YARDIIM ( uçma konusunda)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

teXas

New member
arkadaşlar 1 ay önce Normal Grey erkek sultan aldım... yaklaşık 1 yaşında olduğunu söylemişti satan kişi. sultanımın kuyrukları falan yoktu herhalde diğer sultanlarla kavga ettiğinden mi ne hepsi koptu şimdi yavaş yavaş yerine geldi... öpücük ve ıslığımın aynısı çıkarabiliyor ve ismini de zorla da olsa anlaşılması biraz zor olsada söylemeye çalışıyor. ayrıca çok güzel şarkı söylüyor... buraya kadar herşey güzel hoşta... kapısı sürekli açık olmasına rağmen bi çıkıpta uçayım demiyor... biraz kaprisli sanırım... elden yemek yiyor ama ele gelmiyor ısırmaya çalışıyor... bi hastalığı mı var yoksa neden yapıyor anlamadım... tavsiyeniz neler...? bu sürekli böyle mi gider sonuçta bi dışarı uçup yanıma gelmesini isterim yani...

teXas

New member
Cvp: YARDIIM ( uçma konusunda)

bi iki kere uçtu hafiften çarptı duvara ama kaldığı yerde öyle bekliyor hiç kımıldama yok.. bende kafesi önüne götürüyorum hemen içeri giriyor...

ceritici

New member

Kuşunun uçmasını istemen gayet normal seni çok iyi anlıyorum. ancak uçmamasının bir çok nedeni olabilir Arda arkadaşım. Daha önce hiç uçmamış olabilir yani uçmayı bilmiyor olabilir. Nasıl oluyor o dersen, bazı kuşlar üreticilerden direk petshoplara kafeslerle getiriliyor ve uçacak ortam hiç bulamamış olabiliyor. Diğer ihtimaller, daha önce uçtuysa bir kaza geçirip güvenini yitirmiş olabilir. Başka bir ihtimal, yine kuyruğu yokken uçmaya çalışıp uçamadıysa bu da onda güven kaybına yol açmış olabilir. Kanadında bir kusur olabilir. Ama bu durumda uçmaya çalıştığını ve uçamadığını görmen gerekirdi. Önceki saydığım ihtimaller gerçekleşmişse ki kuşun senden önceki hayatını bilmediğin için bunu bilemeyebilirsin, Kuşunun uçmaya karşı güven kazanması lazım. Bunu da başka bir sultanı eve getirerek yapabilirsin sanırım. Onun uçuşunu izleyip uçmaya çalışacaktır. Başka aklıma gelen bir öneri yok malesef.

teXas

New member

çok teşekkür ediyorum yardımlar için doğru diyorsunuz 1 yaşında olduğu için neler yaşadığını pek bilmiyorum ama el üstünde tutmaya çalışırıyorum... küsmesin diye yapmadığım kalmadı kendimden daha iyi bakmaya çalışıyorum desem yalan olmaz :D peki dışarı çıktığında sürekli uçmasını sağlasam, elimden korktuğu için yanına falan gitsem bu şekilde daha da kötü bir yan etki olur mu acaba? hem ona biraz güven gelir aslında uçabildiğini öğrenir biraz.... ama bu sefer hiç çıkmazsa daha da kötü olur... çok kararsız kaldım...

Sidercoo

New member

ceritici sana katiliorum bi yere kadar her kus ucmayi bilir..ucamayan kus colaktir..bu bir hastalik..hic ucamaz hayvan..carpmasinin sebebinide söyle aciklayayim hayvani iceriye biraktiginda disarisini görmemeli..ikincisi carpa carpa alisicaktir..benimkide cok carpiordu ilk 3 5 kez saldigimda simdi görsen.. :D ucarken tas atsan tasa dokunmamak icin kacar hani o kadar usta oldu..ucma konusunda onlar ev icinde ucsun diye dogmuor annnesinden..dogaya birak bakalim nereye carpacak hayvan..

teXas

New member

dediğiniz doğru kuş çarpa çarpa alışacak 2 3 kere dışarı çıktığında havada 6 7 kere döndü zaten sonra konmak için çarptı oraya kadar tamam... ama bu öyle bişey ki uçmak için dışarı çıkmıyor hiçbir şeyle de kanmıyor arkadaş anlamadım nasıl bişey :D yanına götürürsen yiyor yanına götürmesen banamasın demiyor kendine buyruk biraz :D yani kandırabilsem bi şekilde dışarı çıkaracam ama kandıracak bişey bulamadım... dal darısından tut bir sürü şey denedim... bilmiyorum bunları neden yaptığını çok mu sert bir sultanım var onu da anlamış değilim :D acaba eğitilir mi???

Sidercoo

New member

benimkilerde öyle kafesini seviorlar.. :) ben yem göstere göstere cikartiyorum.. eski kafesimdeyken cikartmak icin farkli yöntem uyguluyordum..kafesin cok buyuk degilse yani kucuk kafeslerden se altini cikart ve alti yokken..yere koy illa panik olur gibi olurken yere basacaktir..o an kafesi kaldir..ve yerde dursun.. :D paytak paytak kafesine kacabilir yinede..kafesinin disindayken kesinlikle urkutmeyin hayvani o yuzden kafesinden cikmak istemior olabilir kendini guvensiz hissedior olabilir hayvan.. :)

teXas

New member

bunu denemekte fayda var o zaman hem dışarı alışır biraz.... yav 1 aydır çıksın gelsin oynasın istiyorum ama yok 2 3 ten öte çıkmadı.... ısırdığı için dışarı tutupta çıkaramıyorum ısırdımı da kanatıyor :D yaşadım yani... sağolasın yardımlar için!!!

