Sultan Papağanı Popoda Şişlik

nrttnbrt

New member
Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı, Muhabbet Kuşu
Merhaba arkadaşlar,
Sultan papaganimin poposunda uzun süredir şişlik var ve gagası sürekli düzensiz olarak uzakmakta. Kendisi çekirdek kırıp yiyemiyor. Yıkandığı zaman kendini silkelemiyor. Yardımcı olursanız sevinirim.
IMG_20180519_014825.jpg

Alpdna

Administrator
Yönetici
Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı, Monk Papağanı, Diğer Evcil Hayvanlar
Kuşunuzu hemen veterinere götürün.
Düşüncem; kuşunuzda malesef timör tarzı beze oluşmuş muhtemelen içi sert yağ ile dolu bu konunun resimler neredeyse birbiri ile anyı olduğu için tahmin yürütüyorum, iki üyemizin başına gelmişti, ikisine de vetiriner tavsiye ettik, birisini veteriner cerrahi müdahale ile almıştı ancak kuşunu kaybetmişti, diğeride veterinerin uyguladığı farklı bir yöntemle düzelmişti

nrttnbrt

New member
Evcil Hayvanınız
Bu durum yaklaşık 2 senedir bu şekilde. Sıcak havalarda hergun poposunu yıkıyorum. Bundan dolayı şişlik yumuşak bir doku. Ara ara küçülüp büyüyor. Ne sert ne de yağ bezesi. İlk fark ettiğimizde kuşu 10 gün gözlemledim diski yapismadigi sürece hiçbir şekilde kuş çok normal. Bir kaç veteriner ilaç verdi kullandık fayda etmedi. Bir veteriner cerrahi müdahale ile almak lazım dedi. Kabul etmedim. Çünkü kuşu kaybedecigime eminim. Normal hayatına etki etmeyen birşey için operasyon yapılması hiç mantıklı gelmedi. Forumlarda araştırdım okuduğum konular haklı olduğumu düşündürdü. Bu süreçte anormal şekilde gagası uzuyor, veterinirden aldığım bilgeye göre gaga uzaması için organlarda mikrobik bir hastalıktan dolayı uzadığını söyledi. Çekirdeki kesip suyuna haftada bir limon takviyesi yapıyorum. Yavaş yavaşta olsa ise yarıyor. Poposudaki sisligin mikrobik olduğunu düşünüyorum. O yüzden buraya yazdim. Belki benzer bir durum yaşayan olmuştur. kuşum gerçekten çok garip bir kuş ve özel olduğuna inanıyorum. Sultan papağanı çekirdek yer. Ama benimkisi kiramiyor bile. Biz insanların yediği ay çekirdeğinin kabuğuna bayılıyor görünce çıldırıyor deli gibi yiyor.

Alpdna

Administrator
Yönetici
Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı, Monk Papağanı, Diğer Evcil Hayvanlar
çekirdek çok fazla vermeyin. Ayda 3-4 tane. Papağanlarımız için zararlı

newceri

Active member
Tuz asla verilmez kuşlara. Verdiğiniz çekirdek kabuğu tuzlumudur. Tuzdan dolayı iç organlarında ödem yapmış olabilir.

nrttnbrt

New member
Evcil Hayvanınız
Tuz asla verilmez kuşlara. Verdiğiniz çekirdek kabuğu tuzlumudur. Tuzdan dolayı iç organlarında ödem yapmış olabilir.
Hiçbir zaman bilinçli olarak vermedik. Böyle bir sorunla karşılaşınca her türlü çekirdeği kestik. Hatta ayıklanmış çekirdek içi veriyorduk arada onu bile kestik. Aspur ve kırılmış darı ile besliyorum suanda. Ödem konusunda haklı olabilirsiniz. Ödemi atması konusunda bilinen bir yöntem varmıdır acaba?

newceri

Active member
Hiçbir zaman bilinçli olarak vermedik. Böyle bir sorunla karşılaşınca her türlü çekirdeği kestik. Hatta ayıklanmış çekirdek içi veriyorduk arada onu bile kestik. Aspur ve kırılmış darı ile besliyorum suanda. Ödem konusunda haklı olabilirsiniz. Ödemi atması konusunda bilinen bir yöntem varmıdır acaba?
Karşılaşmadığım bir durum, bilgim malesef yok.