Yaşı,cinsiyeti,türü.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

barkin

New member
gerçekten gerekli ve bilgilendirici bir site. emeği geçenlerin eline sağlık.

yaklaşık bir buçuk, iki ay önce sultan papağanı aldım. yaklaşık bir aya yakın bir süre zarfında bana alıştı ve omzumdan ayrılmaz oldu. bende onun hakkındaki herşeyi öğrenmek için üye oldum bu siteye. resimlerden bakarak yaşını, cinsiyetini ve türünü söyleyebilir misiniz.

resimleri göremeyenler için söyleyeyim. sırtındaki tüylerin uçları sarı, dipleri gridir. karnında gri üstüne çizgi şeklinde beyaz şeritler var. saçları da dahil başı, yanaklarındaki turuncu benekler haricinde sarıdır. ayrıca kanat uçları ve kuyruğunun üstü de sarıdır. belki saçma bir soru olacak ama bu tür ne sıklıkla görülen bir türdür.

konunun dışında olacak ama tek bir başlıkta sormak istedim. yaşı eş almaya uygun mudur?

[hr]
eklemeyi unutmuşum. boyu kuyruğuyla beraber 27 cm. dir.

Alpdna

Administrator
Yönetici
Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı, Monk Papağanı, Diğer Evcil Hayvanlar
Cvp: Yaşı,cinsiyeti,türü.

Mrb,Hoşgeldiniz.Türü Pearle Ötüşleri Nasıl Melodikmi? Tek tip Cruk Cruk Şeklindemi? Yaş Tahminimi söyliyeyim 4 5 aylık cıvarı..

barkin

New member

ya fazla ötmüyor. sadece sabahları saat 7 gibi ötmeye başlıyor. birde birşeyle oynarken onu sevince falan ''guuuk'' diye ötüyor. sabahları arada sırada alcak sesle, arada sırada ciyaklaya ciyaklaya ''iiik, iiik''
şeklinde tek tip ötüyor. ama önündeki saçları dik. arkaya taranmış gibi değil.

Alpdna

Administrator
Yönetici
Evcil Hayvanınız

Dişi Sultan Papağanları Tek tip öter.. Erkekler İse melodik ıslıksı öter sitemizde erkek dişi ötüşü mevcut ..Saclarının şekli o anki durumuna göre yatırır kaldırır :) dişilerdede aynıdır erkeklerdede

barkin

New member

fark eder mi bilmiyorum benimki öyle üs üste durmadan öyle ötmüyor. 1 saniye ara vererek ötüyor sabahları. bazen ben odadan çıkarken tek bir kere ''iiik'' diyor. yani öyle sıkça ötmüyor.
hazır konuşmuşken, yemesi ,içmesi normal. hareketi de yerinde. ama öyle sık ötmüyor. bunun bir nedeni var mı?[hr]
ama beneği de hiç soluk değil. koyu bir beneği var. böyle tek tip ötüyor. benekleri koyu. bu sultanlarda eşcinsellik falan yok dimi :kararsiz: :D

bugrahan

New member

koyabilirseniz video koyun bir...böyle anlatınca yanılabiliriz,sultanlarda aynı cinsiyetten kuşlar ya anlaşamaz ya da anlaşır arkadaş olurlar,dediğiniz gibi birşey söz konusu bile değil:)..sık ötmemesi ise,fiziksel bir rahatsızlığı olmadığı sürce normaldir..kuştan kuşa değişir,çok neşeliyse çok öter yani o sıradaki ruh haline bağlı...

Şuan da ki görünümü cinnamon pearl mutasyonunun dişisi gibi. Ancak eğer yavru tüylerini dökmemişse erkek de olabilir. Eğer erkekse ve tüy değişimi gerçekleşmemişse, tüy değişiminden sonra kırçıllı tüylerini kaybedecektir. Ayırd edilecek kadar az sayıda kalır. Yaşı henüz genç görünüyor tahminen 4 ila 8 ay arası olabilir henüz erkek ötüşü sergilemeye başlamamış, özetle ergenleşmemiş de olabilir. Çok sık görülen olmasa da zor bulunun nadir bir mutasyon da değil. Eş tutması için henüz erken. 1 - 1,5 yaşına erişmesini bekleyin. Hem o zamana kadar bu sultanı iyice evcilleştirirsiniz evcil sultan çiftinin yavrusunu almak çok daha keyifli oluyor. Mutluluklar...

