Papağanımı ele alıştırma hakkında

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

farukbas77

New member
Arkadaşlar papağanımın bugün 4. günü ve ben biraz sabırsızım sizce elime alıştırmaya çalışmalımıyım yoksa biraz daha beklemelimiyim?Bir de papağanıma kafesin arasından yem uzattığım da yedi ama yemek için gelirken biraz tereddüt ediyordu.Sonuçta elimden yedi.Ne yapmalıyım bilemiyorum:kararsiz:

bugrahan

New member
Cvp: Papağanımı ele alıştırma hakkında

faruk abi bu kuş daha 4 günlük..sabırsızlık herzaman eğitimi geriletir..elinden kafes dışından yedirmeye devam et..sonra elini içeri sokup aynı şeyi yap..elinden yemeye iyice alışınca yerken dokunmaya ve hafifçe sevmeye başla..sonradan bunu ilerletebilirsin..yerken eline çıkmasını sağlayabilirsin ama bu çok uzun bir süreç demek..

bugrahan' Alıntı:
faruk abi bu kuş daha 4 günlük..sabırsızlık herzaman eğitimi geriletir..elinden kafes dışından yedirmeye devam et..sonra elini içeri sokup aynı şeyi yap..elinden yemeye iyice alışınca yerken dokunmaya ve hafifçe sevmeye başla..sonradan bunu ilerletebilirsin..yerken eline çıkmasını sağlayabilirsin ama bu çok uzun bir süreç demek..
+1

bugrahan

New member

farukbas77' Alıntı:
elimi içeri sokma işini ne zaman yapıcam:huh:
1 hafta boyunca elini sadece yem ve su değiştirmek için kafese sok.1 hafta sonunda parmaklarını göstermeden elini beklet..elini görünce kaçarsa elini çekme..o zaman bunu bir zafer olarak algılar ve hep bunu yapar..yani elinizden zarar gelmediğini ona göstermelisiniz..ve zaten sevdiği yiyeceklerden elinizle vererek bunu gösterebilirsiniz..

bugrahan

New member

bekle biraz ortama alışsın..dediğim gibi elini kafese sokunca mutlaka kaçacaktır veya ordan oraya koşacaktır..işte bunu yaparsa parmaklarını göstermeden elini kafeste beklet,elinin ona bişey yapmadığını görsün..sürekli bunu tekrar et..her kaçtığında sakince elini beklet..sonra kuş mutlaka duracaktır..bunu zamanla yaparsan elini görünce kaçmaz,sadece kenara çekilir..ve aynı zamanda sitedeki evcilleştirme ve eğitim forumunu okursan bunların da cevaplarını bulabilirsin..

bugrahan

New member

önce elini uzaktan gösterirsen korkusu azalır..ve ortama alışacak kadar beklersen kendini yaralayacak kadar çırpınmaz..hatta sadece tıslama ile de kalabilir..

