papağanım kusuyor...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

bugrahan

New member
arkadaşlar bu sabah okula gitmeden önce kalktığımda papağanımın kustuğunu gördüm..yediklerini birer birer çıkarıyordu,bu hareketi 6,7 kez yaptı..1 gece öncesine kadar çok iyiydi,kafesinde kuş kumu var ayrıca vitaminlerini vs. düzenli veriyorum..zaten böyle bir sorunla hiç karşılaşmamıştım..bu rahatsızlıkla ilgili sadece araştırmayla sınırlı bilgim var..yardımcı olursanız sevinirim..ve bu arada halsizlik de var suyuna elma sirkesi kattım bir gece önce..bu sabah da vitamin kattım ama fayda etmedi..

bugrahan

New member
Cvp: papağanım kusuyor...

said abi her zamanki yediğini veriyorum..ayrıca cereyanda kalmıyor merak etme,ben bunu zehirlenme ya da stres kökenli olabileceğini düşünüyorum..ancak hiçbir stres hareketi sergilemiyordu..bende bilgili arkadaşlardan yardım almak istedim..

gorkem87

New member

bir yerde okumuştum milyonda bir ihtimal.yeme fare dadanmış. kuşta bu yemden yiyince zehirlenmiş. veterinere götürmüşler.sonra ne olduğunu bilmiyorum.

Mehmet

New member

kafesin telleri boyalımı önce onu sorayım bugrahan ya da kemirebilecegi gazete vb şeyler varmıydı kafesinde ?

Hülya

New member

Çok geçmiş olsun :( Allah şifalar versin

Bir kaynakta bulduğum yazıyı yazıyorum belki işine yarar :
" Kusma başka hiçbir belirti vermeksizin sadece kusan kuşlarda psikolojik kaynaklıdır. Ancak dikkat edilmelidir ki zehirlenen ya da üst solunum yolu enfeksiyonu kapmış kuşlarda kusarlar. Burada psikolojik sebepli kusmayı teşhis etmenin temel şartı kuşun başka hiçbir rahatsızlığı olmadığı hallerde kusuyor olmasıdır. Bu durumun çoğunluk sebebi kuşun eşinden yeni ayrılmış olması ya da eş istiyor olmasıdır. Temel çözüm kuşa yumuşak gıdalar mesela haşlama patates ve haşlama yumurta vermek ve karşı cins bir kuş ile çiftleştirmektir."

bugrahan

New member

marul(haftada 1 kez veriyorum)..havuç(hftada 2kez..),kabukları soyulmuş ve çekirdeği çıkarılmış elma(haftada 2 kez kafesine asıyorum)..ayrıca muhabbet yemi ve kuş kumu..bunların hiçbirinin kusmaya neden olacağını sanmıyorum.. bence başka bir nedeni var...said abi bu arada kursağının dolu olması bunu tetiklermi ve kuş kumu kusmayı engellermi..ve bu süreçte vitamin ne kadar vermeliyim,cevaplarsan sevinirim...[hr]
CangomVeBen' Alıntı:
Çok geçmiş olsun :( Allah şifalar versin

Bir kaynakta bulduğum yazıyı yazıyorum belki işine yarar :
" Kusma başka hiçbir belirti vermeksizin sadece kusan kuşlarda psikolojik kaynaklıdır. Ancak dikkat edilmelidir ki zehirlenen ya da üst solunum yolu enfeksiyonu kapmış kuşlarda kusarlar. Burada psikolojik sebepli kusmayı teşhis etmenin temel şartı kuşun başka hiçbir rahatsızlığı olmadığı hallerde kusuyor olmasıdır. Bu durumun çoğunluk sebebi kuşun eşinden yeni ayrılmış olması ya da eş istiyor olmasıdır. Temel çözüm kuşa yumuşak gıdalar mesela haşlama patates ve haşlama yumurta vermek ve karşı cins bir kuş ile çiftleştirmektir."
bildiğim iyi oldu teşekkürler..[hr]
MEHMET' Alıntı:
kafesin telleri boyalımı önce onu sorayım bugrahan ya da kemirebilecegi gazete vb şeyler varmıydı kafesinde ?
mehmet abi kafesin telleri hafif soyulmuş ama çok az bi bölümü..gaveteyide kemiremiyor çünkü altında ızgara var..

msgokyuzu

New member
  papağanım kusuyor...

