Şeffaf Sultan Yuvalığı YUVARYUM...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Tekrar merhaba arkadaşlar;

Geçenlerde şeffaf malzemeden bir El Yapımı Mini Yem Temizleme Makinası yapmıştım. Onu imal ettiğim dönemde yuvalıktaki kuşları rahat rahat gözlemleyip takip edebilmek için yuvalığı şefaf bir malzemeden yapmak aklıma geldi. Bir zamanlar KULVARYUM diye akvaryumdan bozma bir kuluçka makinası projem var dı, bu sefer de şeffaf bir yuvalık yapıp adını YUVARYUM koydum :alkis:.

Çiftim zaten MAŞALLAH çok sorunsuz ve dertsiz bir çift. İlk parti yavruları çıkartır çıkartmaz yeni yumurtaları yaptılar. Geçen kuluçka da ki yavruların hepsi şuan sevdiğim insanlarda mutlu mesut yaşıyorlar. Bu batımda da dört tane yeni yumurta ve akabinde 4 yavru geldi. Yine diğer kuluçka da olduğu gibi 2 lutino, 2 Grey Split to Lutino. Ve YUVARYUM sayesinde yumurtlama aşamasından kuluçka dönemine yavruların çıkışından annelerinin beslemesine kadar herşeyi seyrettik :).

Siz de aynısını yapın demiyorum. Belki sizin kuşlar sorun ederler ya da siz çok evhamlısınızdır. Sizin denemeniz de sorun olur vs bilemem. Öyle ya sonuç olarak kuşlarını rahatsız etmemek için haftalarca altında yumurta var mı kaç yumurta var dolu mu boş mu bilmeden bekleyen arkadaşlarımız da var. Bana uymasa da herkesin görüşüne saygı duyuyorum. Denemek isteyenin de sorumluluğu kendisine ait. Ben yavruların çok karanlık bir yuvalığa ihtiyacı var yoksa büyüyemezler tezini de test etmek istedim. Benimkiler gayet sorunsuz ve normal şekilde büyüyorlar. Şeffaf yuvalık olması sorun olmadığı gibi talaşlı folluğu gören çiftimin içine girmesi bir saat bile sürmedi. Kuluçka döneminde de sürekli bizi seyrettiler. Biz de onları bu sayede ne onların ne de bizim canımız sıkılmadı. Yumurtadan yavru nasıl çıkıyor, her yavru besleniyor mu, gözleri nasıl açılıyor, kursakları dolu mu gün be gün an be an hiç bir çaba sarf etmeden ve kuşları rahatsız etmeden takip edebildim. Yavruların karanlık yuvalıkta olanlar kadar insandan korkmaması çünkü gözleri açıldığı andan itibaren bizi görüp seyrediyor olmaları da ayrı bir güzellik oldu :alkis:.

Normalde altında ahşap çam folluk kullandım. Ancak yavrular çıktıktan sonra folluk ve talaşı çıkartıp altlarına günlük kağıt havlu seriyorum. Yavruların dördü de bilezikli ve anne baba sorunsuz besleyip büyütüyor maşallah. Size bir maşallah'ı esirgemeyin lütfen.

Fotoğraf çekmenin aklıma geldiği anlarda çektiğim fotoğrafların bir kısmını size fikir vermesi açısından paylaşıyorum.

Paşa58

New member
Cvp: Şeffaf Sultan Yuvalığı YUVARYUM...

Abi süper ve yaratıcı bişey olmuş ama dediğim gibi her kuş uyum sağlamaz bu yuvalığa :)

Yok arkadaşlar valla hiç bir rahatsızlıkları yok aksine memnunlar bile diyebilirim. Tabi bu çiftin güzelliğinden mi yoksa genel bir durum mu başka çiftlerde de denedikten sonra söylebilirim.