badelpiero

New member

ben daha önce bir kaç kez muhabbet kuşu eğitme deneyimim oldu. genelde oldukça alıştırırdım. geçen hafta pazar günü Sultan aldım ilk defa. kuş 9. gün oldu geleli. şu an yem ile kapıya çıkarıyorum. oradan elime çıkıyor. hemen kafesin önünde besliyorum. omzuma koymayı denedim. onada alıştı. yani temel mantık alıştırmak. empati kur. muhtemelen sultandan sultana değişiklik gösterir ama iletişim sağlayabilirsin. neler yaptığımı anlatayım.
kesinlikle çok çok yavaş hareket etmelisin. sen onun için bi tehdit değilsin ve o bunu anlamalı.
ilk geldiğinde utangaç ve korkaktı. yem yemiyordu.
daldarı havuç ve maydanoz sapını çok sevdiğini gördüm ve önce kafesine koyup tadını aldıktan sonra bunu elimle vermeye özen gösterdim.
sonra kafes içerisinden verdim. bazen elimi o kadar içerde tutuyordum ki elim uyuşuyordu.
asla hızlı hareket etmedim ve oda yemek için uzanmaya başladı (o yerken telefonum çaldığında bakmadığım bile oldu :gulumseme: )
bi süre sonra elime alışınca parmağımla gagasına dokundum. derken avuç içinden verdim. parmağımın ucuna taneler alıp verdim. böylece korkusu giderek geçti.
evimde tek yaşamam büyük avantaj. çünkü bilirimki siz ne kadar eğitirseniz eğitin biri gelip herşeyi mahvedebilir. bendede oldu arkadaşım havuçu kafese düşürdü. ne yapayım dedi. içerde kalsın boşver dedim. sonra ani bi hareketle elini kafese soktu ve havucu kafes dibinden aldı :mad: o anda kuşun tepkisini hayal edebilirsiniz. neyseki bu kısa şok hemen geçti.
onunla bu durumlarda sürekli düşük tonda konuştum. sevildiğini birçok canlıdan daha fazla hissedebiliyor.
sonra yemi bileğimin üstüne koydum. avuç içi aöık şekilde elimi. olağanca yavaş kafese koyup gelmesini bekledim. sonunda geldi. avucumun üstünde durdu. daha sonraları gelmekte tereddüt etti. bu sefer parmağıma yakın çok az daldarı koydumç gerisini bileğime yakın koydum. böyle böyle gelmeye alışınca. ( günde 4-5 defa) kafesin kapı önüne çıkardım. elimden besledim. diğer elime çıkmasını sağladım. çıkar çıkmaz ödüllendirdim. sonra diğer elim. çıktığında daldarı ödülü. sürekli bunu yaptım. artık elime çıkınca dal darı isterse diğer elime çıkmak istiyor :f10:
bu böyle sürerken uzun süre elimde beklettim. konuşarak. ona bazen ayakları ve gagasına yavaşça yaklaşıp dokunarak.
bu iki gündür. öpücük vermeye alıştırdım. artık alıştı sayılır. sadece unutmason diye her öpücükte ödüllendiriyorum. onu hiç kızdırmadığımdandır hiç ısırmadı. ilk günler tıslayıp tehdit etti o kadar. şimdi kafesten çıkarmak için yem uzatıyorum. kapıya gelince elimi uzatıyorum. çıkıyor. kapıda besliyorum. sonra onunla oynamama izin veriyor. tavsiye ederim.

farukbas77

New member

Arkadaşlar papağanım MİÇO ilk geldiği zamanlarda elimle ama çok uzaktan uzatmama rağmen yemiyordu ama şimdi parmaklarımın arasından uzattığım çekirdeği yiyor(kafesin dışından).Bugün 5. günü sizce ele alıştırmaları için hazır mı?

bugrahan

New member

yavaş yavaş..acele etmeden devam et faruk abi..sonra çok iyi sonuçlar doğabilir..

farukbas77

New member

Arkadaşlar 10 dk önce papağanıma parmağımın ucuna koyduğum yem tanesini verdim ilk başlarda biraz tereddüt etti ama sonradan yemeye başladı.Bu 1 haftada elime alıştıracağım 2. sultan olacak inşallah.Bu sevincimi sizlerle paylaşmak istedim:F:

farukbas77

New member

Arkadaşlar papağanımın ötüş videosu:
http://www.dailymotion.com/video/edit/xlendf_papayanym-video-otuy

Bu da elimle yem verdiğim video:
http://www.dailymotion.com/video/edit/xleo2d_papayanym-video-yem-verme_animals

Sizce papağanım ele alıştırma için hazır mı?Papağanımın bugün 7. günü elime alıştırma hazırlıklarına başlamalımıyım yani kafesin kapağını açıp elime alıştırmak için.

bugrahan

New member

videolar bende açılmıyor ama söyleyebileceğim papağanınla bu aşamaya kadar geldiysen eğitimi sürdür ve bu şekilde devam et...zaten eğitimi başlatmışsın demektir eğer elinden yem yiyorsa..ilk haftadan elinden yem yemeside çok iyi..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...