Tarçın yumurta mamasını sevmedi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

samanyolu

New member
Merhabalar dün sitede bulunan yumurta mamasını hazırladım,yemini çıkartıp mamayı koydum,sabah 11 gibi taki akşam 7 ye kadar bir iki gagaladı su içti kum yedi inadından mamayı yemedi.Akşam yemini tekrar koyunca 1 saat yemliğin başından ayrılmadı yedi de yedi çatlıcak diye korktum.:huh:Yani yumurtayı yedirme çabam tam bir fiyasko oldu...Tekrar denicem ama nasıl...
Suluğuna Avisol koydum 2 günde bir değiştirilmeli diyor,sizce gün aşırı vermem doğru mu...Yardımcı olursanız sevinirim..Bu arada aldığım kuşçu suyu yemlikte vermeye alıştırmış,bende hala yemliğe su koyuyorum,temizlemekte kolay oluyor hijyen açısından...Ne dersiniz suluk mu kullanmalıyım...?

Hülya

New member
Cvp: Tarçın yumurta mamasını sevmedi

merhabalar yumurta mamasını ilk başlarda sevmeyen bir sultan sahibi olarak Allah yardımcın olsun :) 1 aydan fazla bir süre uğraştım Cango yumurta maması sevsin diye çok şükür artık yiyor.. İlk önerim yumurta maması verdiğinde diğer yemliklerini kaldırmaman ve sabırlı olman ben son çare olarak kuş kumunun yemliğinin yerine yumurta maması yemliğini koyarak alıştırdım kuma alışık olduğundan direk o yemliğe gitti ve bir iki didikledi sonra baktım yemeye başladı.İnşallah senin Tarçın'da alışır. Vitamine gelince bir rahatsızlığı olmadığı sürece hafta da iki kere vermen yeterlidir bence.Suluk konusunda yardımcı olamam ben suluk kullanıyorum hiç yemliğe su koymadım ama her gün değiştirilmesinden yanayım çünkü yem kaçıyor falan her an bir bakteri oluşması ve kuşa zarar vermesi söz konusu bence her gün değiştir vitamini de dediğim gibi bence hafta da 2 kere yeter... Kolay gelsin

samanyolu

New member

teşekkür ederim kumu kaldırayım bende o zaman.Aslında yemliğin başında durup bakıyor ama gidip kum yiyip su içiyordu:s tamam vitamini de dediğiniz gibi veririm.Umarım bizimki de Cango gibi alışır....

Hülya

New member

rica ederim de kumu kaldırma kafesten kumun olduğu yere mamanın olduğu yemliği tak kumu başka yere as kum her zaman kafeste dursun.

farukbas77

New member

Kumu kaldırmayın o gerekli bir şey yoksda kuşunuz yediklerini öğütemez.Eğer suyu sulukta değilde yem kabında verirseniz sıkıntı olur sizin içinde papağnınız içinde onun için suluğa su koyun o alışır siz ona gösterin zatem merka edip yanına gidecektir inşallah da içer siz suluk koyun kuş kumunu da ayrı bir yemliğe koyun ve günlükm suyu değiştirin.

Suluk kullanın.

Hazırladığınız yumurta mamasının kıvamı kuru olsun. Yapış yapış ya da ıslak bir mamayı alışkın olmadıktan sonra yemezler. Mamaya alıştırmak için ilk başlarda içine çok az kuş yemi katabilir ve mamayı biraz ufalayabilirsiniz. Yılmayın, bazı istisnalar hariç en kötü seneryoda bile devamlı ikram ederseniz bir kaç haftaya alışıyorlar.

Avisolu gün aşırı vermeyin hafta da 1 ya da maksimum 2 kere verseniz yeterli.

samanyolu

New member

Elaman' Alıntı:
Suluk kullanın.

Hazırladığınız yumurta mamasının kıvamı kuru olsun. Yapış yapış ya da ıslak bir mamayı alışkın olmadıktan sonra yemezler. Mamaya alıştırmak için ilk başlarda içine çok az kuş yemi katabilir ve mamayı biraz ufalayabilirsiniz. Yılmayın,
Aaaa bakın hatamı anladım,ben çok katı oldu diye biraz sulandırdım:s belki de o yüzden yemedi, bugün sadece sarısı,biraz mısırunu ve yem karıştırarak denedim bakalım yiyecek mi?Teşekkür ederim...

Katı bile olsa hemen yemeyebilir siz azimli olun elbet yiyecek ve çok sevecektir. Abartmadan az az günlük hazırlayın mutlaka. Ve bozulmadan da kafesten alın. Şimdi kış ayları kafeste ortam sıcaklığına göre 4 - 8 saat arası durabilir.

mahir

New member

yemliklei çıkar onu tak ozaman yerler ama fazla yemsiz bırakma 1-2 saat sonra takarsın yemlikleri

sagocusero

New member

Ben şimdi ymeligimi kaldırıyım sulugumu yoksa kumumu :) [ benimkine ilk defa hazırlıcam yumurta mamasını .. Direk yeicegine %100 eminim. diye bilirim :)

samanyolu

New member

Elaman' Alıntı:
Katı bile olsa hemen yemeyebilir siz azimli olun elbet yiyecek ve çok sevecektir. Abartmadan az az günlük hazırlayın mutlaka. Ve bozulmadan da kafesten alın. Şimdi kış ayları kafeste ortam sıcaklığına göre 4 - 8 saat arası durabilir.
ul_as' Alıntı:
bence kesinlikle suluk kullanın
Merhabalar, yumursa mamasını bugün 3. kez hazırladım,ikincide biraz tadına baktı ,ama bugün yedi çok teşekkür ederim sizlere yoksa başaramazdım....:gulumseme:Ayrıca suluğu ilk fırsatta değiştiricem...Dediğiniz gibi yemlikleri kaldırmadım tüneğe yakın bir yere mamayı yemlikle taktım
Haftada 1 kez yumurta vermem yeterli mi?

sagocusero

New member

samanyolu' Alıntı:
Elaman' Alıntı:
ul_as' Alıntı:
bence kesinlikle suluk kullanın
Merhabalar, yumursa mamasını bugün 3. kez hazırladım,ikincide biraz tadına baktı ,ama bugün yedi çok teşekkür ederim sizlere yoksa başaramazdım....:gulumseme:Ayrıca suluğu ilk fırsatta değiştiricem...Dediğiniz gibi yemlikleri kaldırmadım tüneğe yakın bir yere mamayı yemlikle taktım
Haftada 1 kez yumurta vermem yeterli mi?
anlamadım nasıl yaptın [ bende yapıcam da ] :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...