Tek Göz hastalığı (Göz Sulanması) Ornithosis

ilknurA

New member
Cvp: Tek Göz hastalığı (Göz Sulanması) Ornithosis

Arkadaşlar merhaba, aranızda yeniyim. Sultan papağanım geleli1 hafta oldu tek gözünde hafif kızarıklık ve sulanma var. Okuduğum yorumlara göre eczaneden genta göz damlası aldım iki gündür damlatıyorum.
Başka ne yapabilirim. Şimdiden teşekkürler :)

5 güne tamamla hijyene de önem göster. 5 gün sonucunda geçmezse kuşun + kafesin + gözlerin daha detaylı resimlerini paylaş yeniden değerlendirelim. Geçmiş olsun.

ilknurA

New member

Merhaba, ben gözü için genta göz damlasını 3 gün kullandım fakat gözünün etrafındaki tüyler döküldü ve son durum bu daha da kötü oldu sanki :( Biraz önce soğuk çayla pansuman yapmaya çalıştım ama hala alışamadı bana. Kafesinide temiz tutuyorum. Sizce napmalıyım?

AhmetŞ

Active member

ilknurA' Alıntı:
Merhaba, ben gözü için genta göz damlasını 3 gün kullandım fakat gözünün etrafındaki tüyler döküldü ve son durum bu daha da kötü oldu sanki :( Biraz önce soğuk çayla pansuman yapmaya çalıştım ama hala alışamadı bana. Kafesinide temiz tutuyorum. Sizce napmalıyım?
ılık çayla pansumana devam edin, göz için ama hastalığın tek göz hastalığı olduğundan emin olmadan bu tedaviyi uygulamayın, göz nezleside olabilir, vitain takviyesi ve obl gıda verin, inşallah tez zamanda düzelicektir.

s0nwolf

New member

[/img]
Bu başlangıç seviyesi sanırım ahmet abi şimdilik çayla pansuman yapsam azalma olurmu ilaç tedavisine hemen baslamalimiyim

daghan1tr

New member

Lutinodaki hastalik daha cok yayilmamis tavsiyem cayla pansuman gecmesse genta goz damlasi oda ise yaramassa benim kendim kullanip fayda gordugum vigamox goz damlasi icerigi genta ile ayni sadece bilesenleri biraz daha fazla gecmis olsun

merhabalar benim papağınımında göz cevresinde belli belirsiz bi kızarıklık oluşmuştı hemen veterine götürdüm onadron göz damlası verdi darbe almış olabilir küçük bir ödem önemsiz denildi ertesi sabah kuşun gözü kıpkırmızı sulanmış kan toplamış gibi olmuştu tekrar götürdüm kaşımış dediler yakalık taktılar bir hafta kalması lazım dediler ben 3. günde çıkardım kuşum bunalıma girdi resmen. daha sonra hırıltısı başladı başka bir veterinere götürdüm 5 günlük antbiyotik verdi internette araştırdım bu forumu ozaman keşfettim ve tek göz hastalıgını öğrendim ankarada yaşıyorum ve veteriner arkadaşlarımın önerisi ile türkiyenin en iyi hayvan hastanesi olarak bilinen bir kliniğe gittim. veteriner psittacosis diye bakteriyel bir hastalık olduğunu söyledi sağlam bir antibiyotik verdiğini ve bir hafta içinde düzeleceğini söyledi o hafta yurtdışına çıkmam gerekiyordu güvendiğim bir arkadaşıma bıraktım ilgilendi ilacını verdi kuşta iştahsızlık başlamıştı bir hafta sonra döndüğümde kemik yığını gibiydi yerde yatar vaziyetteydi gözü açılmıyordu çok büyük bir ura dönüşmüş ve diğer gözünede bulaşmıştı burun akıntısı vardı nefes alamıyordu inliyordu sadece su içebiliyordu yoldan gelmeme rağmen hiç uyumadım sabah olur olmaz tekrar götürdüm kliniğe ne gerekiyorsa yapın önemseyin dedim burun ve göz akıntısından örnek alıp mikroorganizmanın ne olduğunu öğrenip ona göre tedavi uygulayacalklardı test sonucu ertesi güne çıkar dediler. ertesi gün kuşumun son günü olduğu belliydi ağlaya ağlaya tekrar gittim test sonucu belli olmamıştı bu kötüye işaretti viral bi hastalık olabilirmiş. buraya bırakın oksijen verip besleyelim test sonucu çıkar çıkmaz tedavi başlatalım dediler bıraktım saat başı arayıp durumunu soruyordum o gün akşam 10 da arayıp kuşumu kaybettiğimi söylediler 2 gün sonra kliniğe ücret ödemek için gittiğimde viral bi hastalık olduğunu ve tedavisinin zaten mümkün olmayan bi hastalık olduğunu öğrendim.belki de tepki vermemem için bana öyle söylendi bilemiyorum..  ilk götürdüğümde küçük bir ödem denildi sapasağlam canayakın akıllı mı akıllı papağanım 20 gün içinde gözlerimin önünde can çekişe çekişe öldü. öleli 3 hafta oluyor hala alışamadım ibiklimin yokluğuna. diyeceğim o ki doğru tanı çok önemli güvendiğiniz bildiğiniz kuştan anlayan bi hekime başvurun test yaptırın öncelikle. minik dostlarımıza acil şifalar diliyorum...

