Sultan papağanım 3 aydır alışmadı korkuyor

ozz

New member
Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı
Arkadaşlar merhaba. 3 ay kadar önce yavru ve erkek olduğu söylenen bir sultan papağanı sahiplendim. Fakat ötüşünün tek tonda olmasından dolayı erkek değil dişi olduğunu anladım. Bu kadar ilgilenmeme rağmen bir türlü güvenini sağlayamadım. Acaba yavru olması konusunda da mı yalan söylendi bana bilmiyorum. Kafesin içinde avucumun içinden yem yiyor fakat hep tedirgin ve belli bir mesafede. Ben yavaş yavaş yaklaşsam bile hemen kaçıyor. Asla dokundurmuyor kendine. 2 aydır bu seviyede. İletişim kuramıyorum hayvanla. Sizce ne yapmalıyım yetişkin mi acaba? Hayır bana da hayvana da eziyet. Bu durum .Ne tavsiye edersiniz? Fotoğraflarını atıyorum yetişkin ve dişi mi sizce? Ne yapmak lazım

Ekli dosyalar

Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı
Öncelikle hayırlı olsun sultanınız. Açıkcası sultanınızın cinsiyeti hakkında kesin bi yorumda bulunamıcam ama naçizane fikrim dişi olduğu yönünde. Eğer ki yavru ise tüy değişimine kadar cinsiyeti hakkında sağlıklı bi tespit yapılamıyor malesef. Zaman geçtikçe tüy değişimi olduktan ve ötüş şeklinden cinsiyeti hakkında kesin bilgiye sahip olabilirsiniz. Sahiplenilen sultanlarda ele alıştırma yöntemleri için youtubeden videoları izleyebilirsiniz. Ele alıştırma işi güven odaklıdır. Sultanınızın size güvenmesi biraz zaman alabilir ki sahiplenme ile gelen sultanlarda bu güven kazanma zaman alabilir. Sabır göstermenizi tavsiye edebilirim. 4 gün önce sahiplendiğim dişi sultanımı eve getirdiğimde bende ele alıştıramıcam konusunda endişeleniyordum. Fakat bana göre mucize gerçekleşti ve dün elimde başını okşama ayrıcalığına eriştim. İnşallah sizde bu hazzı yaşarsınız. Ama sultanınızı et döneminde( yumurtadan çıktıktan 1 ay süre içersinde) sahiplenmiş olsaydınız elleme beslemeyle evcilleştirebilirdiniz. Unutulmamalıdır ki doğada özgürce yaşayan sürekli tetikte olan bi canlıyı alıp kafese hapsediyoruz. Güven sağlamak ve ele alıştırmak için zaman ayırmak ilgilenmek lazım. Ayrıca her sultan papağanının kendine özgü karakterleri olduğu bilinmektedir. Sizede huysuz tedirgin bi sultan gelmiş olabilir. Tekrarlamak gerekirse zamana bırakıp onun sevmediği hal ve hareketleri yapmayarak sürekli ilgi göstererek ele alıştırabilirsiniz. Umarım en kısa zamanda ele alıştırıp uzun süreli bir dostluk yaşarsınız. :)