Papağan Yemlerine Dikkat !! (önemli)..

Değerli Arkadaşlar,

Dün, bir arkadaşımız, yeni aldığı papağan yemi paketini yanımda açtı. Cem Yılmaz'ın tabiriyle jan janlı ve de tanınmış bir markanın paketinin açılmasından sonra yemi incelemek istedim ve tabiri caizse şok oldum..

Çok aramama ragmen yem karışımının içinde bir tane ince yem dediğimiz kanarya yemine rastlamadım.. Paketin üzerine bir daha baktım acaba başka bir canlı için mi üretildi diye.. bildiğimiz papağan yemi. üzerinde sultan, cennet papağanı resimleri var.. içinde olanlara; darı çeşitleri, çekirdek ve mısırdan ibaretti..
Maliyeti düşürücez diye maalesef iyice suyunu çıkarmışlar. Bu saydıklarım, yem maliyeti içinde en alt sıralardadır.

İnce Yem / Sade Kanarya yemi / Aspur besin değeri yönünden en üst seviyelerdedir ve karışımın içinde olmazsa olmazlardandır. Özellikle soğuk kış aylarına girdiğimiz şu günlerde lütfen papağanlarımızın beslenmesine özen gösterelim. besin değeri düşük, kalitesiz yemlerle beslenme, arkasından hastalığı getirir...

Aldığımız yem paketinin içeriğine mutlaka bakalım. Şu an kullandıkları karışım içinde ince yem ve kenevir olmayan arkadaşlar, bu 2 tohumu ayrıca alıp ellerindeki yeme eklesinler..

İnce yem/kanarya yemi ile ilgili resmi aşağıya ekliyorum..

saygılarımla,

Cvp: Papağan Yemlerine Dikkat !! (önemli)..

Eskiden paket yem alıyordum, sizin yemler ile ilgili yazınızı okuduktan sonra aktardan akdarı, kanarya yemi, kenevir, nijer tohumu, kabuksuz yulaf şeklinde almaya başladım. Ancak rıfkı çekirdek yemiyor, ona nasıl alıştırabilirim?

Levent Kale

New member

Merhaba Bülent Bey,

Değerli paylaşımınız için teşekkür ederim.

Saygılarımla,
Levent Kale

Bülent abi benim aldığım paket yem içinde var ama. Ben yinede ayrı bir kaptankanarya yemi veriyorum

Abdüsselam Bey, Rıfkı, avatarınızdaki personata ise, çekirdeği çok severek tüketen bir türdür...
Ayrı bir mamalıkta kafeste sürekli bulunsun. ara ara tazeleyin.. hem siyah çekirdeği hem de alaca çekirdeği ayrı ayrı denemenizi tavsiye ederim.. petshoplarda tutulan kuşların büyük bölümüne sadece muhabbet kuşu yemiyle ya da akdarı ile bakıldığı için kuşlar çekirdeği ve diğer yemleri bilmiyorlar ne yazık ki..

malasef yem üreticileri gittikçe kalitesiz yemler üretilme başladı. aynısı benimde başıma geldi idi.

G

Guest

Guest

ben zaten normalde muhabbet papagan yemı dısında bır de kenevır ve aspur alıyorum acık olarak..sonra yemlerıne karıstırıp verıyorum yada ayrı kapta verıyorum.ama hala kenevır ne ıse yarıyor bılmıyorum.en pahalı olan yemlerı daha cok tuketmelerıne de sınır oluyorum..

aylin aydın' Alıntı:
ben zaten normalde muhabbet papagan yemı dısında bır de kenevır ve aspur alıyorum acık olarak..sonra yemlerıne karıstırıp verıyorum yada ayrı kapta verıyorum.ama hala kenevır ne ıse yarıyor bılmıyorum.en pahalı olan yemlerı daha cok tuketmelerıne de sınır oluyorum..
:D:D alemsiniz Aylin hanım..
hem en pahalı yemleri tüketirler, hem de yavruları sahiplendirirken bir de pazarlık edilir değil mi:)...

bülent kınran' Alıntı:
aylin aydın' Alıntı:
:D:D alemsiniz Aylin hanım..
hem en pahalı yemleri tüketirler, hem de yavruları sahiplendirirken bir de pazarlık edilir değil mi:)...
Pazarlık kısmını iyi yakalamışsınız Bülent Abi :)

bülent kınran' Alıntı:
Abdüsselam Bey, Rıfkı, avatarınızdaki personata ise, çekirdeği çok severek tüketen bir türdür...
Ayrı bir mamalıkta kafeste sürekli bulunsun. ara ara tazeleyin.. hem siyah çekirdeği hem de alaca çekirdeği ayrı ayrı denemenizi tavsiye ederim.. petshoplarda tutulan kuşların büyük bölümüne sadece muhabbet kuşu yemiyle ya da akdarı ile bakıldığı için kuşlar çekirdeği ve diğer yemleri bilmiyorlar ne yazık ki..
Bülent Bey teşekkür ederim, ayrı olarak duruyor yaklaşık 1 yıldır bizde ama ne yazık ki alışamadı, arada çekirdeğin içini açıyor ve yemeden bırakıyor. Eskiden karışık yem alırdım ve çekirdekleri onun içinden ayıkladıklarımdan ayrı bir kapda veriyorum. Akdarda ve kuruyemişcilerde bulamadım satın almak için. Acaba nereden temin edebilirim ve nasıl alıştırabilirim?

