Sultanda tüy ve yolma problemi ( fotoğraflı)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
[/url][/img]
[/url][/img]
Merhabalar herkeze,

Papağanım yaklaşık 3 aydır bu halde, bakımında birşeyi eksik etmiyorum, bizimle birlikte salonda duruyor, sürekli konuşup iletişim kurmaya çalışıyoruz fakat sürekli saldırgan ve sırt-göğüs tüyleri dökük kendi koparıyor ve dökülüyor, yardımcı olabilecek fikir verebilecek arkadaşlar olursa sevinirim,
Saygılarımla,

sagocusero

New member
Cvp: Sultanda tüy ve yolma problemi ( fotoğraflı)

Tüy döküm dönemine girmiş ola bilri ne iy igelir daha teccübeli arkadaşlarımız söyler. hırçınlıgı ise size daha alışmadıgından ola bilir. :S

Hülya

New member

Geçmiş olsun tüy yolma hastalığı sultan papağanlarında çok nadir görülen bir psikolojik rahatsızlıkmış.Bir yerde okumuştum ve bilgisayarıma kaydetmiştim belki işinize yarar diye yazıyı kopyalıyorum.

"Tüy yolma; sultan papağanlarında çok az da olsa rastlanılan, en belirgin psikolojik rahatsızlıktır. Bu hastalığın kesin bir sebebi yoktur. Her kuş farklı bir sebepten tüylerini yolar. Bu noktada dikkat edilmesi gereken konu kuşun normal tüy değişimi dahilinde koparttığı tüyler ile tüy yolma hastalığının karıştırılmaması gerekliliğidir. Tüy yolma hastalığına yakalanan kuş belirli bir bölgenin ya da bütün vücudunun tüylerini tamamen, etini ortaya çıkarana kadar yolar ve kanamalara neden olur. Bu durumda ki kuşa mutlaka hem antibiyotik tedavisi uygulanmalı hem de strese sebep olan konu ve konular ortadan kaldırılmalıdır. "

Bu yazıya istinaden resimlerde görüldüğü üzere kuşunuz bu rahatsızlığa sahip olabilir.Başıma gelmedi bilmiyorum ama okuduklarıma göre yorum yapıyorum.Şimdi aklıma takılan bazı şeyler var kuş 3 aydır bu durumda diyorsunuz kuş ne zamandır sizinle ? Bu tüy yolma ne zaman ve nasıl başladı? Bir olay sonrasında mı başladı? Ve kuşunuzu nereden aldınız? Bu sorumun sebebi belki başka bir evde yaşamış daha sonra alınmış bir kuş ise eski sahiplerine düşkünlüğünden yapmış olabilir.

Bence yapmanız gereken ona yazıda ki antibiyotik tedavisi uygulamak ve beslenmesine daha fazla özen göstermek.Havuç, yulaf gibi tüylerine iyi gelecek besinler vermeniz.

sagocusero

New member

CangomVeBen' Alıntı:
Geçmiş olsun tüy yolma hastalığı sultan papağanlarında çok nadir görülen bir psikolojik rahatsızlıkmış.Bir yerde okumuştum ve bilgisayarıma kaydetmiştim belki işinize yarar diye yazıyı kopyalıyorum.

"Tüy yolma; sultan papağanlarında çok az da olsa rastlanılan, en belirgin psikolojik rahatsızlıktır. Bu hastalığın kesin bir sebebi yoktur. Her kuş farklı bir sebepten tüylerini yolar. Bu noktada dikkat edilmesi gereken konu kuşun normal tüy değişimi dahilinde koparttığı tüyler ile tüy yolma hastalığının karıştırılmaması gerekliliğidir. Tüy yolma hastalığına yakalanan kuş belirli bir bölgenin ya da bütün vücudunun tüylerini tamamen, etini ortaya çıkarana kadar yolar ve kanamalara neden olur. Bu durumda ki kuşa mutlaka hem antibiyotik tedavisi uygulanmalı hem de strese sebep olan konu ve konular ortadan kaldırılmalıdır. "

Bu yazıya istinaden resimlerde görüldüğü üzere kuşunuz bu rahatsızlığa sahip olabilir.Başıma gelmedi bilmiyorum ama okuduklarıma göre yorum yapıyorum.Şimdi aklıma takılan bazı şeyler var kuş 3 aydır bu durumda diyorsunuz kuş ne zamandır sizinle ? Bu tüy yolma ne zaman ve nasıl başladı? Bir olay sonrasında mı başladı? Ve kuşunuzu nereden aldınız? Bu sorumun sebebi belki başka bir evde yaşamış daha sonra alınmış bir kuş ise eski sahiplerine düşkünlüğünden yapmış olabilir.

