Yaralı veya hasta kuşa ilk yardım.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

farukbas77

New member
Mesajlar
1,793
Yaş
23
Konum
Yalova-Merkez
#1
Hastanın ve onu tutacak olanın güvenliği büyük öneme sahiptir. Hasta kuşun kemik ya da yumuşak dokularında zorlanma sonucu travmaya sebep olmamak için son derece nazik davranılmalıdır. Hayvanın huysuzlanmasının önüne geçmek için genellikle loş ışıklı bir ortamda yaklaşılmalıdır. Nakil sırasında kuşun kaçabileceği ya da kaçmaya çalışırken kendisine zarar verebileceği tüm pencere ve kapı gibi çıkışların kapalı olduklarından emin olunmalıdır.

Yabani bir kuş için ideal taşıma kutusu temiz, karanlık, sessiz ve ılık olmalıdır. Sağlam kenarlı kedi taşıma kutusu bir şahinin büyüklüğüne kadar olan türler için uygundur.

Yırtıcılarda esas tehlike gaga değil ayaklardır. Kırmızı ışıkta insan rahatça görebilirken kuşun görüşü son derece azalır. Kuşun getirildiği kutunun kapağı açılıp bir havlu yerleştirilir. Baş parmaklar ileriye bakacak şekilde kuş omuzlarından yakalanarak kutudan çıkarılır, yana yatırılarak bacaklarının gövdeye yakın kısmından tutularak kontrol altına alınır.

Balıkçıl türü kuşlar savunma aracı olarak gagalarını kullandıklarından başlarının örtülmesiyle rahatça kontrol altına alınabilirler. Kafataslarının başlangıç bölgesinden havlu ile tutularak kontrol altında tutulabilirler.

Kuşun gagasından ve pençelerinden korunabilmek için meşin eldivenlerin kullanılabilmesine karşın, elin duyarlılığının kaybolmasına sebep olmalarından ötürü hareketlerin daha sertleştiği ve kuşa zarar verebilme olasılığının olduğu göz ardı edilmemelidir.

Tüylerin kaybedilmemesi çok önemlidir. Çünkü birincil ya da kuyruk tüylerini kaybetmiş bir kuşun uçabilmesi çok zordur. Bu tüylerin yerine gelmesini beklemekte kuş için ayrı bir zaman kaybı demektir.

Ayrıca kuşun tutulması sırasında döş (sternum) kemiğine baskı yapmamaya özen gösterilmelidir.

Hasta veya Yaralı Kuşun Görünümü ve İlk Müdahale

Hasta kuşları uzun süreli ve kısa süreli olarak iki gruba ayırabiliriz. Uzun süreli hastalar kemik kırıkları, petrol kirliliği, ciddi travmalar ve zehirlenmeler olarak sayılabilir. Kısa süreli hastalar ise yorgunluk ve açlığa maruz kalmış hayvanlardır. Her iki durumda da acil müdahale çok önemlidir.

Hasta bir kuş tüylerini kabartmış ve çökmüş bir halde görünür. Hasta kuşu sıcaklığı 30 C' de sabit olan bir ortamda tutmak gerekir. Kuşlar hızlı bir metabolizmaya sahiptirler. Bundan dolayı eğer uygun beslenemiyorlarsa vücut ısıları hızla düşer. Vücut ısılarının düşmesi sonucunda oluşan hipotermi kuşun ölümüne yol açar. Kuşlar hastalık ya da yaralanma gibi durumlarda hızla enerji kaybederler. Kuşa kaybettiği enerjiyi zaman kaybetmeden geri vermek gerekir. Bunun için en kolay yol şekerli su vermektir.

Hasta bir kuşun suyuna veteriner hekime danışılarak alınan geniş spektrumlu toz antibiyotik katılabilir. Antibiyotiği aşırı dozda vermemek gerekir. Çünkü bu hem karaciğerin hem de böbreklerin fonksiyonunu bozarak kuşun ölümüne neden olabilir. Hasta kuşlara açık kapta su verilmemelidir. Kuşun boğulmasına neden olunabilir. İri kuşlarda ise antibiyotiği suya katarak vermek yetersiz kalır. Antibiyotiğin enjeksiyon yoluyla uygulanması gerekir.

Kanamalı bir kuşla karşılaştığımızda kanamalı bölgeye toz şap ve soğuk su karışımına batırılmış pamuk ya da bez parçası ile tampon yapmak gerekir.

Yırtıcılarda bir önceki öğüne ait besin kursağı terk etmeden diğer öğün verilmemelidir. Aksi halde et bozulabilir ve zehirlenme sonucu hayvanın ölümüne sebebiyet verilebilir. Kursak (baykuşlarda yoktur) yemek vermeden önce göğüs kafesi girişinin hemen altından kontrol edilebilir.

Sağlıklı yırtıcı kuşlar çok az su içmelerine karşın her zaman sularının bulunması gerekir.

Kuşu serbest bırakmadan önce türe özgü özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Göç eden bir kuşun göç sezonu üzerinden uzun bir süre geçtikten sonra bırakılması uygun olmaz. Kuşlar yeniden doğaya serbest bırakılırken hava şartları göz önünde bulundurulmalı ve sert koşulların yaklaşmakta olduğu zamanlar elverişsiz olarak kabul edilmelidir. Gündüzcü kuşların salıverilmeleri sabah erken saatlerde, gececi kuşların ise alaca karanlığın çökmesi ile gerçekleştirilmelidir.

Unutulmamalıdır ki kuş için yapılan her şey onun doğaya geri dönebilmesi için olmalıdır.
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...