İstanbul'da yaşayorsanız, orada yaşayan arkadaşlarımızın büyük çoğunluğu Mısır çarşısından temin ediyor diye biliyorum..

bülent kınran' Alıntı:
Değerli Arkadaşlar,

Dün, bir arkadaşımız, yeni aldığı papağan yemi paketini yanımda açtı. Cem Yılmaz'ın tabiriyle jan janlı ve de tanınmış bir markanın paketinin açılmasından sonra yemi incelemek istedim ve tabiri caizse şok oldum..

Çok aramama ragmen yem karışımının içinde bir tane ince yem dediğimiz kanarya yemine rastlamadım.. Paketin üzerine bir daha baktım acaba başka bir canlı için mi üretildi diye.. bildiğimiz papağan yemi. üzerinde sultan, cennet papağanı resimleri var.. içinde olanlara; darı çeşitleri, çekirdek ve mısırdan ibaretti..
Maliyeti düşürücez diye maalesef iyice suyunu çıkarmışlar. Bu saydıklarım, yem maliyeti içinde en alt sıralardadır.

İnce Yem / Kanarya yemi besin değeri yönünden en üst seviyelerdedir ve karışımın içinde olmazsa olmazlardandır. Özellikle soğuk kış aylarına girdiğimiz şu günlerde lütfen papağanlarımızın beslenmesine özen gösterelim. besin değeri düşük, kalitesiz yemlerle beslenme, arkasından hastalığı getirir...

Aldığımız yem paketinin içeriğine mutlaka bakalım. Şu an kullandıkları karışım içinde ince yem ve kenevir olmayan arkadaşlar, bu 2 tohumu ayrıca alıp ellerindeki yeme eklesinler..

İnce yem/kanarya yemi ile ilgili resmi aşağıya ekliyorum..

saygılarımla,

aramıza yeni katılan ve konuyu kaçıran arkadaşlar için..

benim verdigim yemdede kanarya yemi yok ilk defa duydum bunu bak heemen yarin yemlerine ilave edecem bunun yaav ben nekadaar cahilmisim :) :):) daha cook ogrenecek seyim var burda

Bende versele laga kullanıyorum 1yıldır ama bu yazıyı okuduktan sonra yemi inceledim.%5 oranında kanarya yemı dıyor icerıgınde ama yok denecek kadar az yemi ınceledım kavanoza döküp..ayrıca almam gerekecek sanırım..
Bılgı ıcın saolun

Ben kanarya yemini, karışık darıyı (beyaz, kırmızı), yulafı, çekirdeği ve tohum karışımını ayrı ayrı yemliklerde veriyorum. Kanarya yemini ve yulafı çok seviyor bizimki. Onları hemen bitiriyor :) Keneviriyse hiç sevmiyor, ne yaptıysam yediremedim. Bazen elimle yem yedirirken araya karıştırıyorum keneviri ama hemen tükürüp bana küsüp gidiyor :) Neden sevmedi bilmem. Halbuki bütün kuşlar çok seviyormuş onu.

Merhaba Arkadaşlar,

Ben geçenlerde Witte Molen'nin muhabbet yemini aldım (forumda paylaşmıştım önceden) ve içindeki kanarya yemine baktım baya da vardı karışımda.

Bizimkinin kafeste yem şekli böyle (ölçüm : 1.5 yemek kaşığı):

Her zaman kafeste olanlar
1) Çekirdek : Eskiden çok tüketiyordu, şimdi biraz azalttı.
2) Kenevir : Her zamanki favorisi
3) Muhabbet Yemi : Tüketiyor ama çok fazla değil.
4) Kum : Tüketiyor ve oynuyor
5) Yulaf : Çok seviyor ve bu aralar suluğuna atıp ıslatıp da yiyor. Hepsini yiyor.

Değişimli Kafeste verilenler:
6) Kanarya Yemi ve Niger değişik günlerde verliyor (Niger.....çok az veriyorum..bazen çok yiyor bazen az)
7) Değişimli Dal darı, mandalina, brokoli, karnabahar, elma..etc.

Bizdeki durum böyle.

Saygılarımla,
Levent Kale

G

Guest

Guest

bulent bey ben bır kere cok sıksıtıgım ıcın marketten paket yem alayım dedım actım kı ıcınden kelebek gıbı bır sey cıktı sanırım guveydı..yanı markalar da o kadar onemlı degıl sanırım. raflarda da bozuluyor dımı..konu dısı oldu ama yıne de soyleyeyım dedım:9