Sevda Papağanlarım Çiftleşmiyor

duyg

New member
Merhaba, yaklaşık 1 yıl önce petshoptan daha önce yavru alındığını söyledikleri bir sevda papağanı çifti aldım. Dişi ve erkek olduklarından eminim. Göz tipleri de aynı. Birbirlerine kur yapıyorlar. İki ayrı yakın kafese koyunca sürekli birbirlerine ulaşmaya çalışıyorlar.

Aldığımın 2. ayı yuvalık için malzeme koymaya başladım, kağıt peçete vs ve yuvayı yaptılar. Dişi kuş bir kızgınlık yumurtası attı, sonra onu yedi ve bir daha gerisi gelmedi.

Çiftleştiklerini hiç görmüyorum. Kafes geniş, yuvalık geniş, tünekler tahta, her türlü mineral blok, kalamar kemiği vs mevcut. Versele laga premium paraket yemi ile besliyorum, sürekli yumurta maması yapıyorum. Çok araştırdım ve herşey olması gerektiği gibi. Kafeste oyuncak yok.

Artık beni görünce yuvaya kaçıyorlar fakat koyduğum kağıtlar ile yuva yapmıyorlar. Ben de kaç aydır bıraktım ilgilenmiyorum. Yemlerini sularını değiştiriyorum sadece, rahatsız etmiyorum. Aynı odada yavru veren muhabbet kuşlarım da var. 1 yıl oldu hala çiftleşip yumurtlamadılar.

Muhabbetlerde olduğu gibi ayrıma yöntemi işe yarar mı? 2 hafta oldu ayırdım çünkü. Belki birbirlerini özlerler kızışırlar diye. Yan yana kafeslerde duruyorlar.

Ne yapmam lazım? Kuşlarımı nasıl kızıştırıp yavrulatabilirim? Bir defa yavruladıklarını görsem rahatlayacağım. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Duygu hanim merhaba
Kuslarinizi petshoptan aldiysaniz eger onlara sakin guvenmeyin derim cunki %90ı yalan soyluyor ve cinsiyetlerini dahi bilemiyorlar
Disi ve erkek olduklarini var sayarsak bence degiller muhtemelen ikiside disi cunki yaninda erkek kus oldugu zaman kizginlik yumurtasi atmasibinde bir gorulen birsey
Bu sicak havalarda yuvalik takmayin belli bir sure ayirin sebze ve az miktarda meyve verin ( vitamin acisindan zengin olanlardan) ekim sonuna kadar ayri ayri kafeslerde dursunlar
Ayrica kuslarinizin resimlerini yukleyebilirmisiniz

Hüsna

New member
Kesinlikle 2side dişi dir. Dişi kızgınlık yumurtasını yanında 1 senelik erkek arkadaşı varken yapmaz..böyle durumda dişi kendisi davet ediyor..