Papağanlarda Işıklandırma Konusu..

Cvp: Papağanlarda Işıklandırma Konusu..

lambayı almak kolay ekipmanı kurmak mesele,yabancı forumdaki arkadaşlara da sordum,lamba tam tepede olacak yani açılı değil..yandan vurursa göz problemi olur dediler..
http://s1311.hizliresim.com/1h/p/ursbd.jpg http://k1311.hizliresim.com/1h/p/ursg2.png bu şekilde ayaklı lambalar almak lazım 99 tl ye ikeada var yada ütü şeklinde ekipmanlar var ..105 tl ye de ampül geliyor 210 tl lik bir işlem :) ışığın bize gelmemesi gerekiyor..bu şekilde korunabilir..tabi elektrikçilerde belki bir sürü aparat vardır bilmiyorum ışığı sadece kafese yönlendiren..

Lambayi aldiktan sonra bi formul dusunulur ilk resimdeki cok guzelmis aslinda icmekanda bitki yetistirmek icinde lamba,r kullaniliyor ve bu lamba laricin asma apartlari var tavandan ayarlanabilir sekilde sanirim smoothgarden diye bir sitede vardi.

cihan gümrükçü' Alıntı:
Lambayi aldiktan sonra bi formul dusunulur ilk resimdeki cok guzelmis aslinda icmekanda bitki yetistirmek icinde lamba,r kullaniliyor ve bu lamba laricin asma apartlari var tavandan ayarlanabilir sekilde sanirim smoothgarden diye bir sitede vardi.
her ne şekilde olursa olsun bu ışığın bize gelmemesi gerekiyormuş deri kanseri vb olmamak için..kapalı mekanizması da var ama gümrükte kalır pahalı olduğundan http://www.northernparrots.com/parrot-and-bird-lights-dept168_pg1/ Türkiye'ye kargo 10 pound'a gönderiyor ne alırsan al..

Kuslara zararli olmayan bize nasil zararli oluyor aslinda gunes isigini taklit eden en yakin lambayi almak lazim euz mantik :)

cihan gümrükçü' Alıntı:
Kuslara zararli olmayan bize nasil zararli oluyor aslinda gunes isigini taklit eden en yakin lambayi almak lazim euz mantik :)
araştırmalarım kadarıyla ,hocam her canlı için bir kelvin sıcaklık değeri ve bir CRI renk değeri var,sürüngenlerin ampül değerleri yüksek olduğundan kuşa kullanamıyoruz mesela.. ya hiç kullanmıcaz yada kuşa kuşunkini alıcaz :)

oğuzkağan' Alıntı:
cihan gümrükçü' Alıntı:
araştırmalarım kadarıyla ,hocam her canlı için bir kelvin sıcaklık değeri ve bir CRI renk değeri var,sürüngenlerin ampül değerleri yüksek olduğundan kuşa kullanamıyoruz mesela.. ya hiç kullanmıcaz yada kuşa kuşunkini alıcaz :)

Demek istediginizi anladim oguz bey benimde demek istedigim sonucta dogal hayatta butun canlilar surungenlerde kuslarda insanlarda ayni gunes isigi altinda tek kaynaktan faydalanioruz yani gunese cok yakin bir lamba yi teorik olarak butun canlilarda kullanabilmemiz lazim ancak yapay isik olunca sanirim dediginiz degerler devreye giriyor ve her canliya farkli lamba gerekiyor.

Merhaba Arkadaşlar,

Bu konu ile ilgili biraz araştırma yaptım ve Arcadia firmasının kuşlar için üretiği UVB+UVA lambayı en yakın Amazon.de (Almanya Amazon) dan alınabilir.

İlk yazışmamda umutlandım çünkü Türkiye deki temsilcilerinin irtibat bilgilerini verdile (Anadolu Pet)....bende onları aradım ve onlarda İstanbul / Moda daki kendi petshopun telefonunu verdiler.....bende orayı aradım ve ürünü sorduktan sonra aldığım cevap " 17 yıldır bu ürünü hiç kimse bizden istememiştir.....bizde sadece akvaryum için lambalar var" ......adam beni deli zannetmiştir :) . Kısaca Türkiye'de yok. Ayrıca İngiltere de "The Lightbulb Company" diye bir firma ile görüştüm ama malesef Türkiye'ye gönderim yokmuş.

