sevda papağanı çiftleşme

Öncelikle herkese merhaba  :)

Şubat ayında cinsiyetlerinin erkek ve dişi olduğunu düşündüğümüz  üretim yapan bi arkadaştan 1 adet çift sevda papağanı aldık. Bize 5-6 aylık olduğunu söyledi dişi olarak tahmin ettiği sevdamın ayağında mor bilezik var ve 35 A TFK15 004 087 yazmakta yani 2015 üretimi sanıyorum forumdaki üstadların bilgilerine dayanaraktan ve malesef çok farkedememiştim alırken ama eve geldiğimde kuşumun uçamadığını farkettim ve kanatlarına baktığımda kesilmiş olduğunu gördüm boynundaki tüylerde hafif yolunmuş gibi duruyor. Diğer kuşum çok sağlıklı görünüyor uçmasında da herhangi bir problem yok. Uçamayan kuşumun kanatları hakkında nasıl bir yol izlemeliyim. Kesik kanatları dökülür mü tüy dökme zamanında?

Ayrıca eve geldikten 1 ay 10 gün gibi süreden sonra yuva taktım. palmiye yaprakları koydum kafese ama hiç birini taşımadılar. Daha sonra A4 kağıdını ince ince keserek koydum ve hepsini taşımaya başladılar. 4 5 gün boyunca arada koydum ne kadar koyduysam hepsini taşıdılar. Sitedeki bilgilere dayanarak kağıt koymayı kestim ama aradan 15 gün geçti ve çiftleşmeye dair hiç bir belirti göremedim acaba ikisi de erkek olabilir mi ? 

Ara arada kafesin kapağını açıyorum evde rahat edip uçmaları için çiftleşme dönemlerinde bu sorun yaratmaz diymi?

merhaba kanatlar kesilmişse çekmeniz gerek ve tüyler tam çıkana kadar uçurmamalısınız. kuşlarınızın ikiside dişi olabilir dişi kuşlar yuvayı yapıyor

Cvp: sevda papağanı çiftleşme

Zaman ayırıp yazdığın için çok teşekkür ederim bi süre daha beklemelimiyim yoksa yanına bi erkek almalımıyım şu aralar.

Ahmet bey merhaba
Bu tur kuslar cinsiyet fark etmeksizin ciftlesme yapabiliyor malesef erkek erkege veya disi disiyle cinsiyetlerinden emin degilseniz en garantili yontem hareketlerini gozlemleyerek fiziksel ozelliklerine bakarak bir tahminde bulunmak 2015 bilzekli kus ciftlesmeye hazir olabilir fakat 5 6 aylik dediginiz kus icin biraz erken en ideal ciftlesme zamani 10 ayliktan sonradir biraz daha beklemenizde fayda var

Cok tesekkür ederim degerli bilgiler için. Bir şey daha merak ediyorum. Yuvaya kagıt tasımadan önce suluk tertemizdi şimdi hergün suyunu değiştirmeme ragmen küçük kağıt parçaları yada kağıtla karışık çiğdem kabuğu oluyor suluğun ağzında bu normal mi

Peki yuvalıık 1 aydır takılı sizce sökmelimiyim acaba ? çiftleşmede yok bi tanesi tüy döküyor gibi kafeste ufak tüyler gördüm o yüzden de çiftleşme olmuyor olabilir mi

birşey daha sormak istiyorum 2 sevda papağanımda yuvaya kağıt taşıyor yada taşıdığı kağıdı içtikleri suya ıslatıp yuvaya tekrar götürüyorlar. Yani kuşlarımın ikiside dişimi yoksa erkek olma ihtimali varmı birinin

Bu kuslarin cinsiyetini bilmek biraz tecrube istiyor fakat deneyimli kisilerin bile bazen yanildigi oluyor elbette ornegin salmada toplu halde yasayan erkek kuslarin en zayif olani baski altina alinip disi rolune burunup coftlesmeler olabiliyor veya disi kuslardada yine ayni hareketler gozlemlenebiliyor sizin yapmaniz gereken kuslarinizi ayirip hareketlerini gozlemlemek

çok açıklayıcı olmuş erkan abi teşekkür ederim yalnız kuşların dişimi erkek mi olduğunu nasıl anlayacağım ne tür hareketleri bunu gösterir bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim yada bununla ilgili açıklayıcı bir forum konusu varmı acaba size zahmet vermemek için

Ahmet bey assagidaki linke bakarsaniz aradiginiz butun cevaplari orada bulabilirsiniz
http://www.papaganclub.com/konu-ozel-dosya-1-davranis-gozlemleyerek-cinsiyet-tahmini.html&highlight=cinsiyet+tayini