Sultanım yumurtlamıyor...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

apple

New member
Merhaba, benim grey erkek ve lutino dişi bir çiftim var (avatarımda resmi olan kuşlarım)...çiftleşiyorlar ancak yuvalığa girmediler...yuvalığı taktıktan sonra üç hafta geçti aradan. Özellikle dişi olan yuvalığın girişinden içeri bakıyor ama içeri girmiyor..Sık sık onu bakarken yakalıyorum. Ne yapabilirim? Yumurtlamasa da bir sağlık problemi olmasından korkuyorum...Fikri olan arkadaşlar yardım ederse sevinirim...
Not: Pet shopçuya sordum çiftleşecek ve üreyecek yaşta olduklarını söyledi, küçük değillermiş...

farukbas77

New member
Cvp: Sultanım yumurtlamıyor...

Belki yuvalıkta hoşlanmadığı bir şey vardır.İsterseniz biraz ışık almasını sağlayın.Karanlıktan korkuyor olabilir.Veya başka bir şey vardır.

sagocusero

New member

Besliki erkekde veya dişide kısırlık ola bilir. Bence petshopcuya deilde. 1 veterinel e götürüp gösterseniz daha iyi olur. :S Ama Yuvalıga bakıyorsa zaman ver giricektir :S ama yumurtlamama sebebini ancak öyle söyeye bilirim. ya çiftleşmiyor yada sorun var 2 sinden birinde :S

Kunal87

New member

merhaba?Sizden ikisine ait yakın resimler istiyorum 1 yas üstünde ise sölecegim ilaç ismi ile 7 güne kalmaz yumurtlarlar ayrıca yuvalıgınızın resminide istiyorum? günde kaç adet çiftleşiyor?

apple

New member

Kemal bey merhaba, benim gördüğüm kadarıyla günde üç kereden fazla çiftleşiyorlar... Çalıştığım için takip edemiyorum daha fazlası da varsa...Ama yumurta maması, havuç vs. yemiyorlar. Suyuna vitamin katıyorum ancak öyle ek besin alıyorlar...Yarın resimlerini de ekleyeceğim...Çok teşekkürler herkese...Karnında şişlik veya yumurtlamadan öncesine ilişkin yazılan belirtilerin hiç biri de kuşa uymuyor onu da belriteyim....yarın resimleri ekleyeceğim...tekrar teşekkür ederim herkese..

aşil

New member

kemal bey yumurtlatmak için ilaç ismini banada verirmisiniz. benim sultanlarımda bi problem yok. muhabbetl çiftim için kullanacağım . 2 tane yumutaları oldu.bir tane yavru büyüttüler. dişi bir daha yumurtlamadı. banada yardımcı olurmusunz

Alpdna

Administrator
Yönetici
Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı, Monk Papağanı, Diğer Evcil Hayvanlar

İlac kullanmayın abdullah bey , bırakın onlar ne zaman hazır olursa ozaman yaparlar zorla Yaptırmayın , siz iyi bakın beslenmelerine dikkat edin gerisi gelir.Dişi biraz dinlensin ,Yazık, Aşagıda Verdigim Linkleri İnceleyin

http://www.sultanpapaganlari.com/Konu-uretim-puf-noktalari.html

http://www.sultanpapaganlari.com/Konu-sultan-papagani-uretimi.html

apple

New member

Serhat bey ilaç kullanmayın demişsiniz...Sizin öneriniz nedir? Çiftleştikleri halde yumurta yapmamış olabilirler mi? Ya da yumurta mamalarını falan yemeleeri için ne yapabiliriz...forumda bilgi bankasında falan ne varsa ayrıntılı okudum defalarca ben...Yuvadan korkup yumurtlamıyorsa hasta olmasından korkuyorum

Er-Han

New member

Normalde ilk kuluçkadaki bir çok çift ilk çiftleşmenin ardından 20 gün sonra yumurta yapıyor. Yuvayı 3 hafta önce taktım demişsiniz, ne kadar zamandır çiftleşiyorlar..

