sultan papağanı kafesi..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

bugrahan

New member
sultanınızın mutlu ve sağlıklı olabilmesi için uygun boyutlarda geniş ve rahat bir kafesi olmalı..en ideal kafes boyutu 50x50x50 dir..eğer çift olarak beslenecekse daha geniş kafesler tercih edilebilir..büyük kafeste sultanınız daha rahat oyunlar oynayabildiği ve çevre ile alakadar olduğu için ne kadar büyük olursa o kadar iyidir..kafes parmaklıkları 1-1,5 cm. aralıklarla olmalıdır..aksi takdirde sultanlarımız rahat iniş ve çıkış yapamaz..ayrıca kafes telleri mutlaka yatay olmalı..dikey kafeslerde papağanlarımız rahat tırmanamaz..
kafeste en az 3 yemlik bulundurulmalıdır..bunlara normal yem,kuş kumu ve kalan yemliğe de ek olarak verebileceğimiz besinlerden koyabiliriz..
ayrıca yemliklerin yanına sebveleri ve meyveleri tuutturmak için mandal almayı da unutmamalıyız..
kafeste en az 3 kapı ya da daha fazlası bulunmalı..yemlikler ve kafes içi işlerimizi halletmek için 3 ya da daha fazla kapı gerekir..
kafes altıda mutlaka ızgara tel bulunmalıdır..aksi takdirde kuşlarımız dışkıya bulaşım bi yerlerini kaşırsa mikrop kapma ihtimali var..ayrıca kuşumuzun gazete vs. kemirmemesine dikkat etmemiz gerek..bunu engellemek için de ızgara bire birdir..kafesi mutlaka en çok ziyaret ettiğimiz odada bulunmalı ve kesinlikle soğukta ve cereyanda kalmayacak şekilde konumlandırılmalı..ve kuşdan çıkan tüy ve yem kabuklarının dağılmaması için tül de kullanabiliriz..
kafeste en az 2 tünek(büyük kafeslerde daha fazla olabilir) ayrıca kuşumuzun sıkılmaması için 1-2 tane zil yeterli..kuşumuzun kanat çırpacak ve oyun oynayacak alanı olmasına dikkat edilmeli..
tüneklerin ahşap olmasına dikkat edilmeli..aksi takdirde kuşumuzun tırnaklarını kontrolsüz uzaması ve kısaltılamaması sorunu ile karşı karşıya kalabiliriz..ve tırnaklarının fazla uzmaması için de tüneğin 3 cm çapında olması gerekir..eğer tüneği kendiniz dallardan yapacaksanız ideal ağaç olan dut ağacını kullanmalısınız..dalı iyice kaynar suyla dezenfekte edip 1 gün beklettikten sonra kafese koyabiliriz..
dalların özellikle reçinesiz olmasına dikkat etmeliyiz..
ve sakın dalları keserken çam,ceviz ve incir ağaçlarını kullanmayın..kuşunzun sağlığını çok kötü etkileyebilir..
kafesteki yemlik ve sulukların günde 1 değiştirilmesi ve temizlenmesi lazım..aksi takdirde hijyensizlikten kuşunuz hasta olabilir..ayrıca yosun tutan sulukları veya yemlikleri değiştirmekte ve yenisini almakta fayda var..
tüneklerin ve bütün kafesin mutlaka haftada 1 temizlenmesi lazım..ve temizlerken deterjan vs. kullanmayınız..ayrıca kafes hizası ne çok alçak,ne çok yüksek olmalıdır..tam olarak göğüs hizasında olmalıdır..

Burda bütün bildiklerimi sizlerle paylaştım..

Buğrahan Baş...

erman_85

New member
Cvp: sultan papağanı kafesi..

slm ben yeni üye oldum konu nasıl açılır bilmiyorum ama acil bi sorunum var benim sultanlar 6 tane yumurtladı normalde 3 veya 4 olmalı diyolar bilgilendirirseniz sevinirim

bugrahan

New member

erman_85' Alıntı:
slm ben yeni üye oldum konu nasıl açılır bilmiyorum ama acil bi sorunum var benim sultanlar 6 tane yumurtladı normalde 3 veya 4 olmalı diyolar bilgilendirirseniz sevinirim
3-4 tane ortalama olarak söylenen..6 tane de yumurtlayabilir..bazen 8-9 a çıkığı da görülmüştür..konu açma hakkında..açacağınız konu örn. üretim bölümündeyse üretim bölümüne gidip yeni konu diyin..konu başlığını yazın ve sorununuzu yazın..konuyu gönder diyin..

z1rzOp

New member

arkadaşlar ben sultanıma yeni bi kafes almayı düşünüyorum. şu anki kafesi bana biraz dar geldi. Hagen Vision M11 modeli sizce ideal midir? ilerde üretim içinde kullanılabilir mi? TŞK.

boş ver ona o kadar para vermeye gerek yok daha güzel ve kullanışlı hemde ucuz kafesler var onlardan al derim ama genede takdir senin.

gorkem87

New member

z1rzOp' Alıntı:
arkadaşlar ben sultanıma yeni bi kafes almayı düşünüyorum. şu anki kafesi bana biraz dar geldi. Hagen Vision M11 modeli sizce ideal midir? ilerde üretim içinde kullanılabilir mi? TŞK.
150 tl o kafese verilmez şaçma sapan bi kafes daha modern görünüyor diye 3 kuruşluk malı yüksek fiyata satıyorlar. istanbulda oturuyorsan eminönüne git orada 150 tl ye en büyük ve en güzelini alırsın.

Sidercoo

New member

hocam bir sorum var.. benim kafe 1 metre uzun 1,20 yuksekliginde..icine cok hos bir agaca benzer bisi koymak istiorumda bu kadar buyuk bir parcayi suda haslama gibi bir olanagim yok tabiki..bunu 60 derece suyla 15 20 dakka yikasam olur mu ?

bugrahan

New member

kafese koymak yerine dışarıya ayrı bir bölüm yapın derim..kafesinizin genişliği iyi ancak dalı koyarsanız hareket alanı kısıtlanır..bence ayrı bir bölüm yapın dışarıya..bide dezenfekte edeceğiniz suyu elinizden geldiğince ısıtın..ne kadar sıcak suda dezenfekte edilirse o kadar iyi..bide idael ağaç dut ağacıdır bunun için..

Sidercoo

New member

evet okudum onuda..dut agaci bulmak isvecte zor biraz :D baska bir agac dali koysam..kafesi dun aldim daha..kadina sormustum baska tunek varmi diye kadin dogadan bul en iyisi dedi.. baska bir agac dali olarak ne tavsiye edersin ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...