Kursağının gereğinden fazla dolu olması tetikler...Yediklerini hazmedemiyorsa ki bu sindirim sisteminde bir problem olduğunu gösterir veya sitresten fazla yemişse kursağı şişer..Kuş kumu yediklerini öğütmede yardımcı olduğu için faydası olur...Halsizlik varsa vitaminle desteklenebilir ama abartılmamalıdır...Ancak enfeksiyon varsa mutlaka antibiyotik verilmelidir...Ayrıca iç parazit problemide olabilir...Durum gerçekten ciddiyse bir veterinere danışsan iyi olur teşhis konulmadan tavsiyede bulunmak pek doğru olmaz daha ciddi problemlere yol açabilir...Yem yemeye devam ediyormu , halsizlik varmı , kusma kesildimi...Bilgilendirirsen birde foto çekip ekleyebilirsen iyi olur...

bugrahan

New member

kusma kesildi...bu konuda hiçbir bilgim olmadığı için size danışmak istedim,halsizlik olduğu için vitamin takviyesi yaptım zaten..yarın bida vericem sonra düzelmesini beklicem..sabahtan beri kusmadı,halsizlik de azaldı gibi..ancak yemi çok az yiyor..kuşun resimlerini mi yoksa dışkı resimlerini mi paylaşiim?..ama bence kursağının fazla doldurmasından olabilir..dün kafesine dal darı koymuştum..bütün gece yemiş,,

papağanım kusuyor...

havalar yavaş yavaş soğumaya başladı bulunduğu ortamda sıcak soğuk ısı değişikligi cok fazla olmasın dikkat et. ayrıca sen veriyorsun ama acaba o kuş kumu tüketiyor mu? eğer cok yediyse ve sindiriminde bir sorunu varsa kusuyor olabilir. mümkünse artık sirke vermeyi kes. vitamin vs de verme. bırak biraz temiz şu icsin. kusma ishal vs gibi bir durum devam eder ya da aşırı halsizlik ve istahsizlik gozlemlersen vitaform basla. ayrıca ilaç vitamin vs ne varsa son kkullanma tarihlerini check et. ve dediğim gibi uzunca bir süre elma sirkesi verme. herşeyin fazlası zarar durup dururken probiyotik deposu yapma sultanini, sonuç olarak onlarda bakteri. Fazlası sindirim sisteminde denetimi ele alırsa sorunlar baslar.

bugrahan

New member

ishali falan da yok..vitamin vs. vermeyi kesiyorum..yemini vs. de kontrol ettim..fiziksel olarak sadece kusması var..bide gördüğüm kadarıyla çıkardığı şey sindirilmemiş..yani yediğini aynı şekilde ağzından çıkarıp etrafa saçıyordu..5-6 kez yaptı ve sonra yapmadı..

msgokyuzu

New member
  papağanım kusuyor...

Kendi resimlerini , kusmuk resimlerini amormallik varsa dışkı resimlerinide paylaşabilirseniz iyi olur...Kustuktan sonra rahatlama olup iyiye gitmesi ve kursak şişikliğinden bağsetmiştik ve bir gecede (kuşlarda genelde geceleri uyuduklarını ve kanlık bir ortamda olduklarınıda düşünürsek yem tüketimi az olur) daldarıyıda bitirmişse bunlar daldarırıyı biraz fazla kaçırdığını gösteriyor...Kursağı normale döndüyse kısa sürede toparlanır İNŞALLAH...Sirke bu süreçte kuşunuzun en ihtiyaç duyduğu ürün çünkü sirke ; hazmı kolaylaştırır , antibiyotik özelliği taşır , zararlı oluşumları temizlemeye yardımcı olur (parazitler , bakteriler , mikroplar gibi) , canlılar sterilizasyon ve dezenfekte sağlar ve yağ parçalacı vb. özelliklere sahiptir...Ancak içerisinde bulundurduğu asitler sebebiyle kararınca ve bilinçli bir şekilde tüketilmelidir aksi halde ciddi sağlık problemlerine sebep olabilir....

bugrahan

New member

ancak sedat abi sirke vermememi söyledi..ikilemde kaldım..kuşun durumuda bahsettiğiniz kadar ciddi değil..yani sadece 5-6 kez bu kusma davranışını yaptı..şu anda ise ötüyor..

Verme çünkü açıkcası ben senin sirkeyi fazla kaçırmış olabileceğini düşünüyorum. Bence bırak temiz su içsin. Taktir senin.

msgokyuzu

New member
  papağanım kusuyor...

Normale döndüyse zaten her hangi bir müdahalede bulunmaya gerek kalmamıştır...Rutin beslenmesine devam edilmeli...Sedat abi benden daha tecrübeli onun tavsiyesine uyulmalı ancak hazım problemi varsa sirke hazım problemine iyi geldiği için bu tavsiyede bulundum...

Geçmiş olsun kuşunuz ve siz bir daha böyle bir problemle karşılaşmazınız umarım...

bugrahan

New member

tamam sirkeyi pek katmam ama zaten bu hafta 1 kez vermiştim..2-3 damla damlatmıştım..vitamini vs. de kesiyorum.kuş hareketlenmeye başladı..yem de yiyor..pek bi sorun kalmadı..yardımlarınız için teşekkürler..yarın sbah bidaha kontrol edicem..duruma göre de bilgi vericem..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...