Sultan papağanımı nasıl eğitirim

Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı
Öncelikle herkese selam olsun. Ben yaklaşık bir hafta önce petshopa gidip bir sultan papağanı aldım. Yeterli araştırmamış olmamdan ve oradaki adamın "yuvarlak al yuvarlak" diyerek kafamı doldurmasından dolayı muhabbet kuşu için olan yuvarlak kafeslerden almıştım. Araya da bayram girdiği için bir süre o kafeste kaldı. Dün hemen gidip yuvarlak kafesi iade ettim ve büyük bir kare kafes aldım. Kafesinde iki tahta tünek, bir mineral blok, bir oyuncak iki yemlik ve bir de suluğu var. Yuvarlak kafeste kaldığı zamanlarda yeminin haricinde elma ve incir yedirebildim. Diğer yiyeceklerden kaçıyor. Dün azıcık dal darı yedirmeye çalıştım çok sevmedi gibi. Şimdi buraya kadar olan kısmı ön bilgi olarak vereyim dedim. (Baya uzun oldu ama :D) Asıl olaya gelecek olursam benim daha önce hiç kuşum olmamıştı. Her yerde ilk bir hafta on gün dışarı çıkarmayın gibi şeyler yazıyordu ama ben heyecana kapılıp ilk günden saldım dışarı. Ve ne yazık ki kendisinin girmesini de beklemeden bir iki saat sonra kafesine geri koydum. Sonraki bir kaç gün böyle devam etti. Şimdi sultanım sürekli dışarı çıkmak istiyor ve çıkınca da lambanın ya da klimanın üstünde duruyor. Elimden elma yiyor ama hiçbir zaman elime gelmiyor. Dünden beri hiç elimi ısırmadı ya da tıslamadı ama yine de elime gelmiyor. Elma yedirirken elimle elmayı döndürüyorum bu sırada yiyor yani elimin varlığı elma varken hiçbir sorun teşkil etmiyor onun için ya da yine internette okuduğum üzere elime alışsın diye elimi bir süre kafeste bekletiyorum. Ona doğru hamle yaptığımda ısırmıyor ya da tıslamıyor sadece kaçıyor. İki üç gün önce kendisini sevmeme izin veriyordu ama bir süredir sadece elimden kaçıyor. Klimanın üstünde dururken elime çıksın diye elimi ona doğru uzatıyorum elimin üstüne çıkıyor elimi hareket ettirmezsem yine klimaya atlıyor ve orada bekliyor eğer elimi klimanın üstünden uzaklaştırırsam da evde uçarak bir iki tur atıyor ve ya klimanın ya da lambanın üzerine çıkıyor. Bu sabah uyandığımda beni mutlu eden bir iki harekette bulundu bu yüzden üye olup sizinle sorularımı paylaşma gereksinimi duydum. Bu sabah 7.30 da ötmeye başladı kafesinden çıkmak isteyince genelde ötüp kafesin önünde tur atıyor ben de görünce çıkardım onu dışarı önce lambanın üstüne kondu ve sonra da evin içinde bir iki tur dönüp yine klimanın üstüne kondu. Ve hemen sonra ben koltukta otururken bana doğru uçtu ama son anda dönüp evde bir tur atıp klimanın üstüne kondu. Ve bundan sonra bu sefer bana doğru hamle yapmadan klimadan uçup yine klimaya kondu. Normalde çok sessiz bir sultan ama bugün neredeyse hiç susmadı. Ötmesi de beni mutlu ediyor doğrusu :D Şimdi bu kadar durumu rahat analiz etmeniz için anlattım sorularıma geçiyorum. Öncelikle sultanımı elime nasıl alıştırmalıyım? ve sultanımın buraya kadar okuduğunuz davranışlarına göre sultanım mutlu mu, bana alıştı mı? Yükseğe konması benden uzak olduğu anlamına mı geliyor? Buraya kadar uzun uzun okuyanlara teşekkürler :)

Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı
E
IMG_20190817_124750.jpg
IMG_20190817_124843.jpg
sultanı ve kafesini de daha rahat analiz etmeniz için yolluyorum Tori (ismi) fotoğrafta tüylerini yeni düzeltmişti o yüzden biraz kabarık duruyor

Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı
Kafes bizdekinin aynısı büyüklüğü gayet iyi 😀 perde yönetimini deneyin kesinlikle sonuç vericektir. Bir hafta içerisinde alıştık birbirimize elimizden inmiyor şuan aşırı yalaka 🙏😂

Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı
Ötse sahi dışarı salmayın ilk bir bir buçuk hafta. Ardından elinize alıp avuçlayıp çıkartın perde arkasında eğitin perdeddn çıktığında kaçmayacaktır zaten kaçsa bile sıkıntı değil aynı şekilde koyabilirsiniz kafese. Ama eğitim dışında çıkarmayın dışarı.

Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı
Teşekkürler yardımınız için deneyeceğim. Sizin perde dışında elinize gelmemesiyle ilgili bir başlığınız vardı o sorunu nasıl aştınız?

Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı
Bir de perde yöntemini siz nasıl yaptınız benim kuşum elimden korkuyor elime alıp götürürsem daha çok sinirlenmez mi bana ve perdeye konmuyor mu .d

Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı
Bende öyle düşünüyordum ancak oçöyle olmuyor. Maalesef ilk günlerde elinizle almak zorunda kalıyorsunuz sonrasında zaten alışıyor şuan bizimki kucağımızdan elimizden inmiyor 😊😊😊