PAPAĞANLARIMIZA SÜT ÜRÜNLERİ SUNULMASI HAKKINDA...

G

Guest

Guest
Arkadaşlar bu sıralar özellikle forumumuzda değil ama grubumuzun face sayfasında kuşların süt ve süt ürünleri tüketebiliceğine dair bazı yazılar okuyorum. Bu tür yazılara; malesef kuşlar konusunda çok bilgisi olmayan, birşeyler öğrenmek için internette ve forumlarda dolaşan kişiler kanarak kuşlarımızın yanlış beslenmesine neden oluyor. Bunun için bu konuya bilimsek bir açıklık getirmek istedim.

Kuşlarımızın sindirim sistemi,yutak, yemek borusu, kursak, mide, taşlık ve bağırsaktan oluşmaktadır. Sindirim sistemleri mekanikten kimyasala göre işlemektedir. Bahsettiğimiz süt ürünleri aşırı yağ ve şeker içerirler. Süt ürünleri Laktoz içerir. Laktoz normal bir bebek için bile sindirilmesi zor bir şekerdir. Kuşlarımızın bu şekeri parçalamas için herhangi bir enzime sahip değildir. Çok fazla laktoz ağır ishale neden olur ve kuş kayıplarına neden olmaktadır. Ama yaramaz kuşlarımız kahvaltı yaparken geldi ve biraz peynır yedi engelleyemedık ne yapıcaz derseniz, kusun fazla mıktarda su ıcmesını sağlayabılırsınız.

Ayrıca çok önemli bir yanlışı düzeltmek isterimki, yurt dışı kaynakları okuduğumuzda türkçe tercümesi kuş sütü olarak geçen sütten bahsedilmektedir. Kuş sütü kuşun yediği yem, kum, taş gibi gıdaların çok sindirilmesinden dolayı oluşmuş içinde hormon içeren bir tür sıvıdır. İçtiğimiz sütle karıstırılmamalıdır.
Forum ailesinin üyeleri olarak sizlerden ricam lütfen internet aleminde her istediğini özgürce yazan kişilerin her dediğine kanmayalım. Konuyu önce bir araştıralım, olmadı burada tartışma açalım, o şekilde kuşlarımızda uygulamaya koyalım. Çünkü denek olarak kullandığımız şeyde bize bağımlı yaşayan canlılar..

Herkese iyi forumlar dilerim..

Cvp: PAPAĞANLARIMIZA SÜT ÜRÜNLERİ SUNULMASI HAKKINDA...

bu konu ile ilgili gecenlerde irisi peynir verdigini soylemisti bende peynirin tuzlu ve yagli oldugunu soylemistim ve tuzlu ve asiri yagli seylerin zarari oldugunu sormama ragmen zararindan cok faydasi var demisti
paylasim icin tesekkurler hande hanim

Paylaşım için çok teşekkürler Hande Hanım..
Değerli arkadaşlar, lütfen sıradışı diyetler öneren kişilerin kuşlarının tüy kalitesi ile doğru diyetle bakılan kuşların tüy kalitesini kıyaslayın... forumumuzda doğru diyetle bakılan sağlıklı kuşların fotoları mevcut.. yanlış diyetlerle bakılan kuşların tüyleri; cansız, parlaklığını kaybetmiş, salaş bir görüntüsü olur.. Buradan yola çıkarak, kuş sahibinin bakımı hakkında ipucu elde edebilirsiniz..
Ben veriyorum, kuşuma bir şey olmuyor mantığı yanlıştır.. Cips ve cola sunduğumuzda da, kuşumuz muhtemelen yiyip içecektir.. Kuş ölmüyor diye bu doğru beslediğimiz mi anlamına geliyor.. Etkileri bugünden yarına hemen çıkmaz ama orta vadede mutlaka sonuçları olacaktır..

saygılar,..

nekep33

New member

bilgilendirme için teşekürler. kuşlarda laktaz enzimi bulunmaz bildiğim kadarıyla.

Hande hanım bılgı ıcın tesekkurler. Ben Internet'ten okudum genel bılgılerde jakom ıcın besınler araştırırken peynır ve turevlerını verebılmekten bahsedıyordu. Bende ıyıce araştırırken yazınızı gördüm ıyıdr oldu
Tekrar tekrar tesekkurler.