Peki kuşlarımıza D3 gibi faydalı vitamini nasıl verebiliriz.....bazı vitaminlerde D3 yazıyor...ama ne derecede bizim küçük dostlarımız faydalanabilir bu tür vitaminlerden acaba?

Örnek : http://www.dostpetshop.com/urun.php?uid=430&cid=24

Bu vitamini kullanan veya tavsiye var mı?

Şimdiden tecrübeniz ve fikirleriniz için teşekkür ederim.

Saygılarımla,
Levent Kale

Levent Kale' Alıntı:
Merhaba Arkadaşlar,

Bu konu ile ilgili biraz araştırma yaptım ve Arcadia firmasının kuşlar için üretiği UVB+UVA lambayı en yakın Amazon.de (Almanya Amazon) dan alınabilir.

İlk yazışmamda umutlandım çünkü Türkiye deki temsilcilerinin irtibat bilgilerini verdile (Anadolu Pet)....bende onları aradım ve onlarda İstanbul / Moda daki kendi petshopun telefonunu verdiler.....bende orayı aradım ve ürünü sorduktan sonra aldığım cevap " 17 yıldır bu ürünü hiç kimse bizden istememiştir.....bizde sadece akvaryum için lambalar var" ......adam beni deli zannetmiştir :) . Kısaca Türkiye'de yok. Ayrıca İngiltere de "The Lightbulb Company" diye bir firma ile görüştüm ama malesef Türkiye'ye gönderim yokmuş.

Peki kuşlarımıza D3 gibi faydalı vitamini nasıl verebiliriz.....bazı vitaminlerde D3 yazıyor...ama ne derecede bizim küçük dostlarımız faydalanabilir bu tür vitaminlerden acaba?

Saygılarımla,
Levent Kale
Levent Bey ,ben bu ürünü yaklaşık 5 gün önce satın aldım(arcadia uv lamp) 3-4 güne de elimde olacak..uv ampülü hagen e yansıtacak lambayı da ikeadan temin ettim sistem hazır tek eksik uvb ampül..siz de yurtdışında yaşamış biri olarak yurtdışında ne kadar yaygın oldugunu farketmıssınızdır..kullanmayan neredeyse yok gibi..imkanı olan herkes almalı bence..,ingiltereden aldım bu arada..imkanınız varsa d3 vitaminle falan uğraşmayın derim..Çünkü bu yöntem doğal ve en sağlıklısı..fiyatı da kargo dahil 110 tl tutuyor..1 yılda 110 tl çok bir masrafı yok..

oğuzkağan' Alıntı:
Levent Kale' Alıntı:
Merhaba Arkadaşlar,

Saygılarımla,
Levent Kale
Levent Bey ,ben bu ürünü yaklaşık 5 gün önce satın aldım(arcadia uv lamp) 3-4 güne de elimde olacak..uv ampülü hagen e yansıtacak lambayı da ikeadan temin ettim sistem hazır tek eksik uvb ampül..siz de yurtdışında yaşamış biri olarak yurtdışında ne kadar yaygın oldugunu farketmıssınızdır..kullanmayan neredeyse yok gibi..imkanı olan herkes almalı bence..,ingiltereden aldım bu arada..imkanınız varsa d3 vitaminle falan uğraşmayın derim..Çünkü bu yöntem doğal ve en sağlıklısı..fiyatı da kargo dahil 110 tl tutuyor..1 yılda 110 tl çok bir masrafı yok..
Merhaba Oğuz Bey,

Bilgiler için teşekkürler, ampul gelince ve kurulum yapınca resimleri bizler ile paylaşırsanız seviniriz. Bu arada ikea dan hangi lambaya ampulü takacaksınız bunu da paylaşırsanız sevinirim.

Evet size katılıyorum 110TL bir yıl için iyi bence......ufak vitaminler zaten 50TL cıvarında.

Kanada da yakın olsa iyi olacaktı ama taaaa dünyanın öbür ucu....pek giden gelende yok bu aralar bir şeyler isteğim :) .