Sidercoo

New member

iste sebebi o bence.. :) kusu eline kesinlikle alma .. kafesi ona götur kafesin kucukse..tabi koskoca kafesi ona göturemezsin ..acikinca kendisi kafese gider cok fazla zorlama onu..elden nefret ettigini dusunuyorum suan o kusun .. baya bir isin var kusla el guvenini ve sana guvenini kazanmasi icin..bir daha bunlari göz önunde bulundur ..

teXas

New member

bir kere oldu ele alma o da sorun oldu işte... diğer çıktığında zaten kafesi götürdüm içeri giriyor kendisi hem de isteyerek hiç bir zorlama olmadan... elden yerken güzel yiyor ama kafese falan dokunduğumda hemen ağzını açıyor bu konuda kesinlikle uğraşacağım belli...

Sidercoo

New member

benim erkek kusun aynisi desem yalan olmaz kusun erkek ve agrasif.. :) gerci benimki ucma konusunda skintisi yok..elimede cikior fakat..elimle gagasini veya kafasina dokunayim..hiiiiiiiihhhhhh yapior her anda isirabilir kizarsa durumuna bagli sadece elime kondurarak dal dari veriorum.. disi olansa..cok nazik ya tam bir disi .. erkek sultan egitmek daha zor .. kendimce.. disi kusumu 4, gunu bugun az önce isten geldigimde..dal dari göturdum agzina bi kac tane aldi ..kafesin kapisina kadar geri cektim elimi tipis tipis geldi .. sonda sakladim dal dariyi ..elime ciksin diye..geldi elime cikti..kafasini oksuom ..kizicak gibi oluor ama ..saldirma ic gudusu yok pek... elimde 10 15 dakka durdu.. sonra biraktim kafese.erkekler cok agrasif.. :)

teXas

New member

:D ben de bu konuda kesinlikle katılıyorum bundan önce 3 gün dişi sultan baktım ele alıştı uçuyor kafes içinde yapmadığı kalmıyor :D bir o yana bir bu yana koşuşturuyor :D ama bu böyle değil bi tavrı var kesinlikle ondan bir gram taviz vermiyor getirirsen yerim diyor getirmezsen yemem ki öyle de oluyor... ama bir ötsün bi ıslık çalsın bi öpücük versin bütün kötü düşüncelerim sıfırlanıyor... bide bi uçsa :D elime gelsin dokundurmasın ben razıyım valla o kadar öğrensin yeter :D

Sidercoo

New member

dal dariyi sevdir..ilklerde zorlama sadece gelsin yesin gitsin yesin gitsin ..dal dariyi gagasina hafiften dokundur illa tadina bakacaktir bi kac tane alinca..uzaklastir ki o gelsin..sen gitme.. :)

teXas

New member

dal darıyı seviyor zaten... götüreyim yiyor çekiyorum aşağıya indiriyorum, yerinde duruyor öyle 10 15 dk bekliyorum gelsin diye gelmiyor... benim asıl problem aslında onu kandıraramam... bi şekilde kandırabilsem bu tarz eğitimleri kolaylıkla yapacağım da o da olmuyor... burada yorumları baktım aç bırakın diyor, bi iki saat bıraktım, aşağıya yem aramaya iniyor bu sefer yediriyorum ama yerini değiştirince gelmek istemiyor... bende aç bırakıp eziyet etmek istemedim daha da devam etmedim...

Sidercoo

New member

hic olmadi ..dal dariyi uzun tutma kisa parcalar halinde.. elinden yemeye basladiginda.. yavas yavas cek bir kerede getir göturme..kus durdugunda senin elinde dursun..birden dikkatle bakar noluyor diye..senin yasadigin durumu bende yasadim elime gelior ama panik olarak duruor.. :D

mahir

New member

benim sultanlarımda eve ilk geldiğinde senin kiler gibiydi mülayimi aldım zorladım onu ikimizde uğraştık sürekli üstüne gittik ve başardık artık evin içinde çok güzel uçuşlar ve konuşlar yapıyor dişi ise mülayimden öğrendi ama yinede fazla zormayın sakıncalı olabilir en güvenli yol yanına bir sultandaha alıp uçmayı ondan öğrenmesi

farukbas77

New member

İlk baş uçmasını istemeden elinize alıştırmalısınız okuduklarıma bakılırsa.Eğer kafese elinizi uzattığınızda gaga atıyorsa dışardan sevdiği yemlerden verebilirsiniz.Çekirdek,dal darı vb. verin.1-2 hafta kadar böyle yapın size güveni artacaktır.Sonra ki zamanlarda kafesin dışına çıkarıp yemi uzatın ve elinize doğru yem çekerek elinize gelmesini sağlayın.1 hafta kadar böyle yapın sonra elnizi uzatıp gel dediğiniz de gelir.Şahsen ben böyle yaptım.Bu alışma süresince sabılı olmanız gerekir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...