Yavru Yabani Kuş

Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı
Babam dün dükkanın önünde bir kedi tarafından yakalanmak üzereyken buldu ve yuvasını görememiş o yüzden eve getirdi.Ayağına naylon ip dolanmıştı makasla ipi kesip kuşu  biraz rahatlattıktan sonra ıslanmış ekmek verdim biraz.Gözü henüz tam açılmadı,yemek yedirmesi biraz şans işi gibi ağzını açıp açmayacağı belli olmuyor.Cinsini bile bilmiyorum ne yer ne içer onu da bilmiyorum.Veterinere götürme imkanım yok,sizin yardımlarınızla elimden geleni yapmaya çalışmayı umuyorum.

Zignarut

New member
Karga yavrusu gibi görünüyor , ilk aklıma gelen o oldu.
Yani veterinere götürme imkanınız yoksa yavru kuşlar için el ile besleme maması da alamazsınız büyük ihtimal. Ancak tahminim daha bir şey yiyecek durumda değil gibi.
Sıkıntı bir durum , aklıma bir şey gelmedi açıkçası.

Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı
Tam buğday ekmeğinin iç kısmını ıslatıp vermem sakıncalı olur mu?Zor da olsa biraz yedirtebiliyorum , umarım yanlış yapmamışımdır

Zignarut

New member
http://www.fatihbelediyesiyedikulehayvanbarinagi.com/kose-yazarlari/nilay-tezsay/yavru-kus-beslerken-neler-yedirecegiz/

Bir kaç bilgi buldum ama hangisi uygulanabilir bilmiyorum.
Verdiğiniz mama doyurucu olsa da besleyici olmadığından fayda edeceğini sanmıyorum.
Veteriner şart bana kalırsa.

Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı
Elim kolum bağlı bir şey de yapamıyorum gideceğim veteriner de büyük ihtimal sadece büyük baş hayvanlarla ilgileniyor olacaktır,ayrıca kuşun cinsi de sanırım kırlangıç

Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı
raifmeric' Alıntı:
Kırlangıç yavrusu o. Protein ağırlıklı beslenirler. Yumurta maması verebilirsin
Youtube da kırlangıç yavrularını besleyen bir adamın videolarını gördüm,kıyma ve haşlanmış yumurtanın akını veriyormuş.Ben de az evvel 3 tane mercimek büyüklüğünde kıyma verdim artık yarında itibaren 2-3 saatte bir bir tane mercimek çapında bilye gibi yapıp kıyma ve yumurta akı veririm.Çok sağolun hocam,ebabil kuşuna da çok benziyor sanırım ama o kadar akrabalık olan iki kuşun beslenme şekli aynıdır diye tahmin ediyorum.

raifmeric

New member
[quote="ElderChampion" pid='430808' dateline='1497818815']
raifmeric' Alıntı:
Youtube da kırlangıç yavrularını besleyen bir adamın videolarını gördüm,kıyma ve haşlanmış yumurtanın akını veriyormuş.Ben de az evvel 3 tane mercimek büyüklüğünde kıyma verdim artık yarında itibaren 2-3 saatte bir bir tane mercimek çapında bilye gibi yapıp kıyma ve yumurta akı veririm.Çok sağolun hocam,ebabil kuşuna da çok benziyor sanırım ama o kadar akrabalık olan iki kuşun beslenme şekli aynıdır diye tahmin ediyorum.
[/quote]

Onlar aynı tür. Bu şekilde sağlıklı büyütebilirsin. Hepsi böcekle beslenir. İnşallah uçup gittiğini de görürsün

Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı
raifmeric' Alıntı:
ElderChampion' Alıntı:
raifmeric' Alıntı:
Onlar aynı tür.  Bu şekilde sağlıklı büyütebilirsin. Hepsi böcekle beslenir. İnşallah uçup gittiğini de görürsün
İnşallah görürüm abi,artık rahat rahat gagasını açıyor yumurta ve kıymayla çok rahat besliyorum,şırıngayla da gagasının ucuna bir damla bırakınca birkaç saniye sonra yutuyor.Yardımlarınız için çok teşekkür ederim

canertr34

New member
internetten canlı yem alabilirsin protein ağırlıklı beslemen lazım doğya kazandırırsın inşallah sanada ayrıca teşekkür ederim duyarlılığıdan ötürü

raifmeric

New member
[quote="ElderChampion" pid='430839' dateline='1497863163']
raifmeric' Alıntı:
ElderChampion' Alıntı:
raifmeric' Alıntı:
Onlar aynı tür.  Bu şekilde sağlıklı büyütebilirsin. Hepsi böcekle beslenir. İnşallah uçup gittiğini de görürsün
İnşallah görürüm abi,artık rahat rahat gagasını açıyor yumurta ve kıymayla çok rahat besliyorum,şırıngayla da gagasının ucuna bir damla bırakınca birkaç saniye sonra yutuyor.Yardımlarınız için çok teşekkür ederim
[/quote]

Ellerinize sağlık

Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı
Herkese yardımları için çok teşekkür ederim ,yeni bir konu açmaktansa gelişmeleri buradan paylaşmamın daha sağlıklı olacağını düşündüm.

Kuşumuz büyüdü ve bir ebabil olduğu öğrendim.Bu arada ilk birkaç gün yumurta ve kıyma verdim ancak daha sonra tamamen kedi mamasıyla devam ettim.Kuş büyüdü sayılır son halinin 1-2 fotosunu da paylaşacağım ancak bir sorun çıktı o da doğaya karışma.

Kanatlarının en uçlarındaki uzun tüylerden sekizi,iki gün içinde koptu :( Bulunduğu kutudan dışarı atlayıp uçmaya çalıştı ve kanadını yere vurduğunda tüy kaybetti,şimdi tüylerine zarar vermemesi için kutunun üstünü kapalı tutuyorum zaten bu kadarcık tüyle doğada rahatça uçabileceğini zannetmiyorum.Bu kopan tüylerinin yenisi ne zaman çıkar?Birisi bir sene sonra çıkar dedi ama emin olamadım çünkü bu hayvanın bir sene boyunca evde bir kutunun içinde kedi maması yiyerek hayata kalabileceğinden şüpheliyim ayrıca ne kadar erken doğaya karışırsa onun için o kadar iyi.Kendi haline bırakacak değilim ancak ne yapmam gerektiğinden de emin değilim.Hepinize tekrar çok teşekkür ederim,bilgisi olan varsa yardımlarını bekliyorum

:D