önemli beslenme bilgileri..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

bugrahan

New member
Mesajlar
889
Yaş
22
Konum
mersin
#1
Kuşlar kendileri beslenmeye başladıkları zaman gün içerisinde tüketmeleri gereken yemek miktarını porsiyonlara bölerler ve sadece ihtiyaç duydukları enerji miktarını karşılayacak kadar yerler.

Kuş beslenme uzmanı Tom Roudybush 15 yıl boyunca sürdürdüğü araştırmalar sonucunda evcil bir sultanın günlük 15 gram yüksek enerjili gıda tüketmeye ihtiyaç duyduğunu açıklamıştır.

Yapılması gereken, kuşunuzun gün içerisinde besin değeri yüksek 15 gram gıdayı tüketmesini sağlamaktır.Yemlere ek olarak dengeli ve besin değeri yüksek bir diyet için kuşunuza aşağıda bahsedeceğimiz gıdaları verebilirsiniz.Ayrıca bahsedeceğimiz toksik gıdalardan da uzak tutmalısınız.

su----Kuşlar her zaman temiz ve taze suya ihtiyaç duyarlar.Suları günlük olarak tazelenmeli ayrıca gün içerisinde yem-meyve artıkları yada dışkı gibi herhangi bir atıkla kirlenmişse değiştirilmelidir.
Kuşunuza vereceğiniz su kendi içtiğiniz suyla aynı kalitede olmalıdır.Su borularında üreyebilecek bakteri ve mantarlar kuşunuza hastalık bulaştırabileceği için eğer musluk suyu veriyorsanız kabı doldurmadan önce suyu bir süre boşa akıtmalısınız.
Ayrıca suya kattığınız vitaminler lezzet arttırıcı unsurlar içerdikleri için vaktinde değiştirilmesine dikkat edilmelidir.Suluklarının dibinde oluşan çamursu kaygan yapının sebebi de bu lezzet vericilerdir.
Evinizin su boruları kurşun yada galvanizlenmiş metalse veya suyunuz kuyudan geliyorsa musluk suyunu kuşunuza banyo yada içme suyu olarak vermeyin.Bu sular kurşun yada çinko içerebilirler ve kuşunuzda denge kaybı, kaslarda güçsüzlük, uçamama, dışkıda kırmızılık, kusma ve ağrılı solunumla sonuçlanabilecek zehirlenmelere yol açabilirler.

kalsiyum----Taze koyu yeşil renkli lifli sebzeler, kıvırcık lahana, -kişniş-pancar sapları, marul, pancar yeşillikleri, pazı, brokoli yaprak ve sapları kalsiyum kaynaklarıdır.Ayrıca kafesinde mürekkep balığı kemiği ve mineral blok bulundurulması da vereceğiniz yeşilliklere ek olarak kalsiyum ihtiyacını gidermede yardımcı olacaktır.

süt ürünleri----Her ne kadar kalsiyum açısından zengin kaynaklar olsalar da kuşların sindirim sistemlerinde bu ürünlerde bulunan laktozu sindirecek laktaz enzimi bulunmadığı için diyetlerinde bulundurulmaz.Kalın bağırsaklarda sindirilemeden biriken laktoz çeşitli sindirim sistemi hastalıklarına zemin hazırlayacaktır.

protein----Özellikle tüy dökme mevsiminde sultan papağanlarının diyetlerine eklenmesi gerekir.İyi pişirilmiş yumurta, tavuk eti, hindi eti, yağsız et, balık, tuzsuz ve yağsız lor peyniri verilebilir.Özellikle etler ve yumurta taze pişirildiğinde verilmelidir.Isıtılmış yada pişirilip dondurulduktan sonra çözdürerek verilmemelidir.

Kıvırcık, salatalık ve kereviz saplarının içerdikleri su miktarı fazladır ve sultanınız için besleyici değeri gözardı edilebilecek kadar düşüktür.Eğer kuşunuz bunları seviyorsa nadiren verebilirsiniz.

Parlak portakal renkli ve koyu yeşil renkli sebze-meyveler içerdikleri vitamin açısından oldukça zengindir.Çiğ yada pişmiş patates,yer elması,pancar ve yeşillikleri, brokoli, brüksel lahanası, tahıl çimi, havuç, pazı, maydonoz sap kısımları, bezelye, biber, tatlı kabak, koyu yeşil kıvırcık türlerini verebilirsiniz.Ispanak ve brokoli içerdikleri oksalik asit yüzünden kalsiyumla bağ kurarak emilimini bloke eder, böbreklerde zorlanmaya sebep olabilir ve kontrollü olarak az miktarlarda verilmelidir.Havuç ve yer elması yüksek miktarda şeker içerdiklerinden ötürü kontrollü olarak verilmelidir.

Ayrıca armut, elma, muz, kavun, karpuz, kiraz, şeftali, ananas, erik ikram edilebilir.Çilek ve üzüm diğer meyvelere nazaran daha hızlı çürüdükleri için kafesten alınması konusunda hassasiyet gösterilmelidir.Rengi soluk, buruşuk, yumuşamış yada bir bölümü küflenmeye başlamış meyve ve sebzeler kesinlikle verilmemelidir.Çok fazla meyve-sebze vermek dışkıda renklenmelere ve sıvı miktarında artışa sebep olur.

karbonhidratlar----Haşlanmış makarna, haşlanmış patates, tam buğday ekmeği, haşlanmış bakliyatlar ve kuryemişler iyi birer karbonhidrat kaynağıdırlar.Çok sık olmamasına dikkat edilerek verilmelidir.

toksik gıdalar----Patates filizleri, avokado, patlıcan, çay, kahve, tuz, şeker, alkol, kayısı-portakal-şeftali-kiraz-armut-erik çekirdek ve tohumları kesinlikle verilmemelidir.

Ayrıca konserve sebze ve meyveler yüksek sodyum içerdiklerinden ve yapım aşamasında yüksek ısıdan ötürü vitaminlerinin çoğunu kaybettiklerinden sultanların diyetinde bulundurulmamalıdır.
 

msgokyuzu

New member
Mesajlar
149
Yaş
30
Konum
İstanbul / İzmir
#4
  önemli beslenme bilgileri..

Emeğine sağlık...Çok verimli bilgiler paylaşmışsınız...Ancak kalsiyum oranı yüksek olan maydonozun kuşların genizlerine yapıştıkları için verilmemesi tavsiye olunur...
 

bugrahan

New member
Mesajlar
889
Yaş
22
Konum
mersin
#5
Cvp:   önemli beslenme bilgileri..

msgokyuzu' Alıntı:
Emeğine sağlık...Çok verimli bilgiler paylaşmışsınız...Ancak kalsiyum oranı yüksek olan maydonozun kuşların genizlerine yapıştıkları için verilmemesi tavsiye olunur...
haklısın said abi..atıyorum o kısmı..teşekkürler..
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...