Tek Göz hastalığı (Göz Sulanması) Ornithosis

AhmetŞ

Active member
Göz Sulanması ve Kızarlıklık tedavisi

Ornithosis (Tek Göz Hastalığı)

(iNSANLARA BULAŞABİLEN NADİR HASTALIKLARDAN!)

Bir çok kez rastladığımız bu hastalığın forum içindeki eski konularda yaptığım araştırmalar neticesinde tam bir sonuca ulaşılan konu ve çözüm önerisi göremedim, bilindik yöntemleri tavsiye ediyorduk, dışarıdan bakıldığında normal bir göz sulanması gibi görünüyor, kuşlarımız günlük yaptıkları şeyleri yapmaya devam ettikleri için bir çok kişi nasıl olsa geçer diyerek pek fazla önem vermiyor ama araştırmalarım sonucunda aslında bu hastalığın o kadar basit bir hastalık olmadığnı farkettim, hastalığın en önemli özelliği kuşlardan diğer canlılara ve insanlara bulaşabiliyor olması, ve kuşlar her ne kadar sağlıksız görünmeseler de kuşların veriminde düşüklük ve yavru kuşlarda kayıp bir hayli fazla olmakda, yetişkinlerde daha az etki göstermesine rağmen onları olumsuz yönde etkilemektedir, Yaz aylarında hastalık daha fazla artış gösterir ve vücutta gizlenen clamdya isimli mikro organizma uyugn koşullar (sıcaklık, Yorgunluk, zorlanma, yaralanma v.b.) meydana geldiğinde kendini gösterir. gençlerin ani olarak göz kapakları şişer ve sulanır ,genelde tek gözde belirir,ağız açık soluma oluşabilir kuyruk soluk alırken aşağı yukarı hareket eder. Göz yaşı akıntısı eğer tedavi edilmezse artarak gözü kör olmaya kadar götürür. Başlangıç aşamasında tedavisi çok kolaydır doxyciclin içeren bir antibiyotik* verilerek kuş tedavi edilebilir. insanlarda kalp rahatsızlıkları yapabilir,

Nasıl Bulaşır?-Hastalığı taşıyan toz, nefes yoluyla, dışkı, kirli su ve yemekle, yavruların gaga yoluyla beslenmesi ve gaga temasıyla bulaşır, insanların yavrularla ve hastalığı olan kuşlarla temasından sonra, temas noktalarının temizlenmemesi ve dezenfekte edilmemesinden kaynaklı olarak insanlar bulaşabilir,
Belirtileri? -En belirgin belirtisi, genellikle tek gözde sulanma ve kızarıklık, göz kapağında iltihap ve ishaldir, yetişkinler hastalığın belirtilerini az ya da hiç göstermezler. Hastalığı atlatmış olan güvercinler, insanlar ve genç güvercinler için gizli enfeksiyon kaynağıdır, enfeksiyon tamamı ile bitmez ve tam tedavi edilmezse kulkuçkada uyugn koşul oluşana kadar bekleyebilir,
HASTALIĞIN TEDAVİSİ;
Tüm göz hastalıklarında ve göz dezenfektesinde öncelikle ılık çay ile pansuman yapılmalıdır

*(monodox kapsül)
**chlorotetracyclin+ le birden fazla kuş tedavi edilir. 25 gün ilaç kesilmez.
***Baytril 10% (ayrıca paratyphoid ve e-coli içinde etkilidir)
Baytril, bakterisel enfeksiyonlara karşı hemen hemen tüm hastalıklarda etkili olduğu için en iyi seçimdir.
Baytril tek kuş tedavisinde tablet alınmalı, birden fazla kuş için likit şeklinde verilmelidir.
Tabletler: Tek kuş tedavisinde 14 gün boyunca 1 tablet. tedavisinde 10 gün boyunca 3,75 lt içme suyuna suyuna 4cc. likid konulmalı.
Likid: Tekli kuş tedavisinde, kuşun boğazına 14 gün boyunca 3 veya 4 damla.
Tedavi boyunca kalsiyum zengini besinler ilacın etkisini azalttığından kesinlikle verilmez. Kuş uçurulmaz, yorulmaz, Banyo suyu konulmaz,

Başlangıç evresi

İlerlemiş evre

Osman01

New member
Cvp: Tek Göz hastalığı (Göz Sulanması) Ornithosis

Emeğine sağlık Ahmet abi. Bunu bilgi bankasına koyma şansınız yok mu?