Bence yapmanız gereken ona yazıda ki antibiyotik tedavisi uygulamak ve beslenmesine daha fazla özen göstermek.Havuç, yulaf gibi tüylerine iyi gelecek besinler vermeniz.
evet genelde Jako papaganları çok yolark endini çnkü sahibi herkesden kıskanır. ve kıskandıgı için depresyona girip yolar :(

Kunal87

New member

Abim 2 sene önce kendisine hediye ettigim kuşu getirdi bana kursak altı tüylerini yolmuş bu tüy dökme degildir. İlgisizlikten olmuştur. Bizdeki kuş işyerinde tek kaldıgından yaptıgını sanıyorum. Diger kuşlarımın yanına koymayı düşünüyorum. İlgi ile düzelebilecegini düşünüyorum

Hülya

New member

Zaten en büyük ilaç ilgi ve sevgidir.Psikolojik rahatsızlık bu, yalnızlık da etken olabilir kendi cinsinden olanların arasında bence de düzelir.

yorumlarınıza teşekkürler,

kuş 6 aydır bende, pet shoptan alındı, hediye geldi, kendim saka ve kanarya bakıyorum, kuşlarla ilgilenen bir insanım fakat bu sevgili arkadaş hiç olumlu yaklaşmıyor bana, bu rahatsızlıkta 3 ay evvel tatile giderken babamlara bıraktıktan sonra oldu, normal durmuş bir köşede, pisikolojisini etkileyecek bir olay olmamış?

yani bu kuşun moralini nasıl yerine getirebileceğimi çözemedim, 2,5 yaşında oğlum var, onun pisikolojisini çözerken bu kadar zorlanmıyorum :)

Not olarak; bana geldiğinde 5-6 aylık demişler, yani yaş olarak kaç gösteriyor sizce?

Hülya

New member

iskendertekkan' Alıntı:
yorumlarınıza teşekkürler,

kuş 6 aydır bende, pet shoptan alındı, hediye geldi, kendim saka ve kanarya bakıyorum, kuşlarla ilgilenen bir insanım fakat bu sevgili arkadaş hiç olumlu yaklaşmıyor bana, bu rahatsızlıkta 3 ay evvel tatile giderken babamlara bıraktıktan sonra oldu, normal durmuş bir köşede, pisikolojisini etkileyecek bir olay olmamış?

yani bu kuşun moralini nasıl yerine getirebileceğimi çözemedim, 2,5 yaşında oğlum var, onun pisikolojisini çözerken bu kadar zorlanmıyorum :)

Not olarak; bana geldiğinde 5-6 aylık demişler, yani yaş olarak kaç gösteriyor sizce?
Yaşından pek anlamam ama fazla yaşlı değil sanki 1-1,5 yaşlarında falan geldi bana...Onu bırakıp tatile gitmeniz bile onun psikolojini bozabilir.Sultanlar çocuk gibidir.Hatta çoğu uzman evlat edinmek daha kolay der :) kafesinde neler var tam olarak görünmüyor ama ona değişik oyuncaklar yaparak ya da alarak onun can sıkıntısını geçirebilirsiniz.Eğitim için ilgili konuları okuyarak sıfırdan başlayıp onunla çok iyi dost olabilirsiniz.Küçük çocuğunuz varmış onla fazla ilgilenemiyorsanız yanına eş alıp onu yalnızlıktan kurtarabilirsiniz.

Tabi ki beslenmesine ve ilaç takviyesine de özen gösterip onu çok sağlıklı bir kuş haline getirebilirsiniz.Yumurta maması, vitamin takviyesi, antibiyotik takviyesi, ek gıda olarak dediğim gibi havuç, yulaf verebilirsiniz.

İlgi ve verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim, gerçekten bir çocuktan farkı yok bu kuşların, inanın kendi çocuğumdan çok ilgi istiyor, onunla oynarken bağırarak beni yanına çağırıyor, kendisinle konuşup anlaşıncada uysallaşıyor kendisi...

Bu şekilde bakımına devam edip kendine getiricez arkadaşı artık, başka çaremiz yok :) ,

Saygılar...[hr]
İlgi ve verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim, gerçekten bir çocuktan farkı yok bu kuşların, inanın kendi çocuğumdan çok ilgi istiyor, onunla oynarken bağırarak beni yanına çağırıyor, kendisinle konuşup anlaşıncada uysallaşıyor kendisi...

Bu şekilde bakımına devam edip kendine getiricez arkadaşı artık, başka çaremiz yok :) ,

Saygılar...

Zafer Bey

New member

Ben olsaydım ilaçtanda önce gidip bir eş almayı tercih ederdim daha sonra vitamin takviyesi yapar.Evin güneş gören en aydınlık yerine kafesi koyardım bu onun psikolojisi açısından önemli bir adım olurdu sanıyorum.

Zafer Bey' Alıntı:
Ben olsaydım ilaçtanda önce gidip bir eş almayı tercih ederdim daha sonra vitamin takviyesi yapar.Evin güneş gören en aydınlık yerine kafesi koyardım bu onun psikolojisi açısından önemli bir adım olurdu sanıyorum.
kuş psikolojik sorunlar geçirirken yanına eş almak her zaman beklenen sonucu vermeyebilir. kavga ederek birbirlerine zarar verebilirler. bence öncelikle sahibi tarafından kişisel ilgi ve alaka gösterilmeli ve onu rahatsız eden durum her neyse ortadan kaldırılma. bundan sonraki seçenek eş almak olursa daha uygun olur.

Bronx

New member

Kardes Bence Hemen Bir Vetiriner Hekime Götür Papaganlarin Cogu Bu Problemi Yanlızlık Ve Stress Dısında Vitamin Eksikliginden Yapıyor Olabilir...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...