Papağanım sadece çekirdek yiyor.

Paşa5

New member
Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı
Arkadaşlar merhaba,
Yeni bir sultan papağanı aldım. 6-7 aylık erkek. Daha 5 gün oldu. İlk defa bir papağan besleyeceğim. Çok yazı okudum ama bu konuyla ilgili tam olarak bir fikir edinemedim. Sadece çekirdek yiyor. Karışık yem aldık içinden çekirdeklerini seçiyor. Dal darı verdim yemiyor. İlk zamanlar çok tüylerini koparıyordu ama artık bıraktı bu da iyi birşey sanırım. Yeminde ki çekirdekler bitince diğer yemleri gagasıyla alıyor yere atıyor yemiyor. Aç kalıp mecbur kaldığı için ben yiyor zannettim ama yakından izleyince yemleri yere attığını farkettim. Kafes dışından biraz alışsın diye çekirdekleri ara sıra veriyorum ama elimde başka birşey olunca bakıyor bakıyor çekirdek olmadığını anlayınca gelmiyor. Yanlış mı yaptık bir yerde acaba ne yapmam gerekiyor yardımcı olabilir misiniz?

Alpdna

Administrator
Yönetici
Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı, Monk Papağanı, Diğer Evcil Hayvanlar
kesinlikle çekirdek vermeyin.
versele laga marka gibi kaliteli bir muhabbet kuşu yemi kullanın.
Benim tercihim psittacus pelet yem kullanmanız.
Zamanla alışacak ve yiyecektir.

Paşa5

New member
Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı
Yavaş yavaş alışmaya başladı, yumurta da yiyor arada farklı gıdalar veriyorum yiyor. Sanırım ilk zamanlarının nazını çektik:)

Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı
Cekirdek vermeyin, kendiniz karışık yem yapabilirsiniz. Ak darı, aspur, yulaf vs. Bende de ayni sorun var. Cok sevdiği yemi vermiyorum digerlerini mecburen yiyor aç kalinca.