papağanım yeminden başka bir şey yemiyor

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Zeynep

New member
merhabalar, papağanımı alalı 1 aydan fazla bir süre oldu. bu süre içinde başka şeyler yedirme denemelerim oldu ancak hiç bi zaman yemedi. sürekli dal darı ve çekirdek yiyor. karışık yeminin içindeki cornflakes tipi şeylere bike dokunmuyor. karışık paket yem aldım ama kaptan sadece dal darıyı ve çekirdeği ayıklıyor. elma, havuç, marul gibi şeyler veriyorum onları yemeyi bırakın korkuyor bile :)

sürekli çekirdek ve dal darıyla beslenmesi beni rahatsız ediyor. başka şeyler yemesi için ne yapmam gerek? ilk olarak ne vermeliyim ve nasıl bir yol izlemeliyim?

srp_tlg

New member
Cvp: papağanım yeminden başka bir şey yemiyor

yemi bi müddet çıkarıp o zaman koyun sebze ya da meyveyi[hr]
bide benmki kırmızı bibere bayılıyor varsa deneyebilirsiniz

Zeynep

New member

öyle kıyamıyorum ama aç bırakıp zorlamak gibi oluyor. mandalla astım, yem kabına koydum elimden verdim yok hiç bir şekilde yemiyor. sanırım dediğiniz gibi tek çare çekirdekleri çıkarıp sebze koymak:/

srp_tlg

New member

şu an tek çare o gözüküor fazla tutmanıza gerek yok yemliği dışarda 1-2 saat yeterli olur sanırım yeri gelio çocukları da bu şekilde eğitioruz yemeğini yemeyen çocuk çok :)[hr]
hem onun iyiliği için böyle düşünün :)[hr]
inş kısa sürede sonuç alırsınız

Zeynep

New member

anladım, doğru:) o zaman bugun başlıyorum. yemliğe çekirdek yerine sadece havuç ve biber koyacağım. bakalım neler olacak.

bugrahan

New member

bu dönemlerde yem yemesi daha iyi aslında..yem onda yağ yapar ve bu yağ tabakası onu kışın sıcak tutar..kışın zaten çok çekirdek ve yem yerler bunun için ama yinede çekirdek yerine sade yem versenz daha iyi..o kafese astıklarınız mutlaka dikkatini çekecektir..severse yer sevmesse yemez..ama yazın sağlıklı ve dinç olması için yemliğini 1-2 saat çıkarın ki diğerlerinin farkına varsın..

Zeynep

New member

denedim, yemliğine biber doğrayıp koydum. doğranmamış halinden korktuğu için dilimlemek zorunda kaldım. şuan aç biliyorum her yeri didikliyor yere dökülen kabukları yemeye çalışıyor ama kesinlikle bibere yanaşmıyor. hiç bi şekilde yemeyecek sebze sanırım!

bugrahan

New member

o zaman yemlerini geri takın..daha da aç kalmasın..başka şeyler de deneyebilirsiniz örn. havuç veya elma gibi..

Zeynep

New member

yok yemiyor kesinlikle yahu ben napıcam bu şekilde habire çekirdek ve dal darıyla olmaz ki????

farukbas77

New member

Peki ne kadar süre benim dediğimi uyguladınız.Eve yeni gelen papağanlarda ilk günlerde bir şey yemez ama gizli gizli yer siz benim dediğimi tekrar uygulayın akşam uyuduğunuzda gizlice yiyebilir.

bugrahan

New member

hiç yemeyecek diye bir şey yok..yem olarak sede muhabbet kuşu yemi verin acıkınca yer mutlaka..hem bu dönemde aşırıya kaçmadan çekirdek verebilirsiniz..çekirdek yağ yapar ve onları kışın sıcak tutar..

Zeynep

New member

yarım gün kadar yem kabına sebze vs koydum. yemedi. ama çok aç oldugu belliydi kıyamadım verdim ben de çekirdeği. dal darı ve çekirdek yiyor bugün peynir yer gibi oldu ama onu da pek istemedi. hayır yani tatlarını beğenmiyor diye bi durum yok. korkuyo sebzelerden anlamıyorum:))

bugrahan

New member

dediğim gibi muhabbet yemi verin..dal darını ve çekirdeği ödül olarak kullanın derim..muhabbet kuşu yemini de severler..kuş kumu mutlaka bulunsun..bu sebzeleri karşılaması için avi vit vitamin alın 2-3 damla suluğuna damlatın(haftada 3 gün yeterli)..

farukbas77

New member

Peynir mi:jawdown: peynir vermeyin kuşunuz sindirim bakımından sıkıntı çekebilir allah korusun ölebilir bile ne de olsa süt ürünü.

Zeynep

New member

aay öyle mi?? bi arkadaşım veriyomuş hatta severek yiyormuş. onu da uyarayım madem.

tamam en kısa zamanda başka yem bakacağım ve sebze meyveye alıştıracağım inşallah. vitamin damlatıyorum mutlaka 2 günde 1

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...