Saygılarımla,
Levent Kale

Levent Kale' Alıntı:
oğuzkağan' Alıntı:
Levent Kale' Alıntı:
Merhaba Arkadaşlar,

Saygılarımla,
Levent Kale
Merhaba Oğuz Bey,

Bilgiler için teşekkürler, ampul gelince ve kurulum yapınca resimleri bizler ile paylaşırsanız seviniriz. Bu arada ikea dan hangi lambaya ampulü takacaksınız bunu da paylaşırsanız sevinirim.

Evet size katılıyorum 110TL bir yıl için iyi bence......ufak vitaminler zaten 50TL cıvarında.

Kanada da yakın olsa iyi olacaktı ama taaaa dünyanın öbür ucu....pek giden gelende yok bu aralar bir şeyler isteğim :) .

Saygılarımla,
Levent Kale
Levent bey benim arkadaşlarında hepsi geldi Türkiye'ye..bir dahakine magnet isteyeceğime böyle şeyler isteyeceğim :) kendim yazın çıktığımda da çantayı doldurucam kuş ürünleriyle.. bu arada uv ampulu northernparrots dan aldım,royal maille yolladılar ayın 26 sında..bu pazartesıye kadar gelecegı soylendı beklıyorum bakalım gelsın resımlerı paylasırım,Lamba olayına gelince kusa en az 45 cm en fazla da 80 cm uzaktan ışığın dik olarak vurması gerekiyormuş..buna göre bir düzenek kurdum..aldığım lamba bu https://www.youtube.com/watch?v=blba6z4jx3Y , kafes yüksekliğinize göre bir lamba şart en güzeli videodaki ayaklı lambader ikea sitesinde bir çok çeşit var,aldığınız lambanın duyu e27 olmalı bu önemli..evimizdeki beyaz tornado ampüllerde e27... https://www.youtube.com/watch?v=e-2Wj-d45Ro saygılar

oğuzkağan

New member

Arkadaşlar bugun UV lambam geldi,sistemi hazır hale getirip start verdim, gelsin bakalım d3 ler :)

Levent Kale

New member

Merhaba Oğuz Bey,

Hayırlı uğurlu olsun, iyi günlerde kullanın ve siz ufaklığa sağlık getirin.

UV lambası normal lamba ışığından renkleri ne kadar daha canlı gösteriyor dimi.

Günde kaç saat yakılacak bu lamba? Ayrıca mesafe yeterlimi kafesten.

Saygılarımla,
Levent Kale
[hr]
Levent Kale' Alıntı:
Merhaba Oğuz Bey,

Hayırlı uğurlu olsun, iyi günlerde kullanın ve siz ufaklığa sağlık getirin.

UV lambası normal lamba ışığından renkleri ne kadar daha canlı gösteriyor dimi.

Günde kaç saat yakılacak bu lamba? Ayrıca mesafe yeterlimi kafesten.

Saygılarımla,
Levent Kale
Ayrıca resim paylaşımınız için teşekkür ederim.

oğuzkağan

New member

Levent bey tesekkur ederim,8saat yakilacak,mesafe salincagina gore ayarli tunekte kalsa da pek farketmiyor 70cmden az isikla kus arasi..isigi takinca kusta ozellikle farkettigim seyler kanat esnetmeyi cok sık yaptı ve ciddi bir hareketlilik ötüş kazandı..neredeyse susmadı diyebilirim..renkleri gercekten farkli gosteriyor kusu yeni almis gibi oldum :) saygilar

G

Guest

Guest

Emegınıze saglık oguz bey. Paylasım ıcın tesekkurler

merhabalar ben izmirden yazıyorum GEMLER ELEKTRİK SAN. TİC. A.Ş. firmasında satış sorumlusuyum yeni ithal ettiğimiz arcadia marka her türlü florasan ve normal duylu (e27) kuş ampulleri stokta mevcuttur bilginize tel:02324596672 abdullahgurel@gemler.com.tr saygılarımla

Amin Abdullah bey.. Bu arada ilginiz için teşekkür ederim. Lambam hemen ertesi gün elimde oldu...