş, sabaha doğru kontrol ettiğinde kursağının tıkabasa dolu olduğunu görmüş. Gece doyurmuş anne :alkis: bugün bir kaç sefer daha doyurmuş. Bu yavru diğerden daha güçlü ses çıkarıyor, diğerinin hiç sesi çıkmıyordu. Belkide doyurmasına bu etkili oldu. İnş. bırakmaz..

Nihatcbci

New member

uğurgs' Alıntı:
kafes içerisini ve özellikle yuvanın içerisine az da olsa ışık aydınlık olsun. Benim başımada geldi. Yavruları o şekilde kurtardım 9 adet sultan papağanı yavruları oldu
Uğur bey,Maşallah Papağanınıza..  Ben kafesin  1metre altına yere led döşemiştim. Gece ışık olsun diye bayağı bir aydınlattı ama yuvalığın içine pek etki etmedi. Yuvalık karanlık. bunu nasıl hallettiniz. Siz ışığı kafesin içine mi koydunuz. kuşları rahatsız etmedi mi?