Kunal87

New member

siz bana resimlerini atınız. Çok önemli bir ilaç oldugundan yazmıyorum şuan sorununuzu tamamen çözelim ozman yazıp nasıl kullanılacagını size sölecegim.Döl yatağını temizleyici bir ilaçtır.herzman ilk kuluçka öncesi yumurta olmamasında ve her kuluçka bitişinde kendi kuşlarıma kullanmaktayım.

Kunal87

New member

1 hafta daha bekleyelim olmadı ilaç kullanacagız.Yuvalıga girmesini şöle saglayalım yuvalıga sevdigi kraker vs koyun ve az kısmını kapıdan gösterin mutlaka girecektir. gelişmelerden haberdar edin beni. Kuşlar erişkin durumdalar

apple

New member

Tamam...kendi yaptığım ballı krakerleri yemiyorlar, ama pethshoptan alınanı seviyor. onları içeri koyacağım. Çok teşekkürler yardımlarınız için...

Er-Han

New member

Kuşları bu yolla yuvaya sokmak bence çözüm getirmez. Buradaki sorun yumurta yapmamaları.
Birkaç sorum olacak, cevaplayabilirseniz çözüm bulmaya çalışalım.
Yuvalığı ne zaman taktınız.
Yuvalığı takmadan önce çiftleşme oluyormuydu. Yuvalığı taktıktan sonra başladıysa, kaç gün sonra oldu.
Erkek yuvaya girip çıkıyor mu? Yuvaya girip zaman geçiriyor mu?
Gün içerisinde çiftleşme oluyor mu? Günde ortalama kaç kez oluyor.

apple

New member

ERhan bey yuvalığı taktıktan sonra 3 hafta pazartesi doldu. Yuvalığı taktıktan sonra çiftleşmeye başladılar, daha önce çiftleşmiyorlardı. Yuvalığı pazartesi taktık, bir kaç gün sonra gördüm çiftleştiklerini, sanırım perşembe olsa gerek... ERkek olan hiç yuvalığa ilgi göstermiyor...Yani göstermiyor değil de o da gidip içeri bakıyor sadece, ama eşi kadar ço kdeğil....Gün içerisinde 3-4 kere çiftleştiklerini tahmin ediyırum

Er-Han

New member

Yuvayı öncelikle denetleyen erkektir.4-5 gün erkek girer içeride zaman geçirir.Dişi bu arada yuvaya alakasız durur.Daha sonra girmeye başlar ve yumurta yapar.Erkek alakasız dediğinize göre,günlük şartları göz önüne getirmek gerekir.Sıcaklık nasıl,ev içerisinde yuvayı elleyen varmı?Güvensiz bulmuş olabilir. Bu arada değinmek istediğim başka bir noktada var.Plastik tünekler sultanlar için hiç uygun değil özellikle de gece uyurken onlar için yorucu oluyor.Mümkünse dut dalı bularak kendiniz kafes içini dizayn edin.Kalın dallar bulmanız lazım.Yuva deliğine yakın bir tünekte ayarlayın.

apple

New member

Tahtadan tünekleri var...yuva deliğinin önünde de tahta tünek var, yuvalığın kendi tüneği, zaten onun üzerinden bakıyorlar içeriye...Ev sıcak...evde de kimse yok ki, biz gün içerisinde çalışıyoruz. Çocuk vs. de yok...Onları rahatsız edecek, tedirgin edecek hiç bir durum aklıma gelmiyor...Ne olabilir ki rahatsız eden kişiler haricinde?

Er-Han

New member

Öncelik şu anda tünek değil tabiki. Sadece farkedince söylemek istedim. Tahta da dahil, hiçbir tüneğin genişliği uygun değil. Uygun resmi bulursam kopyalarım. Yuvanın önünde de bu şekilde kalın tünek olursa, orada daha çok zaman geçirir. Yuvanın kendi tüneği çok çok ufak.
Asıl konuya gelecek olursak, fotoğraflarda zaten erkek yuvaya daha yakın olan taraf. Günlük çiftleşme oluyorsa ve erkek te dişi de yuvaya giriyorsa bence bekleyin bir hafta daha. Biraz daha zaman geçsin mutlaka bir sonuç çıkacaktır.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...