Papağanlarda kuş kumunun kullanılması hakkında...

• Konbuyu başlatan Guest
  • Başlangıç tarihi
G

Guest

Guest
Arkadaşlar papağanlarımızı boyutlarına göre büyük ve küçük papağanlar diye gruplara ayırıyoruz. Forumumuz da genel olarak çoğunlukta olan papağanlarımız küçük papağan grubuna aittir. Beslenme konusunda yurt dışı ve yurt için yazıları çok okuyan biri olarak, yazılardan çıkardığım sonuç şu şekilde.

Biz kumları kuşlarımıza neden veriyoruz, çünkü kendilerinde de olan ve taşlık denen kısma gitmeden önce yani kuşlarımızın mekanik öğütmelerini yapmadan önce onlara bu öğütmede daha öncesinde yardım etmek için kuş kumu kullanıyoruz. Peki bu ne kadar gerekli?

Biz küçük papağan türlerimize ne kadar büyük boyutta yem verirsek verelim ki genelde küçük boyutta yemler tercihimiz oluyor, onlar yinede küçük parçalar halinde boğazlarından geçiriyorlar. Bu yüzden taşlık denilen bölgede yedikleri minik yemleri hemen öğütüyorlar.Ama olay büyük papağanlara geldiğinde öyle olmuyor. Gagaları ve ağzılarıyla büyük parçalar yutabilen bu türlerde, rahat bir mekanik sindirim için kuş kumu şarttır.

Bu açıklamalara bakılarak, küçük papağan besleyen arkadaşların kum kumu vermeleri bir mecburet değildir, ama verilirse onlara yemlerini parçalamada katkınız olur, ama konu büyük papağansa o zaman kum şarttır.

Bu arada kum denilince en çok hata yapılan konu taban kumu ile yemek için verilen kum karıştırılmaktadır. taban kumu daha iridir.fotoğrafta olduğu gibi..

Kuş kumu seçimi yaparken de özellikle iyi ve kalite markalar seçilmesi gerçekten çok önemlidir.

Kuş kumu hakkında bildiklerimi hem sizinle paylaşmak istedim, hemde arama motorlarında ve forumu muzda bu konu hakkında araştırma yapan arkadaşlarımızın kolayca ulaşabilmesi için bu başlığı açtım. Bu konu hakkında ki görüşlerimizi bu başlık altında sürdürürsek, eminim yine güzel bir kaynağımız olmuş olacak.

Herkese iyi forumlar dilerim..

Cvp: Papağanlarda kuş kumunun kullanılması hakkında...

cok guzel bir bilgi paylasimi olmus Hande Hanim :sleepy:

yanilmiyorsam kus kumlarinin icinde farkli tur mineraller oldugu icin ureme donemlerinde baya bir yararlari oldugunu dusunuyorum cunku o donemlerde daha cok tukettiklerini gozlemledim tabi bunun yerine mineralleri taktigimiz murekkep baligi kemiginden karsilayabiliyorlar diye de okumustum
:)

gizem tunka' Alıntı:

cok guzel bir bilgi paylasimi olmus Hande Hanim :sleepy:

yanilmiyorsam kus kumlarinin icinde farkli tur mineraller oldugu icin ureme donemlerinde baya bir yararlari oldugunu dusunuyorum cunku o donemlerde daha cok tukettiklerini gozlemledim tabi bunun yerine mineralleri taktigimiz murekkep baligi kemiginden karsilayabiliyorlar diye de okumustum
:)
Kuş kumlarının içerisinde genelde kalsiyum içeren kaya kırıntıları kullanıyorlar. (kireçtaşı, midye kabuğu gibi). Kalamar kemiğinin içeriğide kalsiyumdan oluştuğu için ikiside kuşlarda kalsiyum ihtiyacını karşılıyor.

ali33

New member

bugüne kadar hiç kum kullanmadım hiçbir sorun çıkmadı ama yinede güzel bir paylaşım elinize sağlık hande hanım :)

G

Guest

Guest

muhammed ali aktay' Alıntı:
bugüne kadar hiç kum kullanmadım hiçbir sorun çıkmadı ama yinede güzel bir paylaşım elinize sağlık hande hanım :)
Muhammed bey hep kucuk boyutta buna sultanda dahıl papagan veya muhabbet kusu besledıysenız sorun cıkmamıstır. Dedıgım gıbı yurt dısındada secenek bıze bırakılıyor verırsenız ıyı olur denıyor, ama ıllada verın denmıyor.. Ben vermeyı tercıh edıyorum.. Ama buyuk bır papaganımız varsa vermemız mecburı..

hande balcı' Alıntı:
Arkadaşlar papağanlarımızı boyutlarına göre büyük ve küçük papağanlar diye gruplara ayırıyoruz. Forumumuz da genel olarak çoğunlukta olan papağanlarımız küçük papağan grubuna aittir. Beslenme konusunda yurt dışı ve yurt için yazıları çok okuyan biri olarak, yazılardan çıkardığım sonuç şu şekilde.

