Papağanlarımızın Beslenmesi

Cvp: Papağanlarımızın Beslenmesi

Serkan ATAMAN' Alıntı:
benim maskelinin çekirdeği yeme taktiğine hayran kaldım :)

[video=youtube]http://youtu.be/xavZgs49y-o[/video]
benim prenses te bu şekilde yapıyor. Ama su cabuk kirleniyor dikkatli olmak lazım...

saygılar...

Serkan ATAMAN' Alıntı:
ben muhabbet yemini witte molen kullanıyorum.fakat çekirdek ve keneviri eminönünden açıktan kiloyla almıştım.dün yemlerini kavanoza tazeleyeyim dedim bitmişti çünkü kavanozlarda yemleri,dikkatimi çeken şu oldu;çekirdek ve kenevirde sanki toz şeklinde birşeyler var.acaba bunları yıkayıptamı vermek doğru olur,yoksa bu şekilde naturel haliyle vermeye devam etsem olurmu?yıkasam diyorum bu seferde kurutması bi olay olur..
Çekirdekte toz varsa eğer çekirdekler bayatlamış olabilir ve böceklenmiş veya böceklenecektir, çekirdeği iyice havalandırıp gözlemleyin içinde böcek falan var mı diye, genelde çekirdekte çok küçük kızıl böceklenme oluyor bunun habercisi olabilir çekirdekteki toz. Kenevirdeki toza genelde rastlıyorum onuda havalandırıp bir gözlemleyin derim. Bir ara evim böcek istilasına uğramıştı, heryer kelebek olmuştu, kurtlar dolaşıyodu, Yemleri bir iki haftada tüketecek kadar alırsanız sorun olmaz hemde taze yem verilmiş olur tabi aldığınız yerde bayat değilse...

Bülent bey bu kenevir tohumu daima bulundurmalımıyız ?
çok yerlerse bir sıkıntı yaratırmı ?

uğur arslan' Alıntı:
uğur bey bende devamlı mutlaka bir yemliğine koyuyorum hergün ama hiç yemiyor nedense.varsa yoksa muhabbet yemi ve ayçekirdeğini yiyor,kenevir tohumunun yüzüne bakan yok..

G

Guest

Guest

uğur arslan' Alıntı:
Uğur bey zaten beslenme bolumuzdede belırtıyouz 4 farklı yemleme seklımız var ve bunlarsdan bırıde kenevır tohumu. sadece kenevır kuslarda fazla yaglanma yapabılıyor, ama kuslarımız kendılerını ayarlıyor bence... mesela benımkıler bı donem sırf cekırdek yıyıp hıc dıgerlerının yuzune bakmıyorlar, bır doınemsadece kenevır yıyorlar, bazende muhabbet yemı.. hele bır zamanlar sadece aspur yıyıorlardı tum yem bosa gıdıyordu.. yanı bız sunalım onlara onlar kendılerı karar verıyorlar.

anlıyorum.bendede daima bulunuyor kenevir.gayette güzel tüketiyorlar.bilgiler için sağolun

hande balcı' Alıntı:
uğur arslan' Alıntı:
Uğur bey zaten beslenme bolumuzdede belırtıyouz 4 farklı yemleme seklımız var ve bunlarsdan bırıde kenevır tohumu. sadece kenevır kuslarda fazla yaglanma yapabılıyor, ama kuslarımız kendılerını ayarlıyor bence... mesela benımkıler bı donem sırf cekırdek yıyıp hıc dıgerlerının yuzune bakmıyorlar, bır doınemsadece kenevır yıyorlar, bazende muhabbet yemı.. hele bır zamanlar sadece aspur yıyıorlardı tum yem bosa gıdıyordu.. yanı bız sunalım onlara onlar kendılerı karar verıyorlar.
haklısınız,biz standart bir şekilde sunalım,kuşlarımız kendi ayarını kendileri verirler.
saygılar..

bülent kınran' Alıntı:
Papağanlarımızın sağlıklı gelişmeleri, parlak tüylere sahip olmaları, hastalıklara karşı dirençli olması için beslenme konusuna çok dikkat etmeliyiz.. Aşağıda beslenme ile ilgili neler yapmalıyız onu açıklıyorum.

** Kafesimizde 3 ayrı yem kabı olucak.
** Birinde Aspur ve Akdarı karışımı olucak.. Bu karışımın yerine kaliteli muhabbet kuşu yemi de olabilir.
** İkinci kapta kendir (kenevir tohumu), üçüncü kapta ise kavrulmamış siyah çekirdek olucak.
** Haftada 2 gün yumurta maması vericez. Nasıl hazırlanacağı konusunu ayrı bir başlıkta değinicem.
** Suları her gün tazelenicek.
** Kafeste gagataşı ve kuş kumu eksik olmayacak.
** Yumurta mamasıyla beraber buğday çimlendirip verirsek çok faydası olacaktır.
** Haftada bir az dozda vitamin verebiliriz.
Yeni Papağan sahibi olmuş arkadaşlarımız için yol gösterici olduğunu düşünüyorum..