AhmetŞ

Active member

Osman01' Alıntı:
hastalıklar bölümünde mevcut oradan takip edebilirsin kardeşim :)

AhmetŞ

Active member

Osman01' Alıntı:
AhmetŞ' Alıntı:
Osman01' Alıntı:
hastalıklar bölümünde mevcut oradan takip edebilirsin kardeşim :)
Emeğine sağlık abi
sağolasın kardeşim çok önemli bir hastalıkmış araştırınca farkettim bende...

propontis

Active member

Çok iyi düşünmüşsünüz. Bazı arkadaşlar tam net bir yanıt bulamıyorlardı. :)

AhmetŞ

Active member

propontis' Alıntı:
Çok iyi düşünmüşsünüz. Bazı arkadaşlar tam net bir yanıt bulamıyorlardı. :)
anı şekilde bende yanıt bulamadığım için araştırdım en çok görülen hastalıklardan biri olduğunuda farkedine.

testerman

New member

ahmet bey ben nasıl başlayayım tedaviye yardımcı olurmusunuz

kuşumun fotoğrafı aşağıda.

AhmetŞ

Active member

testerman' Alıntı:
ahmet bey ben nasıl başlayayım tedaviye yardımcı olurmusunuz
çok geçmiş olsun bir hayli ilerlemiş hastalık ama farklı bir hastalık da olabilir gördüğüm kadarı ile sulanma daha az, öncelikle gözü soğumuş çay ve pamuk yardımı ile pansuman edin, daha sonra konu altına yazılı ilaçları kullanın , prospektüslerinde kullanım talimatları yazılı bunu uygulayın.

testerman

New member

aslında fotoda biraz kötü çıkmış bu sulanma yok göz çevresi arada beyazlıyor gözünün içi çapak kaçıyor gibi
[hr]
birde bu ilaçlar nerede satılıyor hepsini mi uygulayacağım yoksa bir tanesini mi?

koray_a

New member

Arkadaşlar benim bu hastalığa ve birçok solunum yolu enfeksiyonuna ve soğuk algınlığna karşı kullandığım bitkisel bir kür var. Üzerinde bilimsel bir çalışmam olmadığından yan etkisi olabilirmi bilmiyorum. Ben uzun süredir kullanıyorum bu kış kuşlarım hasta olduğu halde burun akıntısı aksırma tıksırma bile gözlemlemedim ki ben güvercin besliyorum kümesimin önü komple tel ve kuzeye bakıyor rüzgar alıyor yani .İsterseniz paylaşırım ama yan etkisi olursa mesuliyet kabul etmem bazı insan kürlerinden ve farklı bitkilerden derleyip bir karışım oluşturdum bu karışımı megabakteri teşhisi konulan kuşlarımada diğer bitkilerle birlikte veriyorum. Bu ornithosis çok fazla korkulacak bir hastalık değil henüz gözde iltihap ve akıntı oluşmadan gıda takviyeleriyle aşılabilir.

AhmetŞ

Active member

koray_a' Alıntı:
Arkadaşlar benim bu hastalığa ve birçok solunum yolu enfeksiyonuna ve soğuk algınlığna karşı kullandığım bitkisel bir kür var. Üzerinde bilimsel bir çalışmam olmadığından yan etkisi olabilirmi bilmiyorum. Ben uzun süredir kullanıyorum bu kış kuşlarım hasta olduğu halde burun akıntısı aksırma tıksırma bile gözlemlemedim ki ben güvercin besliyorum kümesimin önü komple tel ve kuzeye bakıyor rüzgar alıyor yani .İsterseniz paylaşırım ama yan etkisi olursa mesuliyet kabul etmem bazı insan kürlerinden ve farklı bitkilerden derleyip bir karışım oluşturdum bu karışımı megabakteri teşhisi konulan kuşlarımada diğer bitkilerle birlikte veriyorum. Bu ornithosis çok fazla korkulacak bir hastalık değil henüz gözde iltihap ve akıntı oluşmadan gıda takviyeleriyle aşılabilir.
koraybey kürünüzün tarifini görmek isteriz, kullanıp kullanmamak tercih meselesi herzaman.

