salma yapmak istiyorum nasıl yapıcam

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

mahir

New member
Mesajlar
914
Yaş
27
Konum
Kastamonu
#1
Arkadaşlar dün akşam aklıma salma yapmak geldi saolsun forumda arkadaşlar konumada cevap verdi ama ben detaylı bi yazı buldum ve sizlerle paylaşmak istedim yardımcı olabileceğini düşündüğüm bir konu

Salmalar iç mekan salmaları ve dış mekan salmaları olarak ikiye ayrılır. Dış mekan salmalarında izolasyon, güvenlik, ışılandırma ve havalandırma daha fazla önem taşır. Bu salmalarda kuşları dışarıdan gelebilecek zararlı hayvanlara karşı korumak gerekir. Ayrıca rüzgardan ve ağaç etkilerinden de uzak tutulmalıdırlar. Dış salmaları yola yakın, rüzgarlı ve güvensiz ortamlara kurmamak gerekir. İç mekan salmalarında ise bu etkiler daha küçük boyutlardadır. Son dönemlerde iç mekanlarda camlı salmalar popülerdir. Bu salmalar, ev ortamına kafesten tüy, yem kabuğu, toz parçacığı, su damlası vs. bulaşmasını engeller. Bu salmalarda da uygun bir havalandırma sistemi sağlanmalıdır.

Bir salma inşa ederken ilk iş, uygun yeri saptamaktır. Bu boşluk genellikle bodrum katı olarak tercih edilir. Bu bölgenin ışıklandırılması, havalandırılması, tavan yüksekliği, uçuş boşluğu ve çevre temizliği uygun koşullarda olmalıdır.

Salmalarda veya odalarda elektrik olacaksa, bunun kuşların erişemeyeceği yerlerde gömülü bir şekilde kurulması gerekir. Havalandırma ise, kuşların havalandırdığı toz taneciklerinin bir soruna yol açmaması ve sağlıklı şekilde solunum yapabilmeleri için önemlidir. Bu yüzden bir hava temizleyicisi kullanılabilir. Bu temizleyiciler, toza ek olarak havadaki zararlı mikroorganizmaları da temizler. Yaygın kullanımda olan iyonizerler, negatif iyon akımı üreterek, havadaki negatif yükleme eksikliğini karşılamaya yardımcı olurlar. İyonlar toz parçacıkları ile birleşerek zemine çökerler ve süpürebileceğiniz bir toz kümesi oluştururlar. Bunun aksi olursa ve kuşlar bu havayı solursa, göğüs hastalıklarına neden olabilir. İyi havalandırılmış kuş odaları hayati önem taşır.

Işıklandırma açısından ise; suni ışıklandırma kuşların sadece beslenme düzenlerini değil karanlıkta korku durumlarını da etkiler. Hiçbir şekilde salmaya girer girmez doğrudan ışıkları açmayınız. Bu paniğe neden olarak yumurta ve yavru kaybı yaratabilir. Günde 12 saat ışığa maruz kalmak kuşların erken üreme faaliyetlerini tetikler. "Tungsten lambaları" veya "florasan lambaları" kullanmak bir seçim meselesidir. Önemli olan kuşları elektrikli aparatlardan uzak tutmaktır. Bu durumda kabloları gizlemeniz gerekir.

Isınma ise diğer önemli bir konudur. Küçük kuşlar, vücut sıcaklıklarını daha az koruyabilirler ve genellikle daha fazla ek ısı ve ışığa ihtiyaç duyarlar. Daha büyük kuşlar ise geceleri gizlenebilmek için belirli alanlar ararlar. İyi bir izolasyon ısı giderlerini azaltır. Örneğin pencerelere çift cam takarak bunu sağlayabilirsiniz.

İç ve dış salmalarda, kuşların kendilerini rahat hissetmesi ve dekorasyon açısından bitkiler kullanılabilir. Bu bitkilerin kuşa zararlı ve zehirli olmaması gerekmektedir. Bitkiler saksılar halinde yerleştirilerek sulama ve bakım kolaylığı sağlanabilir. Gerekirse bitkiler budanır.

Küçük kuşları (örneğin ispinozgiller) kafeslerde ve iç salmalarda beslemek daha kolaydır. Yine de bu kuşların da yeterli uçma alanına, havalandırmaya, ısı ve ışığa ihtiyaçları olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca tüm kuşlar üreme dönemlerinde ve yavru bakımı esnasında gizlilik ararlar.

Salmalardan daha küçük barınma alanları olan kafeslerde, kolay temizlenebilecek seçimler yapılması gerekir. Tahta kullanılmış kafesler zararlı mikroorganizma üremesine neden olabileceği için tercih edilmez. Odada barındırılan ispinozlar için ideal yer, en az rahatsız edilecekleri yerdir. Kuşları mutfağa koymaktan kaçınınız, çünkü bu bölge yeteri kadar hijyenik değildir ve zehirli gaz solunması riski vardır. Ani sıcaklık değişimleri düzensiz tüy dökümünü uyarabilir.