szr

New member

Söz konusu hastalığa maruz kalıp kalmadığını anlamak için bazı yan etkenleri de göz önüne almak gerekebilir; çünkü malum gereğinden fazla hassasiyet gösteren kendine dert eden arkadaşlarımız da var misal benim papağanımda da aynı bu manzarayla karşılaştım fakat o gün ağır bir parazit ilacı kullanmıştım ve kaşınırken gözüne değmiş olsa gerek gün boyu açmakta zorlandı ve kızarıklık oldu daha sonra fısfısla banyo yaptırdım o ilacın kalıntısı olacak ki yine aynı durum oldu diyeceğim o ki zaman zaman dış etkenler de gözde sulanmaya kızarıklığa sebebiyet verebiliyor bunun ayrımını,belirtilerini iyi takip etmek gerek

szr

New member

AhmetŞ' Alıntı:
Göz Sulanması ve Kızarlıklık tedavisi

Ornithosis (Tek Göz Hastalığı)

(iNSANLARA BULAŞABİLEN NADİR HASTALIKLARDAN!)

Bir çok kez rastladığımız bu hastalığın forum içindeki eski konularda yaptığım araştırmalar neticesinde tam bir sonuca ulaşılan konu ve çözüm önerisi göremedim, bilindik yöntemleri tavsiye ediyorduk,  dışarıdan bakıldığında normal bir göz sulanması gibi görünüyor, kuşlarımız günlük yaptıkları şeyleri yapmaya devam ettikleri için bir çok kişi nasıl olsa geçer diyerek pek fazla önem vermiyor ama araştırmalarım sonucunda aslında bu hastalığın o kadar basit bir hastalık olmadığnı farkettim, hastalığın en önemli özelliği kuşlardan diğer canlılara ve insanlara bulaşabiliyor olması, ve kuşlar her ne kadar sağlıksız görünmeseler de kuşların veriminde düşüklük ve yavru kuşlarda kayıp bir hayli fazla olmakda, yetişkinlerde daha az etki göstermesine rağmen onları olumsuz yönde etkilemektedir, Yaz aylarında hastalık daha fazla artış gösterir ve vücutta gizlenen clamdya isimli mikro organizma uyugn koşullar (sıcaklık, Yorgunluk, zorlanma, yaralanma v.b.) meydana geldiğinde kendini gösterir. gençlerin ani olarak göz kapakları şişer ve sulanır ,genelde tek gözde belirir,ağız açık soluma oluşabilir kuyruk soluk alırken aşağı yukarı hareket eder. Göz yaşı akıntısı eğer tedavi edilmezse artarak gözü kör olmaya kadar götürür. Başlangıç aşamasında tedavisi çok kolaydır doxyciclin içeren bir antibiyotik* verilerek kuş tedavi edilebilir. insanlarda kalp rahatsızlıkları yapabilir,

