Sümüklü Papağan

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Alpdna

Administrator
Yönetici
Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı, Monk Papağanı, Diğer Evcil Hayvanlar
Cvp: Sümüklü Papağan

Evt üşütmüş Olmalı Aspirin,Aviastım Vermeyin.Vitaform antibiyotigi Hazır bulundurun...

Syn Ankara bey ya da bayan;
ütfen ihmal etmeyin. Alacağınız bir kutu ilaç ile hayatını kurtarabilirsiniz.

farukbas77

New member

Peki serhat abi o vitaform hasta olmadığı halde yani tamamen sağlıklı olan bir kuşa bağışıklık kazanması için verilebilir mi?

bugrahan

New member

farukbas77' Alıntı:
Peki serhat abi o vitaform hasta olmadığı halde yani tamamen sağlıklı olan bir kuşa bağışıklık kazanması için verilebilir mi?
hayır..hastalığı olmayan kuşa ilaç vermek yarar yerine zarara neden olur..sadece hastalık durumunda kullanılabilir..

Alpdna

Administrator
Yönetici
Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı, Monk Papağanı, Diğer Evcil Hayvanlar

farukbas77' Alıntı:
İlaca Bağışıklık kazanması daha kötü...Hasta Olmayan Bir Kuşa ilac verdin bu zaten zarar....Bağışıklık kazanması AYrı bi zarar... Hasta oldugunda o ilacı kuşa verdiginde hiç tesir etmez....Cünki İlaca bağışıklık kazanmış...

farukbas77

New member

Ben hastalığa karşı bağışıklık kazanmasından bahsetmiştim ama siz ilacı sağlıklı olan bir kuşa vermenin zararlı olduğunu söylemişsiniz o cevap bana yeter:F:

Hastalıklara karşı bağışıklık kazanabilmesi için antibiyotik değil aşı verilir. Sen kuşa aşı yaptıracaksan o olabilir. Ancak antibiyotikler eğer ki ihtiyaç durumunda ve yeterli miktarda kullanılmazsa kuşundaki virüsler antibiyotiğe karşı bağışıklık kazanır. Ve daha sonra sen o ilacı kullansan bile hastalığa etki etmez :).

farukbas77

New member

peki aşılardan biraz bahsedebilir misiniz? fiyatı,nereden vurlduğu,ne kadar zaman bir yapıldığı,ve hangi hastalıklar için olduğu hakkında:huh:

farukbas77' Alıntı:
peki aşılardan biraz bahsedebilir misiniz? fiyatı,nereden vurlduğu,ne kadar zaman bir yapıldığı,ve hangi hastalıklar için olduğu hakkında:huh:
Papağanlarda aşı diye birşey yok ki :). Sen espriyi kaçırmışsın. Verdiğim bilgi geneldi. Tüm canlı metabolizmaları için geçerli yani. Eğer onlar için aşı üretilse olurdu elbet fakat bu kadar masraflı bir işe hiçbir ilaç firması, sirkülasyonu yüksek olmadığı için girmez. Ancak müsbet örneklerde vardır elbet. Mesela kuş gribi zamanında yanlış hatırlamıyorsam hastalığa karşı birçok beyaz et üreticisi kümeslerini aşılatmıştı.

Benim de bu aralar bilgiğim tek aşı bilgileri yenidoğan aşı takvimi :D
http://www.edevletim.com/asi_takvimi_tablosu.html

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...