Kafesin yerden yüksekliğinde ideali göz hizasında olmasıdır. Bu yükseklikte kuş kendini daha güvende hisseder. Eğer küçük çocuğunuz varsa, kafesin yerini sabitlemeniz gerekir. Kafesin dışarıya tüy, yem kabuğu gibi artıkları bulaştırmasını önlemek için, çevresini akrilik bir tül perdeyle çevreleyebilirsiniz. Kuşun perdeye uzanıp çiğnemesini engellenmek için kafesin tabanında 5 cm’lik bir boş alan bırakılabilir.

Sıcak havalarda kafesi doğrudan güneş ışığı alan yerlere veya kışın kalorifer kenarı gibi ısı yoğunluğu olan yerlere koymayınız. Kuş sıcak çarpmasından etkilenebilir. Ayrıca sıcak havalarda kuşlara banyo imkanı verilmelidir.
 
Mesajlar
3,313
Yaş
42
Konum
İzmir
#4
Cvp: salma yapmak istiyorum nasıl yapıcam

Araştırmaya devam et ve bulduklarını bizimle de paylaşirsan seviniriz. güzel ve yararlı bilgiler.

+rep
 

Hülya

New member
Mesajlar
2,210
Yaş
39
Konum
Bursa & İzmir
#6
Cvp: salma yapmak istiyorum nasıl yapıcam

bende buldum bir şeyler belki yardımcı olur :)

KUŞ ODASI (KÜMES): Kuşları eşe atacağımız ortamı seçerken şunları göz önüne almalıyız.

Büyüklüğü: Eşe atacağımız çift sayısı ile kümesin büyüklüğü ile orantılı olması gerekir ufak bir yere 50 çift kuş atılırsa onlardan verim beklememiz hayal olur. 20 metre karelik normal tavan yüksekliğinde bir yere 30 çift (maximum) kuş atmamız hayvanlarımızın sağlığı açısından uygun olur.

Havalandırma: Olabildiğince fazla tek yönden havalandırma penceresi açılmalıdır. Kışları soğuk girecek endişesi ile pencerelerin devamlı açılıp kapanması yanlış bir tutumdur. Kümesteki hava mümkün olabildiğince temiz tutulmalıdır.

Temizliği: Kümesi temizlerken fırçayı çok yavaş kullanıp toz kaldırmamalıyız. Çünkü kafeslerden uzaktaki mikroplar tozlarla kuşlara zarar verebilir. Aynı zamanda yavrular kalktığında, sezon sonunda muhakkak genel temizlik yapılmalıdır.

Isı: Kümes direk ışık görürse gece ile gündüz arasında ısı farkı açılır. O yüzden muhafazalı kümes ısı faktörü için gereklidir. İlk başlarda ısıtıcı kullanmak istemesek bile, buna mecbur kalabilme ihtimalini göz önünde bulundurarak, ısıtma sistemini kurmalıyız.Çünkü kanaryanın ideal yaşam ısısı 20 derecedir. Mart ayı özellikle hayvanlarımız açısından oldukça riskli bir dönemdir. Bu dönemde ısı bizim için mutlaka gerekli olacaktır. Çünkü 15 derece düşük sıcaklıklarda büyüyen yavruların, yavru ishalinden ölme ihtimali yüksektir. Yalnız yapay ısıtıcıyı çalıştırdığımızda, kümesin havasını kurutma ihtimalini de göz ardı etmememiz gerekir. O yüzden “hidrometre” (nemölçere sahip olmamız gerekir.

Dezenfektan: Kümesin ortasında hava akımının olmadığı bir yere “Strips” (Bit mücadele ilacı) 6 haftada bir Ardap ile kümes ve kuşlar kafesler dezenfekte edilir. Ardap bitleri engellediği gibi, bilinen en iyi bit mücadele ilacıdır. Senede bir kere (yavrudan sonra olabilir) Mümkünse kuşlar başka yere taşınarak sözgelimi 20 metrekare bir kümes için bir Ardap ın tamamı sıkılarak kümesin camlarını kapılarını 3 gün kapayarak genel mikroplara karşı mücadelede başarılı olabiliriz. Kümeslerinin girişlerine tabla içersinde kireç koyan üreticilerde vardır ancak bu davranışları doğru değildir, Uçucu toz halinde olan kireç hayvanlarımızın sağlığını tehdit edebilir. Bunun yerine leğenin içine sünger koyularak onun üzerine Vanodin (1 litreye 1 kapak ) dökülmeli ve kümese giren çıkanlarda ayakkabılarını bunun üzerine basarak girmelidirler. Gene aynı oranlarda Vanodinli suyla haftada 1 kez kümesin içi püskürtme yoluyla dezenfekte edilebilir. Yalnız bu yöntemi de sürekli olarak kullanmamız mikropların bağışıklık kazanmalarına sebep olabilir.
 

Alpdna

Administrator
Yönetici
Mesajlar
3,389
Yaş
33
Konum
İstanbul
Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı, Monk Papağanı, Diğer Evcil Hayvanlar
#10
Cvp: salma yapmak istiyorum nasıl yapıcam

Bilgilendirmeler İçin Teşekkur ediyoruz :)
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...