Sultan Yuvalığı Örneği(Çizimli + Fotoğraflı)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
İhtiyaç olduğunda kendi alanımı ölçüp biçip iş görebilecek şekilde bir yuvalığı komşuma yaptırmıştım. Yuvalığı taktığım yer biraz sınırlıydı. Bu yüzden eni biraz dar. Sizin yeriniz müsaitse ve yaptırmak isterseniz aşağıda ki çizimde 16cm olan uzunluğu 20 - 25 cm vs olarak değiştirebilirsiniz.

Benim yuvalığın tahtası biraz kalın olduğu için baya ağır oluyor. Daha ucuz maliyet ve daha hafif olması açısından bence tahtadan şöyle birşey yaptırın:

Sultan Yuvalığı V2:
Forumdan @gkoo isimli üyemiz tarafından yukarıdaki modelin güncellenmiş hali diyebileceğimiz bir çalışma gelmiş. Yukarıdan açılan kapı yerine 2 kademeli sürgü kapak kullanılarak çok daha işlevsel ve kolay müdehale edilebilir olmuş. Ayrıca içini temizlemeyi kolaylaştırmak adına folluk kısmı çerçeveli ve çekmeceli yapılmış. Ben çok beğendim.

Cvp: Sultanlarım İçin Yaptırdığım Ahşap Yuvalık Çizimli + Fotoğraflı

Sağol Mehmet kardeşim, belki birisinin işine yarar diye ekleyim dedim Gözkirp:....

HikenNoAce

New member

üstat o hagen kafeslerin temizlik zorluğu çok ya çekmecesi yok ama güzel çalışma sedat bey şu paylaştığınız kuluçka makinesinden çok bir şey anlamış değilim cihazları tam olarak garanti bir şekilde nerden temin edebiliriz ?

Valla ben memnunum hagen kafeslerimden. Evet çekmecesi yok ama daha çok toz tüy pislik tutuyor. Kuluçka makinası ile ilgili olan sorunuzu konusunda yanıtlıyorum.

Evet genişlik far oldu fakat yer sıkıntısı yüzünden mecburen bu şekilde yaptırmıştım. Yine de çok olumlu sonuçlar aldım bu yuvalık ile.

merhaba bende bir yuvalık yaptırmak istiyorum. kafesimin tabnı 40*40 yüksekliği ise 60cm yukarıdaki gibi bir yuvalık yaptırmam uygun olur mu? [hr]
birde bu yuvalıkları nasıl sabitliyorsunuz?

sucuklu_yumurta' Alıntı:
merhaba bende bir yuvalık yaptırmak istiyorum. kafesimin tabnı 40*40 yüksekliği ise 60cm yukarıdaki gibi bir yuvalık yaptırmam uygun olur mu? [hr]
birde bu yuvalıkları nasıl sabitliyorsunuz?
Benim tavsiyem uzun ve çok yüksek olmamasından yanadır. Yuvalıkta özellikle uzun olmasından yanayım. Kuş içeri girip çıkarken yumurtaları kırmasın diye uzun ve aşağıya atladığı deliğin de yüksek olamaması lazım. Uzun yuvalıkta kuş içeri girip en dibe yumurtasını yapar. Dolayısıyla her giriş çıkışta da yumurtaya zarar veremez. Muhabbet yuvalığı gibi sultan yuvalığı sağlıklı olmuyor.:

Yuvalığı yerine sabitlemek için bundan kullanabilirsiniz:

Teşekkürler arkadaşlar, dediğim gibi sizin imkanınız varsa biraz daha genişini yaptırın mutlaka. Genel olarak bu yuvalık sultan papağanları için mükemmel derecede başarılı. Sultanlar muhabbet yuvalığı gibi olan yuvalıklarda rahat olamıyorlar. Tavsiyem budur.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...