Paşa58

New member

Abi yuvalığın 4 bir yanı değilde tek bir kenarına yapılsa herkez için çok iyi olur yavrular yumurtalar hakkında kuşları rahatsız etmeden bilgi alınabilir tabi kuş bundan rahatsız olmazsa :D

Osman01

New member

Paşa58' Alıntı:
Abi yuvalığın 4 bir yanı değilde tek bir kenarına yapılsa herkez için çok iyi olur yavrular yumurtalar hakkında kuşları rahatsız etmeden bilgi alınabilir tabi kuş bundan rahatsız olmazsa :D
Bence asıl ozaman sıkıntı yaratırdı. Ya heryer kapalı olacak yada heryer açık. Tabi benim düşüncem bu

Paşa58

New member

Osman01' Alıntı:
Paşa58' Alıntı:
Bence asıl ozaman sıkıntı yaratırdı. Ya heryer kapalı olacak yada heryer açık. Tabi benim düşüncem bu
Olabilir :) dediğim gibi herşey kuşlarda bitiyor

Alpdna

Administrator
Yönetici
Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı, Monk Papağanı, Diğer Evcil Hayvanlar

Valla çift harika bir çiftmiş abi,Çok nadir çift bu yuvalığı kabul eder,kemiremedikleri ve karanlık olmayan bi yuvalığı kabul etmez çoğu binde bir çıkar bence :) etrafı kapatılıp karanlık yapılırsa bence kullanışlı olur bit pire derdi hiç olmaz.. Eline Sağlık abi tebrik ederim sürekli bir yenilik icatla geliyorsun emeğine sağlık :)

Ynt: Şeffaf Sultan Yuvalığı YUVARYUM...

Harika bi dusunce....an an yavrularin gelisimini seyretmek cok daha harika nazar boncuklu olan fotodâki ayaktaki yavruya bayildimm masallah hepsine.saglikla buyusunler insallah.

ömer02

New member

Öncelikle kuşlarınada fikrine de masallah abi :) güzel ilginç ve geliştirilmesi gereken bir fikir olduğunu düşünüyorum zamanim ve iznin olursa bunu yapmaya talibim :)

Teşekkürler arkadaşlar valla seviyorum ne yapayım :).

Ben de osman gibi komple kapalı ya da açık olması gerektiğini düşünüyorum aksi taktirde şeffaf olan taraftan zıt tarafa doğru konuçlanıp sürekli olarak oradan gelecek tehlikelere karşı koruma pozisyonu alacaklardı. Ancak bu şekilde sorun etmediler. Daha önce de birçok kez dile getirdiğim gibi daha önce bu forumda yoğurt kasesi motor kaskı çay tabağı vs gibi yerlere kuluçka yapan sultanları gördükten sonra neden olmasın kuşlar yeterki hazır hissetsinler ortama güvensinler diyorum.

engin

New member

çok ilginç, güzel olmakla birlikte benimkilerin benimsiyeceğini hiç sanmıyorum yuvalığın yönünü değiştirdiğmde bile girmiyorlar malesf :)

valla çok harika bir fikir . 2 kuluçka yaşadım. ikisinde de ayrı yuvalık kullandım ikisi de kullanılmaz halde. tebrik ediyorum sizi. kesinlikle denemeyi düşünüyorum. kestirdiğiniz levha kaç mm acaba?

Sultanlara da maşallah

Tekrar merhaba ve teşekkürler arkadaşlar.

Malzemesinin kalınlığını ısı yönünden tahtadan farksız olsun diye 5mm 'den yaptırdım. Eğer yaz dönemi olsaydı 2 - 3 mm den bile yapılabilirdi. İsteyen olursa tam ölçülerini de verebilirim. Bu arada mutlaka havalandırma deliği de açmak gerekiyor. Aksi taktirde çok nemli ve havasız oluyor. Tahtalar bu yönden daha havadar oluyor. Bunda ise havalandırma deliği ile sorun kalmıyor. Ben şimdilik kapağının kenarına birşey koyup arada açıklık bıraktırarak idare ediyorum.

Eren Utku' Alıntı:
özel hayatı mahremıyetı ıhlal, sıkayetcı olabılırler :)
Şikayet merci benim :).
[hr]
Arkadaşlar yapmak denemek isteyen tabi ki yapabilir. Patent vs almadığım gibi telif hakkımda yok :alkis:. Zaten denemek isteyen ben gibi meraklılar yapsın diye paylaştım. Forumda konusu olmalı çoook eskiden yuvalığa kızılötesi kamera takıp kameradan gözlemliyordum :) böyle daha güzel olduğuna kanaat getirdim hem de daha kolay ve bakış açısı renk vs de çok daha avantajlı.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...