Sultan Papağanım beni ısırıyor

Utku USTA

New member
Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı
Valla arkadaşlar ben anlamadım gitti. Kuşumla 3-4 aydır beraberiz bazen sapıtıyor elimi kafesine sokunca acı çekiyo gibi çığlık atıp ısırıyor. Normalde de agresif sevilmeye gelmiyor hiç çok çabuk hırlayıp ısırıyor. Bir önerisi olan var mı? Ben ilk aldığımda çok sabrettim bu konuda ama artık benimde canım sıkıldı. Sevemeyeceksem, oynayamayacaksam ne anlamı var saatlerimi kuşa ayırmanın. Bir eş alsam düzelir mi acaba? Daha yavru. 8 aylık.

Alpdna

Administrator
Yönetici
Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı, Monk Papağanı, Diğer Evcil Hayvanlar
her kuşun karakteri çok farklı. Kardeş cennet papağanlarım vardı.
Birisi sizin dediğiniz ısıran hırçın bir kuştu, diğeri ise bizi ısırmamak için elinden geleni yapıyordu.

newceri

Active member
Kuşunuzla konuşun-sohbet edin, sesinize alışması çok önemli. İsmi olsun ismiyle hitap edin. 1-2 hafta elden çekirdek marul yedirmeye çalışın. Yanına kadar elinizle uzatıp-kovalamadan 5-10 dakika yiyene kadar bekleyin. Hareketlerinizi ürkütmeden yapmalısınız. 15 gün sonra kuşunuzu uçurup yorulduktan sonra, alttaki videodaki gibi perde yöntemini yaparak elinize alışmasını sağlayabilirsiniz. Sizi ısırmaya kalktığında canınızı yaksa bile elinizi çekmemeniz gerekiyor. Her ısırdığında elinizi çekerseniz kazandığını düşünüp ısırma alışkanlığına devam edecektir. Isırma alışkanlığını bırakana kadar eldiven kullanabilirsiniz. Isırma alışkanlığını bıraktığında elinizle tutup başını okşayarak son yapabilirsiniz.