sultan papağanı banyo yapımı..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

bugrahan

New member
arkadaşlar sitede eksik olduğunu farkettim..eğer sitede varsa da bunlar ek bilgi olsun.

sulatn papağanı banyo yapımı:
Sultan papağanları yıkanmayı çok seven bir türdür. Bu sebepten papağanlarımızın banyo ihtiyacını mutlaka karşılamalıyız. Bu iş için petshoplarda satılan standart banyolukları belirli dönemlerde kafese takabiliriz. Ancak yıkanma saatini ve miktarını kontrol etmek adına çiçek spreyi kullanmak çok daha yararlı olur. Bu işlem için çiçek spreyinin içine oda sıcaklığında ki içme suyu koyulur ve yazın hergün papağanınıza yukarıdan 3-4 fıs sıkılır. Papağanınız bu su ile kendi tüylerini temizleyecektir.. Bu sayede kuşunuzun daha derin temizlik yapması sağlanabilir. Papağanınızı ıslatırken dikkat etmeniz gereken şeylerin başında ise kuşunuz ıslakken onu rüzgara maruz bırakmamanız ve sıcak bir ortamda olmasını sağlamanızdır. Ayrıca bu spreyleme işini kuşunuzun aktif olduğu saatlerde yapmanız çok önemlidir. Uyku öncesi ıslatılan kuş tamamen kurumadan uyursa hasta olabilir.
not:kışın ayda 1 gerekirse daha uzun süre aralıklarla az sayıda fıs sıkılarak yaptırılabilir..çok soğuk yerlerde ise hiç yaptırılmamalıdır..

alıntıdır..

bugrahan

New member
Cvp: sultan papağanı banyo yapımı..

ozaman yaptırmamanda fayda var mahir abi..havalar ısınınca 2-3 fıs ile yapırabilirsin..teşekkürler:)

hanss06

New member

hasta olan kuşu yıkayıp güneşe çıkarsam bişey olurmu poposunda dışkı kalıntıları var yardm edermisinz

bugrahan

New member
Cvp: Cvp: sultan papağanı banyo yapımı..

hanss06' Alıntı:
hasta olan kuşu yıkayıp güneşe çıkarsam bişey olurmu poposunda dışkı kalıntıları var yardm edermisinz
sakın yapma..hasta kuşu yıkarsan üşütür ve hastalık ilerler..hasta kuşun sürekli kafeste ve sıcak ortamda bulunması lazım..kafesten çıkarma ve sadece yazın sıcak saatlerde banyo yaptır.

Zeynep

New member

havalar ısındı artık ben her gün yıkıyorum :) önceden kaçıyorlardı artık fıs fısın önüne geçiyorlar, arkalarını çeviriyorlar vs :)) ferahlıyo kuşlar resmen.

KaoStyLe

New member

Kuyruk Tüyleri Kirli Ama Geleli 4 Gün Oldu Fıs Fıs Sıkmak İstemiyorum Sesinden Korkabilir Ne Zaman Yapmalıyım Sizce ?

isa

New member

Aldığım kuşları hep ilk günlerinde yıkamaşımdır, her yıkamamda bit le karşılaşmışımdır.

cagrisev

New member

Ben kuşları küvete yerleştirip üstlerine eski kafesimin çatısına koyuyorum (Kaçmasın zavallılar diye :gulumseme:)

Fıskiye ile yıkıyorum , yüzlerine en fazla 2-3 saniye tutuyorum sakatlık olmaması için.Vücutlarına ılık suyu yarım dakika civarı tutuyorum.

Yıkama bittikten sonra da El havlusundan 2-3 parça koparıp üstlerine sarıyorum 4-5 sn civarı kabalarını alıyorum sonra kendileri sıcak bir mekanda kuruyorlar kendi kendilerine .

Ve banyodan çıktıktan sonra ki ilk dışkıları sıvı (ishal ) oluyor fakat hemen düzeliyorlar.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...