Papağanınızı alış sebebiniz

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

farukbas77

New member
Mesajlar
1,793
Yaş
23
Konum
Yalova-Merkez
#1
Arkadaşlar sitede dolaşırken aklıma geldi.Herkes aldığı ilk sultanı nasıl aldığı neyin etkisinde kalarak aldığı ne sebeple aldığı bir hikayesi varsa paylaşmasını rica ediyorum.Benim hikayem bir yavru serçe ile başladı.Bahçemizde bulduğum yavru bir serçeyi alıp onun için bir kafes almıştım.Yaklaşık 1 hafta kadar bende kaldı minik serçe.Hergün ayağını acıtmayacak şekilde bir ip bağlamıştım.Biliyorum zararlı olabilir ama kedilere yem olmasını da istemiyordum.Ara ara kafesle beraber dışarı çıkarmıştım.Annesi ile babası geldi ve ancaka kafesin yanına konup ciyaklıyorlardı bende uçma alıştırmalarından sonra uçabilecek bir konuma geldikten sonra dışarı salmanın vakti geldi diye düşündüm ve çardağın üzerine saldım.Baktım ilk başlarda biraz tökezledi ama sonra uçtu bende o seviçle besleyebileceğim ve hep yanımda olacak bir kuş istiyordum.Sonunda sultan papağanı olduğunu öğrendim ve aldım buluşma anı:14:
 

Noldor

New member
Mesajlar
168
Yaş
26
Konum
aydın
#2
Cvp: Papağanınızı alış sebebiniz

Çok güzel bir konu olmuş adaş :)
Bende son muhabbet çiftimdende yavru almayı beceremeyince dedim değişik bi kuş besliyim artık.Zaten muhabbetleri almaya gittiğimdede görmüştüm sultancıkları çok hoşuma gitmişlerdi.İşte daha sonra muhabbetlerimi verip yerine sultancımı aldım :D Şimdilik sultancığımda gitti emanet olarak, nasipse yaza albino-lutino muhabbet çifti ve kendi papağanım veya olursa yavrularından biriyle bomba gibi bi giriş yapıcam :f10:
 

Hülya

New member
Mesajlar
2,210
Yaş
39
Konum
Bursa & İzmir
#3
Cvp: Papağanınızı alış sebebiniz

Güzel bir konu bencede..Ben ve ailem evcilleri seven bir aileyiz.8 çift muhabbet kuşumuz, çift kanaryamız,japon balıklarımız ve betamız vardı.Papağan hiç beslememiştim (her ne kadar muhabbet kuşları da papağan ırkından olsalarda ) Jako almayı planladım ilk önce, araştırmalar yaptım ve çoğu uzmandan küçük papağan bakmayanların Jakolarda zorlanacağını öğrendim youtube da papağan videoları izlerken Cango isimli bir sultan papağanın videosunu izledim ve anladım ki ilk papağanım Sultan olmalıydı.23 Haziran günü petshopta yeni gelen yavruların olduğunu gördüm ve kafesin en hareketli kuşu olan Cango'mu seçtim ve maceramız başladı.İsim konusunda zorlanmadım seyrettiğim videodan ismi çaldım :) sürekli okuyup araştırdığım içinde eğitimde hiç zorlanmadım.Şimdi sürekli benimle olan sağlıklı, oyuncu ve fazlaca yaramaz bir Sultanım var.

Sultan sahibi olmak isteyen arkadaşlara ufak naçizane bir önerim olacak; eğer onunla ilgilenecek vaktiniz yoksa, zamanla sıkılacaksanız ve de sabırsızsanız bence almayın çünkü geçen 4 ay sürede anladım ki sabırlı olmak gerekiyor ve ona zaman ayırmanız şart.Sultanlar kafeste süs olarak dursun diye alınacak kuşlardan değildir.
 

mahir

New member
Mesajlar
914
Yaş
26
Konum
Kastamonu
#4
Cvp: Papağanınızı alış sebebiniz

güzel konu...
Ben küçükken bizim evin odasının birinin duvarları full muhabbet kuşu doluydu babam annem falan hayvanları seven bi aileydik yumurtadan çıkamayan yavruları biz çıkarırdık falan banada bu hayvan sevgisi ordan gelse gerek hayvanları çok severim neyse iyice büyüyüp kendi kararlarımı verebilecek yaşa geldiğimde ( orto okul 6. sınıf küçüğüm ama büyüdük sanıyoz :D ) ilk evcil hayvan almamın zamanı geldi diye düşündüm gittim petshopa ve muhabbet kuşu aldım ben okuldayken annem balkon kapısını açık unutmuş ve kuş kaçmış üzüldüm ama ne çare geri gelmez neyse sonra annem bana 1 tane dişi muhabbet kuşu almış ismi aşkım oldu kuşun yemi bitti yem almak için petshopa bi gittim o da ne hiç görmediğim bi kuş saçları dikik büyük çok güzeldi almak istedim ama para olmadığı için alamadım ve o kuştan bu sene yine geldi ve bende aldım ismini mülayim koydum :D ve ona eş aldım ( pakize :D ) ve son olrak çiko :D :D Hayvanları Seviyorum...
 