Nasıl Bulaşır?-Hastalığı taşıyan toz, nefes yoluyla, dışkı, kirli su ve yemekle, yavruların gaga yoluyla beslenmesi ve gaga temasıyla bulaşır, insanların yavrularla ve hastalığı olan kuşlarla temasından sonra, temas noktalarının temizlenmemesi ve dezenfekte edilmemesinden kaynaklı olarak insanlar bulaşabilir,
Belirtileri? -En belirgin belirtisi, genellikle tek gözde sulanma ve kızarıklık, göz kapağında iltihap ve ishaldir, yetişkinler hastalığın belirtilerini az ya da hiç göstermezler. Hastalığı atlatmış olan güvercinler, insanlar ve genç güvercinler için gizli enfeksiyon kaynağıdır, enfeksiyon tamamı ile bitmez ve tam tedavi edilmezse kulkuçkada uyugn koşul oluşana kadar bekleyebilir,
HASTALIĞIN TEDAVİSİ;
Tüm göz hastalıklarında ve göz dezenfektesinde öncelikle ılık çay ile pansuman yapılmalıdır

*(monodox kapsül)
       **chlorotetracyclin+ le birden fazla kuş tedavi edilir. 25 gün ilaç kesilmez.
***Baytril 10% (ayrıca paratyphoid ve e-coli içinde etkilidir)
Baytril, bakterisel enfeksiyonlara karşı hemen hemen tüm hastalıklarda etkili olduğu için en iyi seçimdir.
Baytril tek kuş tedavisinde tablet alınmalı, birden fazla kuş için likit şeklinde verilmelidir.
Tabletler: Tek kuş tedavisinde 14 gün boyunca 1 tablet.  tedavisinde 10 gün boyunca 3,75 lt  içme suyuna suyuna 4cc. likid konulmalı.
Likid: Tekli kuş tedavisinde, kuşun boğazına 14 gün boyunca 3 veya 4 damla.
 Tedavi boyunca kalsiyum zengini besinler ilacın etkisini azalttığından kesinlikle verilmez. Kuş uçurulmaz, yorulmaz, Banyo suyu konulmaz,

Başlangıç evresi

İlerlemiş evre
Ahmet Bey insanlara bulaşması durumunda insanlardaki seyri de aynı mı?insanlarda ciddi göz problemlerine sebebiyet verdiği gözlemlenmiş mi var mı bir bilgi

AhmetŞ

Active member

szr' Alıntı:
AhmetŞ' Alıntı:
Ahmet Bey insanlara bulaşması durumunda insanlardaki seyri de aynı mı?insanlarda ciddi göz problemlerine sebebiyet verdiği gözlemlenmiş mi var mı bir bilgi
insanlara bulaşması durumunda aynı sonuçları göstermiyor, insanlara sadece solunum yolu hastalığı olarka bulaştığına dair bilgiler var ancak bu bulaşmada sadece aşırı temas halinde oluyor, ben şahsen bulaşan veya bulaşıpda şikayet eden bir kimseye şimdiye kadar hiç rastlamadım

nalan93

New member

[/img]benim paşamın da gözü böyle oldu kafama takılan soru monodox, chlorotetracyclin ve baytril i yani 3 ünü birden mi kullanmamız gerekiyo

AhmetŞ

Active member

nalan93' Alıntı:
[/img]benim paşamın da gözü böyle oldu kafama takılan soru monodox, chlorotetracyclin ve baytril i yani 3 ünü birden mi kullanmamız gerekiyo
kesinlikle ilaçları birlikte kullanmayın hepsinin süreleri ve doz aşımları var.