nicky

New member

piyasada genellikle "premium" olarak geçen soyulmuş muhabbet kuşu yemleri mevcut. bu yemlere nasıl bakıyorsunuz ? kullanan var mı ?

nicky

New member

yavrular dısında yetişkin kuşlar için uygun değil midir sizce bülent abi ? çocuklugumda hatırlıyorum, muhabbet kusuma kabugu soyulmus yem almıstım. 3-4 gün filan yememişti yemi, sonra yemeye başlamıstı. esasen, hem yemin ziyan olması hem temizlik açısından gayet kullanıslı gibi duruyor olsa bile kuşun yeme vereceği tepki en önemlisi sanırım.

dün dostpetshoptan elime ulaşan ürünler arasında kenevir tohumuda vardı.neredeyse 4 ay olacak maskeli bende ve hergün tazelememe rağmen kenevir tohumunu yemezdi hiç.yeni aldığım tohumun taneleri elimde mevcut olanınkinden daha küçük,ve oldukça taze.kendim bizzat tadınada baktım emin olmak için :)
sabah işe giderken koyduğum yeni kenevir tohumundan bugün bir miktar tüketmiş.kafesin tabanında kabuklarını görünce şaşırdım.demekki ürün çeşidi aynı dahi olsa yemden yeme çok farkettiriyor.bitince yine dostpetshoptan alacağım kısmetse..

Merhaba arkadaslar benim sevda papaganimin tuyleru parlak deyil soluk gibi ama hareketliligi ve yem yemesi cok iyi acaba ne yapmam lazim parlak tuyleri olmasi icin burda goruyorum arkadaslarinimizin kuslari parlak tuyleri var yardimci olursaniz sevinirim

G

Guest

Guest

maralim kahraman' Alıntı:
Merhaba arkadaslar benim sevda papaganimin tuyleru parlak deyil soluk gibi ama hareketliligi ve yem yemesi cok iyi acaba ne yapmam lazim parlak tuyleri olmasi icin burda goruyorum arkadaslarinimizin kuslari parlak tuyleri var yardimci olursaniz sevinirim
Bildiğim kadarıyla forumumuzda herkes aynı sekılde beslenme yaptırıyor. Odsa bulent beyın sabıtledıgı bu konunun en basındakı beslenme seklıne uyarsanız ve haftada bır veya 15 gunde bır multıvıtamın verırsenız bu ıs cozulur. Tabı soyulede bırsey var avatarınızda kus sızın ıse o daha bır bebek ve tuylerının mat olması gayet normal..

bildiğim kadarı ile beslenme haricinde,banyosunun suyuna damlatacağımız elma sirkeside tüylerinin parlaklığı için bir katkı sağlıyor..

hmd spy gtr

New member

yukardaki bülent beyin paylaştığı yem diyetini uygulayın..birazda eğer banyo yapıyorsa banyoluğuna elma sirkesi damlatın başkada bişey yapmanıza gerek yok..
zaten çoğu resime aldanmayın resimdende kaynaklanıyor bir nebze..

hande balcı' Alıntı:
Bildiğim kadarıyla forumumuzda herkes aynı sekılde beslenme yaptırıyor. Odsa bulent beyın sabıtledıgı bu konunun en basındakı beslenme seklıne uyarsanız ve haftada bır veya 15 gunde bır multıvıtamın verırsenız bu ıs cozulur. Tabı soyulede bırsey var avatarınızda kus sızın ıse o daha bır bebek ve tuylerının mat olması gayet normal..
Tskler arkafaslar cevabiniz icin evet elma sirkesi kullanmaya calisiyorum ama bizim kisi biraz banyoyla arasi iyi deyil :) .profilim:deki resim daha bebekken cekmisdim hande hanim suan 7aylik oldu miltivi tamin alip deneyecegim nasil veriyorsunuz acaba

Piyasadaki kaliteli multivitaminlerden alıp kullanabilirsiniz.. Hepsinin üzerinde dozu ve kullanım sıklığı yazmaktadır..
Bu arada tohum çimlendirip verirseniz, kısa vadede kuşlarınızın tüylerinin nasıl canlı ve parlak olduğunu görüceksiniz.

nicky

New member

dost petshop'ta en cok satılanlar listesinde dikkatmi çekti "beyaz perilla tohumu"
http://www.dostpetshop.com/urun.php?cid=83&uid=399
bunun hakkında bilgisi olan var mı ?

Zeplin Ates

New member

Bülent Bey'e sonuna kadar katılıyorum. Ben de Limon'a tüy değiştirme döneminde hep çimlenmiş tohumlar sundum. Buğday, maş fasulyesi (bu bitki tüy değişimi dönemlerinde özellikle öneriliyor), kendi yemlerinden de çimlendirip verdim. Hatta Limon pek ayçekirdeği yiyemiyor diye onu bile o şekilde verdim :) Ben daha önce cennet papağanı bakmamıştım, kıyaslama yapamam ama bu dönemi sağlıklı bir şekilde atlattığımızı düşünüyorum çünkü yeni gelen tüyleri eskisine oranla çok daha parlak ve yumuşacık :)
Perilla tohumunu denemedim, nanegillerden bir bitki sanırım.