Papağanlarım Hakkında Tavsiyeler

kivi

New member
Merhaba değerli forum üyeleri. Beslemiş olduğum kuşlarla (Kivi & Şeftali) ilgili bir kaç sorum olacak. Öncelikle size onlarla ilgili biraz bilgi vereyim.

Yetişkin (4 yaşında),evcil bir sevda papağanı besliyorum. (Seftali) Davranışlarından dolayı cinsiyetinin erkek olduğunu tahmin ediyorum. İki ay önce bir sevda papağanı daha sahiplendim. Yaşını, cinsiyetini bilmiyorum fakat pet shop tarafından dişi olduğu bilgisi verilmiş. Aynı kafeste yaşıyorlar. İlk başlarda biraz anlaşmazlıklar oluyordu fakat şuanda gayet iyiler birbirlerine yakın duruyorlar birbirlerine yem yediriyorlar kaşıyorlar ama herhangi bir çiftleşme belirtisi yok. Sizlerin yorumlarını ve tavsiyelerini almak istediğim konular şunlar;

-Sizce cinsiyet tahminleri doğru mu kuyruk şekillerinden ben bir fikir yürütemedim. Eğer cinsiyetleri doğruysa 2 aylık süreç içerisinde bir şeyler olması gerekmez miydi ? Yoksa daha erken mi ?
- Kivi geceleri sürekli suluğun tepesinde tünüyor, bunun bir sebebi olabilir mi ?
- Şeftali sadece yem yiyordu meyve sebze mama gibi ek besinleri çok uğraşmama rağmen bir türlü alıştıramadım. Kivi ise biraz daha meraklı beğenmese bile en azından tadına bakıyor. Belki şeftali de onunla ek besinler tüketmeye başlar diye daha planlı ve bilinçli bir beslenme programı yapmak istiyorum. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz ? ( Yem olarak versele laga kullanıyordum fakat bu aralar biraz temin etmek zor Goldwings kullanmayı duşunuyorum) Yoksa yem israfını da önlemek için resimdeki gibi pelet yem mi kullanmalıyım ?
Ek olarak kafeslerinizde sürekli olarak banyoluk bulunduruyor musunuz. Yoksa sadece yazın mı kullanıyorsunuz.

Konu biraz uzun oldu kusura bakmayın :) Resimleri ekte görebilirsiniz. Değerli yorumlarınızı bekliyorum...
Ekli dosyayı görüntüle 330 Ekli dosyayı görüntüle 335 Ekli dosyayı görüntüle 332 Ekli dosyayı görüntüle 333

Son düzenleme:
Sorulariniza kisaca cevaplamadan once hem cinslerde veya karsi cinslerde birbirlerini kasimak ve opusmek bu turlerde normal birseydir
Sorulariniza gelince cogu petshop bu kuslarin cinsiyetini kesinlikle bilmiyor eger siz kusunuzun erkek oldugunu soylediyseniz onlarda sizw bu disidir diye yalan soylemis olabilirler
Iki ay normal bir sure bundan sonra yuvaligi takip gozlemlemek gerekir ilk kusunuz sulugun uatunu benimsedigi icin surekli oraya tunemesi gayet normal
Yetiskin kuslarda kuyruk ve vucut yapilari disi erkek oldugunu gosterir fakat birazda tecrube gerekir kuslar daha once hic gormedigi ve tatmadigi yiyeceklere biraz daha temkinli davranabiliyor bu yuzden geneldede yemezler ama siz surekli olarak vermeye devam edin elbet birgun tadina bakacaktir