Biz kumları kuşlarımıza neden veriyoruz, çünkü kendilerinde de olan ve taşlık denen kısma gitmeden önce yani kuşlarımızın mekanik öğütmelerini yapmadan önce onlara bu öğütmede daha öncesinde yardım etmek için kuş kumu kullanıyoruz. Peki bu ne kadar gerekli?

Biz küçük papağan türlerimize ne kadar büyük boyutta yem verirsek verelim ki genelde küçük boyutta yemler tercihimiz oluyor, onlar yinede küçük parçalar halinde boğazlarından geçiriyorlar. Bu yüzden taşlık denilen bölgede yedikleri minik yemleri hemen öğütüyorlar.Ama olay büyük papağanlara geldiğinde öyle olmuyor. Gagaları ve ağzılarıyla büyük parçalar yutabilen bu türlerde, rahat bir mekanik sindirim için kuş kumu şarttır.

Bu açıklamalara bakılarak, küçük papağan besleyen arkadaşların kum kumu vermeleri bir mecburet değildir, ama verilirse onlara yemlerini parçalamada katkınız olur, ama konu büyük papağansa o zaman kum şarttır.

Bu arada kum denilince en çok hata yapılan konu taban kumu ile yemek için verilen kum karıştırılmaktadır. taban kumu daha iridir.fotoğrafta olduğu gibi..

Kuş kumu seçimi yaparken de özellikle iyi ve kalite markalar seçilmesi gerçekten çok önemlidir.

Kuş kumu hakkında bildiklerimi hem sizinle paylaşmak istedim, hemde arama motorlarında ve forumu muzda bu konu hakkında araştırma yapan arkadaşlarımızın kolayca ulaşabilmesi için bu başlığı açtım. Bu konu hakkında ki görüşlerimizi bu başlık altında sürdürürsek, eminim yine güzel bir kaynağımız olmuş olacak.

Herkese iyi forumlar dilerim..
Hande Hnm,

Aklımı okudunuz :) Bu akşam soracağım konuyu görünce sürpriz oldum ve sevindim. Bilgiler ve emeğiniz için teşekkürler.

Saygılarımla,
Levent Kale

çok açıklayıcı olmuş,konu hakkında kafasında soru işareti olan arkadaşlara güzel bir rehber..

Emirr

New member

Çok aydınlatıcı bir paylaşım Levent bey,teşekkür ederiz.
[hr]
Bu arada düzeltme yapıyorum,konu Sayın Hande Balcı'nın açtığı bir konuymuş :) ben paylaşanı şaşırdım. Teşekkürler Hande hn ;)

Hande Hanım çok güzel bi paylaşım olmuş.Tebrikler.
Ben kuşlarıma witte molen marka kuş kumunu veriyorum.Araştırdım biraz bu konuyu tabana serilen resimde paylaşmış olduğunuz taban kumu olarak geçen taşların ismi zeolit bu kum üreticeler tarafından kuşların pisliklerini uzun süre bakteri, mikrop vs üretmeden barındırması için seriliyormuş.30 gün sonra bu kumun değiştirilmesi gerekiyor. Özetle bizim sindirim için kullandığımız kuş kumu ile bunun arasında dağlar kadar fark var.Asla kuşumuza sindirimi kolaylaştırmak amaçlı taban kumu ( zeolit ) vermememiz gerekiyor.

