Papağanlarımızın Beslenmesi

Cvp: Papağanlarımızın Beslenmesi

öncelikle iyi günler saygılar.ben aranıza yeni katıldım. bir sorum olucak cennet papağanları tek yaşamazmı.yada tek beslemek istesem olurmu.mubişe bi zararı oldurmuki tek bakmanın
[hr]
Zeplin Ates' Alıntı:
Bülent Bey'e sonuna kadar katılıyorum. Ben de Limon'a tüy değiştirme döneminde hep çimlenmiş tohumlar sundum. Buğday, maş fasulyesi (bu bitki tüy değişimi dönemlerinde özellikle öneriliyor), kendi yemlerinden de çimlendirip verdim. Hatta Limon pek ayçekirdeği yiyemiyor diye onu bile o şekilde verdim :) Ben daha önce cennet papağanı bakmamıştım, kıyaslama yapamam ama bu dönemi sağlıklı bir şekilde atlattığımızı düşünüyorum çünkü yeni gelen tüyleri eskisine oranla çok daha parlak ve yumuşacık :)
Perilla tohumunu denemedim, nanegillerden bir bitki sanırım.
birşey sorabilirmiyim çimlendirme işlemi nasıl yapılıyor çok duydum ama öğrenemdim.yardımcı olurmusnuz saygılarımla...

Nilgün hanım işte linki gayet açık bir şekilde anlatılmış bir şekilde...

http://www.papaganclub.com/konu-ozel-dosya-4-tohum-cimlendirme-resimli-anlatim.html?highlight=%C3%A7imlendirme

genellikle burda kanarya besleyen arkadaşlarım kullanıyor şimdiye dek ben kuşlarıma hiç vermedim ancak yağ oranı bakımıdan nijer kadar olmasada güçlü bir tohum olduğunu biliyorum ancak dediğim gibi tecrübem yok kuşlarıma hiç vermedim :)

PS: Kanarya besleyen bir arkadaşım der ki! ;

Tüy zamanında da kullanılan yumuşak ve besin değeri yüksek dolayısıyla bağırsak rahatsızlıklarını önleyen değerli bir tohumdur.

Özellikle doğa kuşları ve annelerinden yeni ayrılan yavrularda kullanılabilir.

Mevcut yeme karıştırılarak kullanıldığı gibi ayrı bir kapta veya mamanın içinde de kullanılabilir.

Yunus Emre Koçer' Alıntı:

http://www.papaganclub.com/konu-ozel-dosya-4-tohum-cimlendirme-resimli-anlatim.html?highlight=%C3%A7imlendirme
tşk ederim forum kullanmayı anca çözüyorumda msjınızı şimdi gördüm

nilgün bulut' Alıntı:
Yunus Emre Koçer' Alıntı:

tşk ederim forum kullanmayı anca çözüyorumda msjınızı şimdi gördüm
:angel: olur öyle

bir soru daha sorabilirmiyim cennet papağanları tek yaşayabilirlermi tek olmaları onları üzermi.ben çift almak istemiyorum tek almak istiyorum.ancak onları üzceksem almayayım hiç birde kafes boyutları papağanlarınki kadar olmak zorundamı

nilgün hanım forumumuzda biraz daha vakit geçirmenizi tavsiye ederim sorularınızın tamamına cevap bulacaksınız :)

nicky

New member

sultan papaganım kenevir tohumunu hiç tüketmiyor ve tüketecege de benzemiyor. yerine alternatif olarak, yine ayrı bir kapta koyabileceğim baska bir tohum önerisi olan var mı ?

benim maskeli çekirdeği 2 ay yemedi ama şu anda en çok tükettiği yiyeceklerden birisi..biraz daha denemekte fayda var bence..

ali33

New member

ilkim hanım muhabbet kuşlarının çekirdek yiyebileceğini sanmıyorum çekirdek haricinde diğer gıdaları verebilirsiniz :)

cicibici

New member

kabuklu çekirdek vermeyi göze alamam zaten :) ama kabuksuzu benim kuşumun yeminde var kendime doğru dürüst bir beslenme programı bulamadım da ondan
bu arada kaçtır uyarıcam unuttum hanım demenize gerek yok! 11 yaşındayım ben düşünsenize belki 60 yaşındasınız bana hanım diyorsunuz gülerim buna :D
hem aslında söylemeyecektim ama abla abi demek bile yalnız bana değil tüm çocuklara zor gelir :) çünkü büyüklerin kompleksi var yaşlanma kompleksi ama ben 35 ini geçmiş kadına teyze derim hatta belki daha az :) çocuklar da abi demek istemez bu böyle sürer herkesi bilmem ama @ferhat sulu dedem kompleksiz çıktı dede diyorum ona

