Sultanımı evcilleştirmede sorun yaşıyorum

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ceritici

New member
Arkadaşlar geçen hafta cumartesi günü sultan papağanı aldım. Kendisi ortama ve kafese alışma konusunda hiç sıknıtı yaşamadı. Her sabah saat 08:00'de alarm gibi ötmeye başlıyor :) Ama hala aramızda güven sorunu yaşıyoruz. Bunu kafesin içindeki yemliği ve suluğu takıp çıkarkınken daha sık görüyorum. Aramızdaki buzları eritmek için ne yapmamı önerirsiniz? Bir de ele alıştırmadım ama kafesin içine takılı kalmasına da içim el vermiyor. sizce ne yapmalıyım?

yakamoz33

New member
Cvp: Sultanımı evcilleştirmede sorun yaşıyorum

Elinden seveceği yiyecekleri tespit et ve yemesini sağla özellikle dal darı varsa çok iyi olur. ayrıca havucu da çok seviyor bazı sultanlar dene istersen:super:

badelpiero

New member

bende bu pazar aldım. kesinlikle çok hassaslar. çok yavaş davranmak gerekiyor. elinizi yaklaştıracakken yani suluğu falan değiştirmek için. çok sakin ve yavaş hareket edin. sonra dal darı bulun. pet shoplarda vardır. çok seviyorlar. ben şimdi avucumun içinden yediriyorum. ama daha elime çıkmıyor. biraz avucumun ortalarına getirince bi ayağıyla parmağmı tutuyor o kadar. en ufak bi harekette tedirgin oluyor henüz.

Öncelikle henüz kuşunuz çok yeni ortamına ve kafesine alışıp etrafta olup biteni normal olarak karşılayabilmesi için ona minumum iki hafta süre tanıyın. Bırakın kafesini sahiplensin evi ve evdekileri olanları tanısın. Bu süre içerisinde sadece konuşarak iletişim kurun. Daha sonra yavaş yavaş ikramlarda bulunmaya başlarsınız.

ceritici

New member

daha önce hep muhhbbet kuşu yetiştirdim. en fazla 3 gün sonra elimizde gezdiriyorduk muhabbetleri. İlk sultanım olduğu için ve benim alışkanlıklarım da daha değişmediği için sabırsızlık ediyor ümitsizliğe kapılıyorum. haklısınız biraz daha zaman versem iyi olur.

ceritici' Alıntı:
daha önce hep muhhbbet kuşu yetiştirdim. en fazla 3 gün sonra elimizde gezdiriyorduk muhabbetleri. İlk sultanım olduğu için ve benim alışkanlıklarım da daha değişmediği için sabırsızlık ediyor ümitsizliğe kapılıyorum. haklısınız biraz daha zaman versem iyi olur.
:super:

engin652

New member

Arkadaşlar Bakın Şimdi Kuşlar Neden Elden Veya Koldan Korkar Şöyle Düşünün Sizin Sadece Uçmaya Ve Dengeye Yarayan Kanatınız Var Onlarında Her İş Yapabilen Elleri Ve Kolları Var Ayrıca Elleriniz Kuşun Boyu Kadar Ve Ya Kollarınız Sizce Elden Korması Normal Değilmidir Bence Bunu İyice Düşünün Eyer Ele Alışmasını İstiyorsanız İlk Olarak Onu Hemen Elle Almayın Her Gün Düzen Bir Şekilde 1 Veya 2 Hafta Karşısına Gecin Ellinizi Isırın Abartmadan Kopartmadan :) Sonra Onun Ağzına Götürün Büyük Bir İhtimalle Oda Isırıp Bırakıcak Veya Daha Çok Isırıcak Bazende Hiç Isırmıcak Bunu Bir Veya İki Hafta Deneyin Sonra Yavaş Yavaş Göğüs Altını Okşayın Biliyorsunu Kuşlar İki Yerini En Son Elletir Sırtını Ve Göğüsünü Taki Alışana Kadar Elletmez Bizde Bu Talimatları Yaptıktan Sonra yAVAŞ Yavaş Göğsünü Okşıcaz Ve Güler Yüzlü Olmamız Şart Tüm Kuşlar Ruh Halimizi Bilir Ve Anlar Biz Saklasakta Emin Olun Ki 3. Hafta Sonunda Ellinize Kendi Gelicektir Unutmayın....

Paşa10

New member

Arkadaşlar bende kendi hikayemi paylaşmak istiyorum. Alalı 1 ay oldu ısırma huyu paşamdada vardı bende kendi haline bıraktım sadece yem su ve dal darı vermek veya değiştirmek için elimi kafese soktum ama hergün düzenli olarak konuştum onunla. Önce kafamıza konmaya başladı ve ufacık bi harekette dahi kaçıyordu. Sonra dal darı vasıtasıyla yavaş yavaş kola ve ele alıştırdım şimdi benimle mutfakta yemek bile yapıyor. Hakikaten formdaki tecrübeli arkadaşların dediği gibi sabırla herşey çözülüyor....

arkadaslar kafese yem koymayın kendınız verin.acıkınca kafes ıcınde gezınmeye,hareketleri artmaya baslıyo o zaman elınıze yemliği alın ve kafesın içine sokun kusun uzanabilecegi bi seviyede tutun sonra kusa degıl başka biyere bakın.max 15 saniye içinde elinizle tuttgunuz yemlikten yem yemeye başlıcaktır bunu tekrarlayın.yemle terbiye edin.

bunu yapanlar bana yazın bakalım sonuc ne olacak :)

gkyksr

New member

Paşa10' Alıntı:
Arkadaşlar bende kendi hikayemi paylaşmak istiyorum. Alalı 1 ay oldu ısırma huyu paşamdada vardı bende kendi haline bıraktım sadece yem su ve dal darı vermek veya değiştirmek için elimi kafese soktum ama hergün düzenli olarak konuştum onunla. Önce kafamıza konmaya başladı ve ufacık bi harekette dahi kaçıyordu. Sonra dal darı vasıtasıyla yavaş yavaş kola ve ele alıştırdım şimdi benimle mutfakta yemek bile yapıyor. Hakikaten formdaki tecrübeli arkadaşların dediği gibi sabırla herşey çözülüyor....
konu hort hocam üzerinde 1,5sene geçmiş çoktan kuş evcilleşmiştir.

tuanaaa

New member

ben camın önüne götürüyorum ışıktan zaten dikkati dağılıyor yavaş yavaş şarkı söylüyorum konuşuyorum onunla inanılmaz hoşuna gidiyo :) ilk seferde de böyle yapmıştım hemen kaşıttı bana kendini uysallaştı. Sen de dene derim :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...