Papağanlarımızın Beslenmesi

Papağanlarımızın sağlıklı gelişmeleri, parlak tüylere sahip olmaları, hastalıklara karşı dirençli olması için beslenme konusuna çok dikkat etmeliyiz.. Aşağıda beslenme ile ilgili neler yapmalıyız onu açıklıyorum.

** Kafesimizde 3 ayrı yem kabı olucak.
** Birinde Aspur ve Akdarı karışımı olucak.. Bu karışımın yerine kaliteli muhabbet kuşu yemi de olabilir.
** İkinci kapta kendir (kenevir tohumu), üçüncü kapta ise kavrulmamış siyah çekirdek olucak.
** Haftada 2 gün yumurta maması vericez. Nasıl hazırlanacağı konusunu ayrı bir başlıkta değinicem.
** Suları her gün tazelenicek.
** Kafeste gagataşı ve kuş kumu eksik olmayacak.
** Yumurta mamasıyla beraber buğday çimlendirip verirsek çok faydası olacaktır.
** Haftada bir az dozda vitamin verebiliriz.

nezihcan

New member
Cvp: Papağanlarımızın Beslenmesi

bülent bey un kurdu hakkında ne düşünüyorsunuz çok iyi bir protein kaynağı verilebilir mi canlı yem ?

Çok güzel bir soru. Bu konuyu başka bir başlık altında açıp, bildiklerimizi paylaşabiliriz. ben hiç kullanmadım. ama çok faydalı olduğunu duyuyorum. Hatta bir pazarı bile oluşmuş durumda..

G

Guest

Guest

Nezih bey, un kurdunu ilk defa duruyorum. Siz veya bülent bey bu konu hakkında yeni bir başlık açıp bilgilendirme yaparsınız çok memnun olurum. Cidden şuan çok merak ettim. Bende araştırmaya başlıcam hemen...

yasemi

New member

Bülent bey ben kuş kumu vermiyorum hiç onu da ayrı bir kapta mı vermemiz lazım? Birde vitamin olarak ne önerirsiniz? Ben vitaminde vermiyorum. Birde ben yumurta mamasını bir yemlik dolusu yapıyorum sabahtan akşama kadar bitiriyor o gün başka birşey yemiyor. Sonrada biraz ishal oluyor bu normal mi?

Yasemin Hanım, kuş kumunu ayrı bir kapta vericez.. bu, kuşumuzun besinlerden daha fazla faydalanmasını sağlıycak..
ben kiloluk vitamin kullandığım için bu size fazla gelicektir. o sebeple ısmını soylemıyım ama petshoplarda satılan vıtamınler olabılır.. son kullanma tarıhı, guneste kalmamış olması önemli.. bir de çok vermiycez.. haftada bir olabilir mesela.. suyunda bir gün kalıcak sonra yine taze su vericez.
yumurta mamasını en fazla yarım yemlık verıcez. haftada 2 gun (kuşunuz yavrulu ve de yumurtalı olmadığı için).. bu sıcaklarda akşama kadar kafeste kalmamalı.. çabuk bozulur.. ishal sürekli ise haftada 1 de verebiliriz..

discoverychannel de bu tür kurtçukların nasıl yetiştirildiği ve saklanıp dağıtıldığı konusunda bir belgesel islemiştim. belgesel amerikada çekilmiş. ve amerikada bu işi yapan tek bir aile firması var. çok ilginç aşamaları var üretimin :shy:

türkiyede böyle bir üretim varmı bilmiyorum.

saygılar...

G

Guest

Guest

Ferhat Karaca' Alıntı:
discoverychannel de bu tür kurtçukların nasıl yetiştirildiği ve saklanıp dağıtıldığı konusunda bir belgesel islemiştim. belgesel amerikada çekilmiş. ve amerikada bu işi yapan tek bir aile firması var. çok ilginç aşamaları var üretimin :shy:

türkiyede böyle bir üretim varmı bilmiyorum.

saygılar...
Maşallah Ferhat bey araştırmadığınız bir konumu varmı çok merak ediyorum :) Bu kadar bilgiyi uygulayabilceğiniz bir cennetinizin olmaması bence büyük kayıp :( En kısa zamanda cennetinize kavuşursunuz umarım...

Bilgi için teşekkürller. Krurt deyince hemen üretilir diye düşünüyoruz, demek cidde aşamaları varmış.....

evet aşamaları var.:D insanın midesi biraz kalkıyor bu aşamalarda ama adamlar profesyonel yapıyor bu işi.

belgeseli bulabilirsem forumda paylaşırım.

saygılar...

G

Guest

Guest

bülent kınran' Alıntı:
Yasemin Hanım, kuş kumunu ayrı bir kapta vericez.. bu, kuşumuzun besinlerden daha fazla faydalanmasını sağlıycak..
ben kiloluk vitamin kullandığım için bu size fazla gelicektir. o sebeple ısmını soylemıyım ama petshoplarda satılan vıtamınler olabılır.. son kullanma tarıhı, guneste kalmamış olması önemli.. bir de çok vermiycez.. haftada bir olabilir mesela.. suyunda bir gün kalıcak sonra yine taze su vericez.
yumurta mamasını en fazla yarım yemlık verıcez. haftada 2 gun (kuşunuz yavrulu ve de yumurtalı olmadığı için).. bu sıcaklarda akşama kadar kafeste kalmamalı.. çabuk bozulur.. ishal sürekli ise haftada 1 de verebiliriz..
bulent bey ben yumurta mamasını her gun kapları dolana kadar verıyorum.ve her gun 1 tane yumurta maması yapıp verıyorum.onu da zaten bır tek erkek yedıgı ıcın tabı bıtmıyor mama..acaba bu onları ıshal yapıyor olabılırmı?