esatfaruk

New member

bülent kınran' Alıntı:
Papağanlarımızın sağlıklı gelişmeleri, parlak tüylere sahip olmaları, hastalıklara karşı dirençli olması için beslenme konusuna çok dikkat etmeliyiz.. Aşağıda beslenme ile ilgili neler yapmalıyız onu açıklıyorum.

** Kafesimizde 3 ayrı yem kabı olucak.
** Birinde Aspur ve Akdarı karışımı olucak.. Bu karışımın yerine kaliteli muhabbet kuşu yemi de olabilir.
** İkinci kapta kendir (kenevir tohumu), üçüncü kapta ise kavrulmamış siyah çekirdek olucak.
** Haftada 2 gün yumurta maması vericez. Nasıl hazırlanacağı konusunu ayrı bir başlıkta değinicem.
** Suları her gün tazelenicek.
** Kafeste gagataşı ve kuş kumu eksik olmayacak.
** Yumurta mamasıyla beraber buğday çimlendirip verirsek çok faydası olacaktır.
** Haftada bir az dozda vitamin verebiliriz.
Merhaba yeni konu acmak yerine buraya yazmak istedim.Yukarıda Bülent beyin bahsettigi yemleri acık olarak istanbul avrupa yakasında bulabilicegimiz yerler varmı acaba...İnternette bakıyorum bazı sitelere hep kapalı ambalaj ve karışık papagan yemleri var nasıl yapsak acaba cennet papaganı yemleme konusunda önerileriniz ve yemleri temin edebilecegim yerler hakkında fikir verecek arkadaşlar önerilerinizi bekliyorum..Birde cennetlere meyve olarak ne veriliyor acaba.Herkeze hayırlı Ramazanlar

esatfaruk' Alıntı:
bülent kınran' Alıntı:
Papağanlarımızın sağlıklı gelişmeleri, parlak tüylere sahip olmaları, hastalıklara karşı dirençli olması için beslenme konusuna çok dikkat etmeliyiz.. Aşağıda beslenme ile ilgili neler yapmalıyız onu açıklıyorum.

** Kafesimizde 3 ayrı yem kabı olucak.
** Birinde Aspur ve Akdarı karışımı olucak.. Bu karışımın yerine kaliteli muhabbet kuşu yemi de olabilir.
** İkinci kapta kendir (kenevir tohumu), üçüncü kapta ise kavrulmamış siyah çekirdek olucak.
** Haftada 2 gün yumurta maması vericez. Nasıl hazırlanacağı konusunu ayrı bir başlıkta değinicem.
** Suları her gün tazelenicek.
** Kafeste gagataşı ve kuş kumu eksik olmayacak.
** Yumurta mamasıyla beraber buğday çimlendirip verirsek çok faydası olacaktır.
** Haftada bir az dozda vitamin verebiliriz.
Merhaba yeni konu acmak yerine buraya yazmak istedim.Yukarıda Bülent beyin bahsettigi yemleri acık olarak istanbul avrupa yakasında bulabilicegimiz yerler varmı acaba...İnternette bakıyorum bazı sitelere hep kapalı ambalaj ve karışık papagan yemleri var nasıl yapsak acaba cennet papaganı yemleme konusunda önerileriniz ve yemleri temin edebilecegim yerler hakkında fikir verecek arkadaşlar önerilerinizi bekliyorum..Birde cennetlere meyve olarak ne veriliyor acaba.Herkeze hayırlı Ramazanlar
Forum geneli olarak kapalı yem kullanıyoruz, yani son kullanma tarihi üzerinde olan paketli yemler. Genellikle kaliteli markalar kullanıyoruz. white mollen- versele laga gibi. Bunları herhangi bir pet shopta bulabileceğiniz gibi internetten sipariş vermeniz daha uygun fiyatlı olacaktır. Diğer tohum vs. i de aktarlarda bulabilirsiniz.

Meyve olarak ben elma veriyorum çok severek tüketiyorlar, aynı şekilde sebze olarak yeşil biber ve havucu seviyorlar ancak fazla vermeyin ishal olabilirler :(