koray_a

New member

ışık geçirmeyen plastik kapaklı kavanozda 500 ml su 4 aded ortadan ikiye kesilmiş limon(kabuklarıyla beraber)40 diş de sarımsak kavanoza ekliyoruz . Kesinlikle ışık görmeyecek şekilde ağzı kapalı olarak saklıyoruz. Fırsat buldukça çalkalıyoruz birkaç hafta içinde sarımsaklar limonun asidiyle eriyip tepkimeye girecek bu saatten sonra elimizde limondan ve sarımsaktan daha güçlü doğal antibyotik olacak sonrasında 1 su bardağına 2 çay kaşığı kekik,4 çay kaşığı adaçayı,8 aded karanfil ,1 çay kaşığı nane atarak iyice kaynamış ve 1 dakika kadar beklemiş sudan üzerine dökerek ağzını hava almayacak şekilde kapatıyoruz(uçucu yağlar demleme sırasında kayboluyor o yüzden kaynatmak yok direk haşlıyoruz) sonra 10 15 dakika demlemeye bırakıyorum. Sonra bu karışımı süzerek 500 ml suya 2 çorba kaşığı sarımsak kürüyle birlikte ekliyorum ve beraberinde yemleme yaparken yemimi bolca natural zeytinyağı ile yağlayarak üzerine tekrar 1 çay kaşığı kekik 1 çay kaşığı zencefil 1 çay kaşığı gününe göre diazyme 256 yada betaglukan ekleyerek servis ediyorum=) Yem önlerinde 10 dakika kalıyor yiyen yiyebildiği kadar yiyecek yemeyen aç kalacak şekilde suyu bırakıp yemliği kaldırıyorum. Tabiki bunların yanında daha 20 ye yakın farklı katkılar ve bitkilerde kullanıyorum onları şu an için paylaşmayı düşünmüyorum bu yazdıklarımın yan etkisi yok bundan emin oldum. Ama bir sorun var adaçayı fazla ve sürekli kullanımda zehir etkisi yaptığı birçok kaynakta belirtilmiş ben zaten kuşlarımı megabakteri illeti yüzünden gözden çıkardığım için hiç aralıksız birkaç aydır bolca kullanıyorum ve şunu rahatlıkla söyleyebilirim yavrusunu 1 yıldır 1 kez bile uçuramadığım çok sevdiğim bir çiftim var 4 yavrusu şu anda uçuyor 2 adedde et yavrusu eşit şekilde büyüyor daha öncesinde en az 10 tane yavrusu yeme düşmeden ölmüştü.Burada dikkat çekmek istediğim özellikle karanfil bitkisidir çaya kattıklarımın dışında ishal olanlara 12 saatte bir yaşına göre 2 veya 3 aded direk ağızdan veriyorum ve birçok kişide tavsiye üstüne kullanarak ne olduğunu bilmediğimiz ishalleri kestiler. Bu bitki labratuvar testlerinde e-coli bakterilerine en güçlü antibyotikten daha hızlı şekilde etki etmiş ve tüm e-coli türlerine etkisi %99 olarak kanıtlanmış en güzel yanıda bakteriler hertürlü antibyotiğe zamanla direnç kazanırken bu bitkiye kıyamete kadar direnç gösteremeyecekler=)Karanfil ayrıca mantarlarada etkili zaten bu yazdığım tüm bitkileri mantarlar için seçmiştim . Ama biraz araştırma yaparsanız ne kadar kuvvetli antioksidan olduklarını görürsünüz ben aylardır antibyotiğe tövbe ettim megabakteri ile uğraşırken kaç defa viral hastalık kusma ishal yüksek ateş vs başladı sayısını hatırlamıyorum sadece ilaç kullanmak yerine iştahsız olanları birkaç gün elimle besliyorum çabucak atlatıyorlar . Benim şu anda en çok merak ettiğim şey bu yaptığım bakımı sağlıklı kuşlar üzerinde uygulasam acaba ne olacak megabakteride sonuçlar böyleyken sanırım güzel birşeyler buldum.
[hr]
Birde sarımsak kürünü İbrahim Adnan Saraçoğlu hocamızdan öğrendim kendimce farklı bitkilerle derleyerek kullandım bunuda belirteyim. Farklı konudada yazdığım zeytinyağı ve sarımsak kürü var 250 gram zeytinyağına 40 diş sarımsak bu sefer güzelce rendeleyerek katıyoruz ve aynı şekilde beklemeye bırakıyoruz. Buda mükkemmel bir e vitamini +selenyum deposu çok çeşitli kimyalar elbette içeriyor ama ben bunu çiftleme başladığı gün yumurta görene kadar 200 250 gram yeme 1 tatlı kaşığı olarak kil toprakla karıştırıp kullanıyorum. Emin olun döllenme kalitesi ve yumurta boyu mükemmel oluyor.

