Sultanım

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

farukwm1

New member

Sultanımı alalı yaklaşık 1 ay oldu. elimize gelmiyor ama uçup kafamıza , omuzumuza , kolumuza kendi gelip konuyor.kafesin içindeyken başını okşatıyor ama kafesin dışında kendine elletmiyor.aldığımız adam 8 aylık dişi demişti. sizin de görüşlerinizi almak istiyorum , yaşı , cinsiyeti , türü vs.

farukbas77

New member
Cvp: Sultanım

Sultanınız lutino cinsi bir sultan papağanı cinsiyet dış görünüşten anlaşılamaz.Ötüşlerini takip etmelisiniz.Eğer tek düze yani curk curk tarzı ötüyorsa dişidir.Ama böyle ötüpte sonradan gerçek ötüşünüde sergileyebilir yani erkek de olabilir ama farklı tonlarda ötüyorsa da erkektir.Yani melodik ötüyorsa.Yaşı içinde ayaklarının fotosunu yakından çekmeniz gerekir.Bir de yuvarlak kafesi önermiyorum çünkü tellerin dikey olması iyi değil kafeste tırmanıp oynaması zorlaşır bu da onu sıkıntıya sokabilir.Bu kafes yerine yatay telli bir kafes alın.Elinize alıştırmak için de dal darı veya çekirdek kullanın.Bu yiyeceklerden hoşlanırlar ama fazla da vermeyin yağlı yiyecekler olduğu için ishal yapabilir.Günde bir buçuk saatten fazla dışarda tutmayın dışarıya alışıp kafese girmek istemeyebilir.Hijyenik olması açısından da tünekleri,tel ızgarayı ve altındaki tablayı temizleyin kendi pisliğine ulaşması hiç iyi değil hasta olabilir.

Sidercoo

New member
Cvp: Sultanım

ustad ..benim kafes epey bir buyuk yuvarlak falanda degilde telleri uzunlamasina fakat teller biraz özel yapilmis kaymiyor kuslar bir eski kafeste dediginiz olay oluyordu hayvan sinirleniyordu :D bunun bir sakincasi yoktur umarim.. ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...