G

Guest

Guest

ahmet fatih güngör' Alıntı:
Hande Hanım çok güzel bi paylaşım olmuş.Tebrikler.
Ben kuşlarıma witte molen marka kuş kumunu veriyorum.Araştırdım biraz bu konuyu tabana serilen resimde paylaşmış olduğunuz taban kumu olarak geçen taşların ismi zeolit bu kum üreticeler tarafından kuşların pisliklerini uzun süre bakteri, mikrop vs üretmeden barındırması için seriliyormuş.30 gün sonra bu kumun değiştirilmesi gerekiyor. Özetle bizim sindirim için kullandığımız kuş kumu ile bunun arasında dağlar kadar fark var.Asla kuşumuza sindirimi kolaylaştırmak amaçlı taban kumu ( zeolit ) vermememiz gerekiyor.
Ahmet fatih bey, zeolit dedğiniz gibi özellikle koku vermesin diye kullanılıyor ama resimde gösterediğim normal kalın çakıl taşları.. Zeolit daha ince ve verdiğimiz kum kadar ince bir kum oluyor..

Emirr

New member

Araştırmama göre; Kafeslerde taban kumu olarak 1 ölçü Zeolit,1 ölçü elenmiş sıva kumuyla karıştırmak suretiyle tabana 2-3 cm serilerek kullanılabilir. Dışkı sıvısını emerek koku ve bakteri oluşumunu engeller, taban daima kuru kalır, çamurlaşmaz, hayvanların ayaklarına veya vücutlarına yapışmaz, mikrop oluşmasını engeller, uçan zararlı haşerelerden hayvanları korur, bit, pire oluşmasını engeller, nem dengeleyici, yem takviyesi olarak kullanılır, sindirimi kolaylaştırır, yumurtalama miktarında artış ve kabuk kalitesinde iyileştirir, yumurta kırılmasını önler.

Bu tabana serilen kumu ilk defa duydum diye bilirim. Sindirim icim verilen kum farkli ama şöle bir sorum olacak. Bir ahpabimin muhabbeti surekli ishal den sikayeti vardi. Okadar vitamin takviyesinden sonra bile 2ay suren bu rahatsızlık hayvanin gunden gune gucsuzlesmesine neden oldu. Tabi hemen veterinere götürdük. gaga taşıve kum kullanmamasından kaynaklı oluşmuş. Demem o ki hayvanlarımızı Zapt ediyorsak. AZ gerekli çok gerekli demeden kafesin her bir yerine gerekli vitamin ve manalarını eksik etmeyelim.

Sorum Şuki taban kamu önerisi :)

G

Guest

Guest

Tolga bey taban kumu ıcın zeolıt kumu onerırım. Zeolıt kum dıye pıyasada cok kum dolasıyor ama cogu gercegı degıl. Eger gercek bır zeolıt kum alırsanız hem bakterıyı onler hemde kokuyu.

feritavci

New member

hande hanım zeolit o kadar cok cesitli ki ınanın ben bile bir kere kullandım sonra kullanmadım fıyatları ve cesıtlerı o kadar fazla ki hangısının işe yaradıgını bılemıyorum ancak zeolit kullanımda kuslarım uctukca odamın ıcınde bembeyaz bır toz oldu mobilyalarımda o yuzden vazgectım

arif erbas

New member

Sİndirim için bazen sart olduğunu düşünüyorum kuslaırmdan bırısı resmen kuruma gıbı olmuştu. ama 3 ay ölmeyince araştırmalar yaptım bır arkadaşım kus kumu verıyormusun dedı hayır dedım kus kumu verince kus 1 haftada eskı kılosuna kavustu

hande balcı' Alıntı:
Tolga bey taban kumu ıcın zeolıt kumu onerırım. Zeolıt kum dıye pıyasada cok kum dolasıyor ama cogu gercegı degıl. Eger gercek bır zeolıt kum alırsanız hem bakterıyı onler hemde kokuyu.
Bir Petshop a sordum. Bana kedi kumuda kullanabilirsin pudralı olanlardan dedi. Bana mantıksız geldi. sonuçta kuş bu kuma temas ediyor ve yemeye yeltenecek. Zeolit kumları inceleyeyim.

Zeolit faydali fakat Zeolitin bircok cesiti var ve hangisini kullanacagimizi bilmek lazim tek kotu yani ise cok toz yapmasidir

Fatih Oz

New member

şimdi benim aldığım marka hem zemine konuluyormuş yüksek nem tutma özeliğiye kokuyu önlüyormuş hem de kuşun yemine konuluyor yazıyordu markasıda sanırım sanibird diye bir şey ama ben bunu kuşlara veriyorum ama yeyip yemediklerini de bilmiyorum döküyorda olabilirler