Tüy Yolma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Herkese sağlıklı günler..Limonumu alalı 6 gün oldu ve sanırım 6 aylık.(Lutino)Elimden yem yiyor ve bazen kafesin içinden veriyorum..Pek fazla ötmüyor bazen alarm sesleri duyduğunda ve bir iki kere bana yönelik ötmüştü :cool: tüy döküyor ve son 2-3 gündür sırt bölgesindeki tüyleri yolmaya başladı..Tam olarak yolamıyor ama koparmaya çalışıyor,birde ağzında geveliyor,yemeye çalışıyor.Biraz da fazla kaşınıyor gibime geldi..:dodgy: Tüy değişim zamanında bu normal mi yoksa daha fazla ilerler mi ?Tşkler..

Alpdna

Administrator
Yönetici
Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı, Monk Papağanı, Diğer Evcil Hayvanlar
Cvp: Tüy Yolma

Hoşgeldiniz....Sırtının bir fotosunu koyabilirmisiniz?tüy Dökme zamanı zaten genelde tüyleriyle Ugraşırlar.Normal yani..Agzında Oynamasıda Normal hepsi Yapıyor.

Mehmet

New member

Black_MaGiC' Alıntı:
Herkese sağlıklı günler..Limonumu alalı 6 gün oldu ve sanırım 6 aylık.(Lutino)Elimden yem yiyor ve bazen kafesin içinden veriyorum..Pek fazla ötmüyor bazen alarm sesleri duyduğunda ve bir iki kere bana yönelik ötmüştü :cool: tüy döküyor ve son 2-3 gündür sırt bölgesindeki tüyleri yolmaya başladı..Tam olarak yolamıyor ama koparmaya çalışıyor,birde ağzında geveliyor,yemeye çalışıyor.Biraz da fazla kaşınıyor gibime geldi..:dodgy: Tüy değişim zamanında bu normal mi yoksa daha fazla ilerler mi ?Tşkler..
öncelikle hoşgeldiniz bilgi bankasına göz atarsanız sizin açınızdan iyi olur.bir fotograf koyarsanız yaş tahmini yapabiliriz.kalsiyum eksikliginden yapıyor kalamar kemigi varmı kafeste ya da kalsiyum alabilecigi bir şey ? avisprey kullanıyormusun ? Gözkirp:

Tüy Yolma

Kafesde gaga taşı var ve hergün sebze ve meyve veriyorum..Bazılarını yemesede tadına bakıyor :) Exobit var onu sıkmıştım 2-3 defa geçenlerde..Sırtında didiklediği tüyler fazla bozuk durmuyor.Yaş belirlemesi için yarın foto koyabilirim.İlginiz için tşkler..

Alpdna

Administrator
Yönetici
Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı, Monk Papağanı, Diğer Evcil Hayvanlar

Cağlar Kuş Cillop Gibi Bence Birşeyi Yok :) MaşAllah

Evet gayet sağlıklı ve sorunsuz görünüyor. Tabii resimlerin çözünürlüğü yüksek değil, dolayısıyla çok ta bilgi vermiyor. Lakin görebildiğimiz kadarıyla durum böyle. Dışkısı da normal ise her hangi bir sorunu yoktur zaten.

Tüy yolmalara karşı CATOSOL %10 sıvı ilacı kullanmanızı tavsiye ederim...
Kullanımı;Akşamdan sulugu alın, sabah 80-100cc lik suluga 3 damla catosol katıp kuşlarınıza verin,ayrıca 1 damlada agzına damlatın, bunları 5 gün aynı şekilde devam edin,Sulukları akşamdan almanızın sebebi kuşları susapmak ve sabah hemen taze verdiğimiz ilacı içmelerini saglamak, göreceksiniz hemen hemen kesin çözüm olma olasılıgı yüksektir.Ben bunu tüy yiyen 5 çiftimde kullandım, 4 çifti bıraktı.Kalan bir çifte 1 ay sonra yine uyguladım şimdi oda bıraktı...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...