srp_tlg

New member
Mesajlar
309
Yaş
34
Konum
Balıkesir
#7
Cvp: Papağanınızı alış sebebiniz

ben zaten tüm hayvanlara bayılıorum bir çok muhabbet kuşu besledim bekarken,en son evlenme arefesnde Şimarık adlı muhabbetim öldü acaip üzülmüştüm hala gözlerim dolar onu hatırlayınca unutamam da zannediorum.Neyse sonra evlendim eşimin balık merağı vardı akvaryum aldık biz de,hem eşim kuş fikrine çok sıcak bakmıordu,sevmiorum falan dedi.Ben sürekli söledim ara ara kuş istediğimi aslında bana kalsa tüm hayvanları beslerim uygun yerim olsa :) en sonunda girdim kanına ama muhabbet alırız dedim aslında sultanları da çok seviordum tipini :) neyse gittik muhabbetlere baktk snra gözümüz jako ve sultanlara kaydı ama sultan ağır bastı hem jako daha maliyetli olacaktı,Kuşu eşim seçti en yaramazını seçti aralarından :)Eşim başta alırız ben ilgilenmem sen ilgilenirsin diordu şimdi benden çok sevior maaşallah :) işte böyle inşallah uzun ömürlü olur hepimizinki :)
 
Mesajlar
290
Yaş
34
Konum
siirt
#9
Cvp: Papağanınızı alış sebebiniz

yıllardır beslerim evcil hayvan yaklaşık 14 yıldır beslerim. kuş çeşitleri, akvaryum balıkları. 14 yaşındayken evimize yakın bir balık çiftliğinde çeşitli akvaryum balıkları yetiştiriyordum çiftlik sahibiyle. en son papaganlara merak sardım ve sultan sahibi oldum.
 

sagocusero

New member
Mesajlar
1,524
Yaş
22
Konum
istanbul
#10
Cvp: Papağanınızı alış sebebiniz

Bende babam dada hayvan sevgisi aşırı fazla. bende 15 yaşındaym ben kendimi bildim bileleli ben hayvan beserim :) ben 1 yaşıdna iken bile babam besliyormuş :) o derece Kuşların çogu türünden oldu ,balıkların , köpegim ama papaganların ayrı 1 zevki var :) ötüşü duruşu sonunda Jako almaya çalısırken 1 bakmışım sultan papaganına merak salmışım :) hemen gittim aldım :) benimde hikayem bu :)
 

BadWolf

New member
Mesajlar
11
Yaş
21
Konum
İstanbul
#12
Cvp: Papağanınızı alış sebebiniz

anneler gününde anneme ne alıcağımı bilmediğimden ve annemde çocuk gibi bir kadın olduğundan zaten evde hayvanat bahçesi gibi olduğundan muhabbet kuşu almayı düşündüm.hayvanları biraz sert sevdiğimden muhabbet kuşunu yaralama riskimi göze alamadım.cennet papağanı düşündüm ama param yetmedi :dodgy: bende o anda kafeslere bakarken kızım Tetrayı gördüm ve ilk görüşte aşk. :sleepy:
 

engin

New member
Mesajlar
911
Yaş
24
Konum
Balıkesir
#15
Cvp: Papağanınızı alış sebebiniz

benim annemde tam 1 hayvan severdir bir çok hayvan beslemiş evimizde her zaman 1hayvan vardı sonra1 ara verildi sonra kocaman 1 akvaryum istedim ve kurdum güzellerdi ama fiziksel bir iletişim kuramıyorsunuz tabii balıklarla bende kuş istedim hayvan mağzasına gittiğimizde sultan papağanımla karşılaştım çok cana yakındı :)sultanlarla birlikteliğim böylece başlamış oldu:)
 

aşil

New member
Mesajlar
8
Yaş
41
Konum
eskişehir
#16
Cvp: Papağanınızı alış sebebiniz

arkadaşlar güzel konu. çocukluğumdan itibaren 1 bir çok hayvan baktım.sonraları apartmanda oturduğum için önceleri akvaryum bakmaya başladım. halende devam etmekteyim. sonra devamlı görüştüğüm bir arkadaşım. sen balıklara çok iyi bakıyorsun sultan papağanıda bakarmısın dedi. O da bir sultan sever. bir tanıdığı varmış sultanını bakabilecek iyi birini arıyormuştu. ben de olabilir dedim. kafesiyle beraber hediye geldi. böylece ilk sultanıma sahip oldum. şimdi 2 çift sultanım var. birde 7 aylık safir isimli erkek bir sultan büyüttüm. ama petshoplar da görsemde ilgimi çekmezlerdi belki. oradakiler biraz bakımsız ve durgun görünüyorlar. şimdi onlarla ilgilenmeyi seviyorum
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...