Sultan Papağanı Tüy Sorunu ve Kesik Kanatlar.

edk

New member
Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı
Herkese merhabalar, İsmim Demir.
Foruma yeni katıldım, 10 gün kadar önce bir sultan papağanı aldım. Hatay Reyhanlı'dayım ve petshoptan ziyade "kuşcu" denilebilecek bir yerden Çaki'yi aldım. esasında almaya ben gidemedim satan kişiye bir arkadaşım telefonunu bırakmıştı ve satıcıdan bilgi gelince benim adıma o aldı. Çok uzun zamandır sultan beslemeyi istediğimden bir miktar araştırmalar yapmıştım. satıcı çok uysal olduğunu parmağa gelmeye omuzda durmaya alışkın olduğunu söylemişti. daha 1 yaşında değil, tam olarak kaç aylık olduğun bilmiyorum ancak çok fazla çıkmış ama patlamamış tüy kapsülü var. kuşum geldiğinde hemen ilk tersliği anladım. malesef kanatlarını kesmişlerdi. öyle ucundan falan da değil oldukça kısa kesilmiş, sadece uçtaki 3 uzun tüy duruyor. hayvancağız zaten uçamadığı için mecbur ele ve omuza alışmış. elinizi kaldırdığınızda hemende kafasını kaşımanız için boynunu eğiyor. hem çok üzüldüm hemde içim geri vermeye el vermedi. Zavallıcığa daha fazla eziyet edilmesini istemiyorum. Sizlere bir kaç sorum olacak kuşumun tespit ettiğim bir kaç sorunu var bunları sizlerle paylaşmak istiyorum. sorunları ve şimdiye kadar yaptıklarımı belirteceğim. sizlerde bana yapabileceklerim konusunda tavsiyelerde bulunursanız çok memnun olurum.
1. Öncelikle kesilen kanat tüylerini çekeceğim ancak halihazırda hem en uç iç kısımlarında kan belli oluyor hemde halen tüy çıkarmaya devam ediyor. açıkcası kıpır kıpır çekmeside çok zor olacak. tamamen tüylerin çıkmasını bekleyeyim mi. kanatlarını çırpıp duruyor ancak uçamıyor üzülüyorum. Bekleyeyim mi yoksa çekeyim mi . iyice strese girsin de istemiyorum.
2. ayaklarında ve burnundaki pembe kısımda hafif soyulma/pul pul dökülme var. mantar olabilir diye oksijenli su ile silip sonrasında trosyd krem sürüyorum 2 gündür. 1 hafta deneyeceğim. başka önerisi olan olursa memnuniyetle dinlerim.
3. çok fazla kaşınıyor ama bunu sebebinin çıkmayan tüyler olduğunu değerlendiriyorum ancak özellikle kanat altları ve kanat gerisi(özellikle bu bölge) çok tüysüz. neredeyse pembe et görünüyor ve bu kısımda 3 -4 mm beyaz ama ıslaksı çubuk vari şeyler var ancak pek tüy kapsülü gibi değil daha çok yolunmuş tüy gibi. resim çekmeye çalıştım ancak çok net olmadı. buraya şimdilik sadece Apex sprey sıkıyorum ( 10 günde 2 sefer sıktım sadece) 1 kezde spreyle sirkeli su sıktım. banyo denememiz pek başarılı olmadı ne yazıkki. hem çıkmamış tüy kapsülleri için hemde bu boş kısımlar için başka önerisi olan olursa memnun olurum. malesef havuç ve elma yeme denememizde başarılı olmadı ama vitamin takviyesi başlayacağım.
4. ilk geldiğinde dışkısı ip gibi sallanıyordu ve poposuna yapışıyordu bir kaç sefer gagasıyla temizlemeye kalktı ve tabi banada gagasını ve yüzünü temizleme işi düştü. şuan haftada 1 suyuna sirke ve haftada 2 kez de DİAZYME kullanıyorum. nadiren tekrarlasada bu sorunu atlattık gibi. yaptıklarım yeterli midir.
5. yem yiyor(biraz seçiyor ama), hareketli, molodik ötüşleri keyfi yerindeyse susmuyor. Ancak tünekte dururken kuyruğunu aşağıya doğru büküyor yani sırtı ile aynı hizada devam etmiyor. özellikle kanat üstü tüyleride pek düzgün değil gibi. bu durum bir sorun mu bilemedim yardımcı olursanız memnun olurum.

hem genel resimler hemde tüy problemi ile ilgili resimler ekliyorum. her türlü tavsiyeye açığım. maalesef günde 1 saat neredeyse bu sıkıntılarla uğraşmakla geçiyor ve sürekli güven tazeleyip güven kaybı ile uğraşıyorum. elime almak zorunluluğundan dolayı. şimdiden yorum ve tavsiyeler için teşekkür ederim.
20190113_003307.jpg
20190113_003325.jpg
20190113_003336.jpg

edk

New member
Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı
bu 3 resim kuyruk duruşu ve kanat altı boşlukları gösterir resimler. malesef çok net değil.
20190113_005542.jpg
IMG-20190113-WA0000.jpg
IMG-20190113-WA0001.jpg

edk

New member
Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı
konuyu yanlış yere mi açtım bilmiyorum ama yardım ederseniz memnun olurum.