Daha önce de yazmıstım diye hatırlıyorum Aylin Hanım.. kabı yarım kaba dusurun.. bir de yumurta mamasının özellikle bu sıcaklarda kafeste çok kalmamasına bir formül bulmaya çalışın derim..

G

Guest

Guest

yok bana soylememıstınız yada ben hatırlamıyorum.ben yanıma aldım bılıyormusunuz kafesıyle bırlıkte yuvayı hıc cıkarmadan getırdım buraya..ve su ana kadar sorun yasamadım.bu ev obur eve gore daha serın.fazla gunes almıyor.ona ragmen yumurtanın bozulma rıskı varmı?

yeni mekanları hayırlı olsun. hele şükür :D

yumurta mamasını fazla tutmayın. tabiki bozulma riski var.

saygılar...

G

Guest

Guest

Ferhat Karaca' Alıntı:
yeni mekanları hayırlı olsun. hele şükür :D

yumurta mamasını fazla tutmayın. tabiki bozulma riski var.

saygılar...
Teskkurler.korktugum basima gelmedi.baba cok merhametli..nerde olurda olsun asla yavrularini ac birakmiyor.

yeni evlerine hemen alışmalarına sevindim. asıl diğer evde kalsalardı korktuğunuz başınıza gelirdi...

saygılar...

resimdeki gibi elimizde bölmeli bu şekilde 2 adet yemlik olursa tüm yem konma ihtiyacımızı karşılarmı sağlıklı olarak?yani bi bölmesine muhabbet kuşu yemi,bir bölmesine ayçekirdek,bir bölmesine kenevir tohumu ve 4. bölmesinede kuş kumu.amacım kafes içinde 4 adet yemliğin bulunması yerine bu şekilde 2 adet yemlikle bu işi götürebilmek olacaktır,tabi bi dezavantajı yoksa kuş açısından..

[ATTACHMENT NOT FOUND]

Boyle bir guzel paylasim yaptiginiz icin tskler bizleride bilgilendiriyorsun demekki is papagani almakla bitmiyormua burdan ogrendiklerim cok seylee oldu sag olun .Kus kumumu ben bunu vermiyorum acaba ne ise yariyor vitamin haftada 1 defa yeminin uzerine koyuyorum yoksa suyunun icinemi koymam geekiyor yarin dan itibaren bende yumurta mamasi yapacagim bakalim yiyecekmi

maralim kahraman' Alıntı:
Boyle bir guzel paylasim yaptiginiz icin tskler bizleride bilgilendiriyorsun demekki is papagani almakla bitmiyormua burdan ogrendiklerim cok seylee oldu sag olun .Kus kumumu ben bunu vermiyorum acaba ne ise yariyor vitamin haftada 1 defa yeminin uzerine koyuyorum yoksa suyunun icinemi koymam geekiyor yarin dan itibaren bende yumurta mamasi yapacagim bakalim yiyecekmi
linkteki videoyu bir izleyin bence,fakat dikkatimi çeken şey anlatan kişi haftada bir 1 çay kaşığı falan diye bahsetmiş.bülent bey kafeste bir yemlikte sürekli bulunmasını taviye ediyor.siz bülent beyin dediği gibi yapın,videodan sadece kullanım amacı hakkında bilgi alabilirsiniz bence..

http://www.uzmantv.com/kus-kumu-ne-ise-yarar

Bi uzman olamadık hala;)..
şaka bir yana günümün büyük kısmını kanatlıların arasında geçiriyorum. İyi de gözlem yaptığıma inanıyorum ama hiçbir zaman uzmanım demedim demiycem.. Çünkü bizler de her gün yeni şeyler öğreniyoruz.. deniyoruz.. En iyisini, en sağlıklısını üretebilmek için..
Siz uzmanlara rağmen yine de beni dinleyin. kuş kumu her zaman kafesinizde ayrı bir kapta bulunsun.. taban kumu ile kuşların tükettiği kuş kumu farklı şeyler.. alırken buna dikkat edin..
selamlar..

Serkan ATAMAN' Alıntı:
[ATTACHMENT NOT FOUND]

resimdeki gibi elimizde bölmeli bu şekilde 2 adet yemlik olursa tüm yem konma ihtiyacımızı karşılarmı sağlıklı olarak?yani bi bölmesine muhabbet kuşu yemi,bir bölmesine ayçekirdek,bir bölmesine kenevir tohumu ve 4. bölmesinede kuş kumu.amacım kafes içinde 4 adet yemliğin bulunması yerine bu şekilde 2 adet yemlikle bu işi götürebilmek olacaktır,tabi bi dezavantajı yoksa kuş açısından..
fikri olan arkadaşlar?