barkin

New member

[video=youtube]http://www.youtube.com/watch?v=NI59-H42ZeI[/video]

video açılmıyorsa link: http://www.youtube.com/watch?v=NI59-H42ZeI

çok cırtlak bir sesi var değil mi :D

Alpdna

Administrator
Yönetici
Evcil Hayvanınız

Sanki Erkege Dönecek gibi :)

barkin

New member

bu arada ruh haline bağlı diyorsunuz ama (yalan söylüyorsunuz demiyorum yanlış anlama olmasın :) ) bir omzumdan diğerine uçup duruyor, kafesin üstündeki tutmalığı kaldırırp bir o yana bir bu yana atıyor. uçmaya da bayılıyor hep uçuyor. bayağı oyuncu yani. pek mutsuz görünmüyor. yemesi içmesi de gayet iyi. veterinere gitmeme gerek var mıdır bu ötme ile ilgili?
şu erkeğe dönme olayı ile ilgili bir bilgi var mıdır sitede? :D
yoksa bilgilendirebilirmisiniz ergenlik, tüy dökümü, ve erkeğe dönme olaylarını?

Alpdna

Administrator
Yönetici
Evcil Hayvanınız

barkin' Alıntı:
bu arada ruh haline bağlı diyorsunuz ama (yalan söylüyorsunuz demiyorum yanlış anlama olmasın :) ) bir omzumdan diğerine uçup duruyor, kafesin üstündeki tutmalığı kaldırırp bir o yana bir bu yana atıyor. uçmaya da bayılıyor hep uçuyor. bayağı oyuncu yani. pek mutsuz görünmüyor. yemesi içmesi de gayet iyi. veterinere gitmeme gerek var mıdır bu ötme ile ilgili?
yoksa bilgilendirebilirmisiniz ergenlik, tüy dökümü, ve erkeğe dönme olaylarını?
:D Yani Erkege döncek derken...dediginize göre tek tip ötüşlermiş. Melodili ötüşler başlıyo gibi o yüzden dedim ... Yani böyle bülent ersoy gibi degil kastım :D

bugrahan

New member

barkin' Alıntı:
ötüşler için veterinere gitmenize gerek yok..kuştan kuşa değiştiğini söylemiştim,kuş oyun oynuyorsa mutludur zaten,veterinere ötmüyor diye götürdüğünüzde veteriner ne yapıp ta kuşun ötmesini sağlar sizce???..hem kuşunuzun şu an çok ötmemesi normal,biraz daha olgunlaşması gerekiyor ve biraz daha zamana ihtiyacı var.erkeğe dönmekle kastettiğimiz şey tam olarak cinsiyet ötüşünü sergilemesi,yani gerekli olgunluğa ulaşması.kuşunuz yakın zamanda bu ötüşleri net olarak sergiler,şimdiden erkeğe benzer ötüşler yapmaya başlamış bile:)

barkin

New member

hani ne bileyim ötmesini sağlamasından daha çok boğazında bir hastalığı var mıdır diye?
neyse saçmaladım :D
kesin doğru cevabı olan varsa yorumlara hala açığım :p

barkin' Alıntı:
hani ne bileyim ötmesini sağlamasından daha çok boğazında bir hastalığı var mıdır diye?
neyse saçmaladım :D
kesin doğru cevabı olan varsa yorumlara hala açığım :p
Çok doğru cevaplar verilmiş zaten ve evet öyle olmuş biraz :). Zamana bırakın 1 2 ay içerisinde cinsiyeti de kesinlik kazanır. Şimdilik sadece agu deme aşamasında.

barkin

New member

gaga taşı var evet. ama ilk aldığım dönemlerde gaganın köklerine doğru küçük ve ince bir tabaka çıkmıştı. tehlikeli midir sizce :S

bugrahan

New member

barkin' Alıntı:
gaga taşı var evet. ama ilk aldığım dönemlerde gaganın köklerine doğru küçük ve ince bir tabaka çıkmıştı. tehlikeli midir sizce :S
bu tabaka gagadaki katmanlardır.tehlikeli bir durum yok,bu katmanlardan yaş tahmini de yapılabilir.yani her sultanda var bu.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...