koray_a

New member

İnşallah fayda gören olur ama birçok insanın zahmet edipte uğraşacağını sanmıyorum. Yumurta haşlayıp e tipi katkı maddeleri içeren bisküvilerle karıştırıp bütün gün hayvanlara bunu dayatmak insanların daha kolayına geliyor vitamin olarakda nasıl olsa sentetikler var uğraşmadan damlat gitsin. Üretimciler özellikle nesilleri mahvettiler heleki muhabbet ve papağanlarda yavrular sağlıklı büyüyor tmm eyvallah ama son besleyici bu hayvanları alınca bir süre sonra sağlam kuşlarda hastalıklar başlıyor işte bu hastalıkların amatörlükle falanda alakası yok doğrudan zamanında yorulmuş karaciğerin ve sindirim sisteminin sebeb oldukları olumsuzluklar. Bu yazdığım bitkilerin içinde çok güçlü yağ yakıcılar ve karaciğere destek verenler mevcut . Egzotik kuşlarda haftada 2 veya en fazla 3 gün tavsiye ederim dozuda biraz daha düşürebilirsiniz .

koray_a' Alıntı:
İnşallah fayda gören olur ama birçok insanın zahmet edipte uğraşacağını sanmıyorum. Yumurta haşlayıp e tipi katkı maddeleri içeren bisküvilerle karıştırıp bütün gün hayvanlara bunu dayatmak insanların daha kolayına geliyor vitamin olarakda nasıl olsa sentetikler var uğraşmadan damlat gitsin. Üretimciler özellikle nesilleri mahvettiler heleki muhabbet ve papağanlarda yavrular sağlıklı büyüyor tmm eyvallah ama son besleyici bu hayvanları alınca bir süre sonra sağlam kuşlarda hastalıklar başlıyor işte bu hastalıkların amatörlükle falanda alakası yok doğrudan zamanında yorulmuş karaciğerin ve sindirim sisteminin sebeb oldukları olumsuzluklar. Bu yazdığım bitkilerin içinde çok güçlü yağ yakıcılar ve karaciğere destek verenler mevcut . Egzotik kuşlarda haftada 2 veya en fazla 3 gün tavsiye ederim dozuda biraz daha düşürebilirsiniz .
Abi keşke gunde 1den fazla rep hakkım olsa hep doğru şeyler söylüyosun katılıyorum

Rampimpam

New member
Ynt: Tek Göz hastalığı (Göz Sulanması) Ornithosis

arkadaslar benim yeni sultandadamı o hastalıktan war
gözü sulu kızarmıs ve kaymış gibi