Sultan papağanlarında bronşit

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Alpdna

Administrator
Yönetici
Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı, Monk Papağanı, Diğer Evcil Hayvanlar
BRONŞİT :

BELİRTİLERİ : Bronşitli Sultan papağanlarındada gözlenebilecek en belirgin araz,solunum güçlüğü,sık sık nefes alma ve soluk alırken duyulan hırıltıdır.Hastalığın ilk devrelerinde yüksek ateş görülür, eğer önlem alınmazsa hastalık sultanın ölümüne yol açabilir.

NEDENLERİ : Şiddetli üşütme ve soğuk algınlığı sonucunda ortaya çıkan, solunum yollarının iltihapla tıkanması şeklinde tanımlanması mümkün olan bir hastalıktır.Soğuk algınlığına ve nezleye neden olan etkenlerin erken önlem alınıp giderilmediği taktirde bronşite dönüşme olasılığı kuvvetlidir.

TEDAVİSİ : Tedavisi,soğuk algınlığı ve nezle tedavisine paralel özellikler taşır.İlk önlem olarak sultan papağanı daha sıcak bir yere taşınır.Gagası açılarak bir damla bal damlatılarak susaması sağlanır.Suyuna bir damla TERRAMCINE damlatılmış ve ılıtılmış su verilir.Nezlede olduğunca B ve C vitaminlerinin direnç artırıcı ve iyileştirici etkisinden yararlanılmalıdır.Bu amaçla vitamin ihtiva eden ampullerden bir damlalık aracılığıyla birer damla alınarak içme sularına TERRAMYCINE ile birlikte damlatılmasından fayda görüleceği kuşkusuzdur.Kaynatılmış keten tohumu suyu da bu hastalıkta yararlanılan şifa verici bir ilaçtır.

Kaynak Belirtmeden Alıntı Yapmayınız: http://www.sultanpapaganlari.com

multeci_mk

New member
Cvp: Sultan papağanlarında bronşit

merhaba ,sultanım derin derin nefes alıyor ve hırıltılı ses gelıyor ve pek halsiz duruyor sizce bronşit midir?

multeci_mk

New member

sultanımı kaybettim.hiç bir sey yokken aksam bir anda hırıltılı nefes alıp verdi ve 1 saat içindede öldü.:( çok üzüldüm

Nurdan

New member
Cvp: Cvp: Sultan papağanlarında bronşit

sultanımı kaybettim.hiç bir sey yokken aksam bir anda hırıltılı nefes alıp verdi ve 1 saat içindede öldü.:( çok üzüldüm

Göğüs kuruması olabilir...çok hızlı bir şekilde ölüm yakalar maalesef :( geçmiş olsun :((

Iguana

New member

Göğüs kuruması hayvanın kursağında üreyen bir çeşit mantar/bakteridir. Kuş yediği besinlerden gerekli vitamin ve enerjiyi alamaz ve kaslardan harcamaya başlar. Hastalık devam ederse göğüs kısmındaki bütün kaslar erir ve göğüs kemiği sivri bir şekilde ortaya çıkar.

Bakteriler çeşitli yollardan üresede genelde yeteri kadar temiz olmayan kafeslerde ürer. Asitli ortamda ölürler. Erken teşhis edebilirseniz sirkeli su vererek bakteriyi yok edebilirsiniz. Ancak çok dikkatli incelemeniz lazım kuşu.

multeci_mk

New member

kafesimi hafta da bi temızlıyoım yem ve su günlük.suya 2 gun ıshal ılacı ıkı gun normal su ıkı gunde vitamın katıyodum :( tesekkurler verdiginiz bilgiler için

uygare

New member

Arkadaşlar sultan papağanım hapşırır gibi bi haraket yapıyor arada. ama bir hastalık belirtisi görmedim. sadece hapşırır gibi yapıo. normalmi bu davranışı ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...