Vitaminler

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

gorkem87

New member
Vitaminler vücudun gelişmesini ve hastalıklara karşı direnç göstermesini sağlar.kuşlar doğadaki çeşitli besinlerden vermek suretiyle her türlü vitamin ihtiyaçlarının giderilmesi gerekir.
A VİTAMİNİ: Muz,portakal,domates,havuç,yeşil lahana,patateste bulunur.Yumurta sarısındada vardır.Yetersiz verilirse bünyenin gelişimi durur,hastalıklara karşı direnç azalır.
D VİTAMİNİ:Ispanak,pancar,lahanada bulunur.vücuttaki kemiklerin gelişimini sağlar,kireç oranını ayarlar,yetersiz olursa kuşun kemikleri ve gagası kolay kırılır.
B VİTAMİNLERİ:Ispanak,domates,lahana,dereotu,yeşil biber,yumrtada bulunur.Yetersizliği durumunda gelişme bozuklukları,kabızlık,sürgün,sinir sisteminde bozukluklar ortaya çıkar.
E VİTAMİNİ:Hurmada,marulda,galeta ununda,yumurta sarısında,ıspanakta bulunur.Vücudun cinsiyet hormonlarını düzenler,canlılık,kudret ve üretimi sağlar.
C VİTAMİNİ:Yeşilliklerde ve turunçgillerde bulunur.Vücudun hastalıklara karşı mukavemetini artırır,kuvvetlendirir.
K VİTAMİNİ:Lahanada,kenevirde,ıspanakta bulunur.Kanda bulunan hemoglamin maddesini takviye eder,kansızlığı önler.
U VİTAMİNİ:Lahanada bulunur.karaciğeri kuvvetlendirir.

suni vitaminden önce bunları yedirmeniz daha önemli.

acemi

New member
Cvp: Vitaminler

evet bende düzenli olarak her gün değişik bir meyve vermeye çalışıyorum bugün havuç günü:acik-agizli-gulumseme:

bugrahan

New member

necatikarabay' Alıntı:
özellikle dün biber verdim bayıldı paşa bugün patates vereceğim inşallah yer
aslında daha çok kemirebileceği sert şeyleri seviyorlar..yani marul,havuç,elma gibi...haşlanmış patatesi pek sevmedi benimki ama belki sizinki sever..

bugrahan' Alıntı:
necatikarabay' Alıntı:
özellikle dün biber verdim bayıldı paşa bugün patates vereceğim inşallah yer
aslında daha çok kemirebileceği sert şeyleri seviyorlar..yani marul,havuç,elma gibi...haşlanmış patatesi pek sevmedi benimki ama belki sizinki sever..
:exclamation:
dediğiniz gibi gagasını değdirmesi...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...