szr' Alıntı:
Söz konusu hastalığa maruz kalıp kalmadığını anlamak için bazı yan etkenleri de göz önüne almak gerekebilir; çünkü malum gereğinden fazla hassasiyet gösteren kendine dert eden arkadaşlarımız da var misal benim papağanımda da aynı bu manzarayla karşılaştım fakat o gün ağır bir parazit ilacı kullanmıştım ve kaşınırken gözüne değmiş olsa gerek gün boyu açmakta zorlandı ve kızarıklık oldu daha sonra fısfısla banyo yaptırdım o ilacın kalıntısı olacak ki yine aynı durum oldu diyeceğim o ki zaman zaman dış etkenler de gözde sulanmaya kızarıklığa sebebiyet verebiliyor bunun ayrımını,belirtilerini iyi takip etmek gerek
aslında bende tam tersini kasdetmiştim ilk anda dış etkenlerden dolayı gözüne bişey olduğu zannediliyor başta önemsenmiyor geçer diye çok vakit kaybedilebiliyor ve hayvancağız bunu canıyla ödeyebiliyor. bende götürdüğüm veterinerlerin yönlendirmesyle gözüne dışardan bişey oldu zannetmiştim ama solunum yolu hastalığıymış. hastalığın tanısı iyi yapılmalı. ve bence bi hayvan besliyorsanız hassasiyet göstermelisiniz zaten göstermiyosanız hiç beslemeyin derim.. kime göre ''gereğinden fazla'' olduğu tartışılır..

szr

New member

üçkuşannesi' Alıntı:
szr' Alıntı:
aslında bende tam tersini kasdetmiştim ilk anda dış etkenlerden dolayı gözüne bişey olduğu zannediliyor başta önemsenmiyor geçer diye çok vakit kaybedilebiliyor ve hayvancağız bunu canıyla ödeyebiliyor. bende götürdüğüm veterinerlerin yönlendirmesyle gözüne dışardan bişey oldu zannetmiştim ama solunum yolu hastalığıymış. hastalığın tanısı iyi yapılmalı. ve bence bi hayvan besliyorsanız hassasiyet göstermelisiniz zaten göstermiyosanız hiç beslemeyin derim.. kime göre ''gereğinden fazla'' olduğu tartışılır..
aslında gereğinden fazladan kastımı anlaşılır şekilde belirttim daha iyi anlaybilmeniz için tekrar edeyim misal parazit spreyi sıkarsın kaşınırken gözüne kaçma ihtimali var(bizzat yaşadım bu durumda sulanma kızarma mümkün),duş aldırırsın sirkeli su gözüne temas edebilir bunların takibini doğru yapmaktan bahsettim aksi halde küçük bünyelerine gereksiz yere kimyasal kullanılması sağlıklarına zarar verebilir insanda dahi gereksiz antibiyotik ve ilaç kullanımı nasıl zararlıysa bu canlarda da aynı durum söz konusu,  yoksa boşverin kızarsın ne olacak sanki gibi sorumsuzluk barındıracak bir cümlem olmadı değil hayvan bitki bile bakıyorsan sorumluluk sahibi olmak zorundasın zaten bugüne kadar birçok evcilim oldu ve emin olun hepsiyle aramızda sıkı bağlar oldu ve son derece sağlıklı şartlar sunmaktayım tavsiyeniz için sağolun

melodi0704

New member
aynısı başıma geldi bende tam konu açacaktim me yapmalıyım diye. çok yardımcı oldunuz tesekkurler.  bu ilaçları direk kullansam mi yoksa veterinere gotureyim mi . resim atacağım simdi. daha net bir cevap alabilirim sizden boylece.

Merhaba

Aynı problem bizdede var. Ben Gentagut ve Terramycin ile bugün başladım. Aslında veterinere götürmek istiyorum ama uçuk fiyat istiyorlar... Geçenlerde kursak iltihabı için 260 TL verdim :S