neler yapmalıyım yardıma ıhtiyacım var

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

fuat

New member
arkadaşlar ben bi sarı sultan papağan aldım 3 hafta oluyor. çok ürkek ele çok zor gelıyor elımı kafese koyunca vahşice çırpınıyor. kuşçu bana 5-6 aylık dedı ama daha büyük gibi gayet ideal boyutta. ayrıca çekirdek yemiyor ve parmağımı yanaştırınca sinirli bi şekilde nefesiyle kıhlıyor.
sorum bu papağan tam evcil olabilecek şekilde eğitilebilir mi? nasıl yaklaşmalıyım

nurcibrahim

New member
Cvp: neler yapmalıyım yardıma ıhtiyacım var

diger konuda kuşu ilk günlerde eve saldıgınızıda yazmıştınız. muhtemelen bu 3 hafta fazlaca rahatsız ettiniz iyici hırçınlaştı.

öncelikle her hayvan egitilir sıkıntı yapmayın...

kuşu bu gün aldıgınızı düşünün ve 1 ay daha kafesinden çıkarmayın yanına fazlaca yaklaşmayın elinizle tutmaya çalışmayın. sadece belli mesefaden ıslık falan çalın konuşun,

her hayvan da oldugu gibi önce sizden ona bir zarar gelmeyecegini anlaması yani size güvenmesi lazım. buda sabır ve sevgiyle olur.

onu ürkütecek her hareketten kesinlikle kaçının... aranızda belli bir mesafe olsun...

beni,m papaganımda çok yabaniydi ama 1,5 ay sonunda artık kafasını sevdiriyor benden korkmuyor.

egitim kısmında bulunan egitimle alakalı konuyu kesinlikle okuyun takıldıgınız yerlerde burada sorarsınız, çok uzman arkadaşlar var her sorunuza cevap verebilirler.

fuat

New member

öncelikle çok teşşekür ederim. şu parmağımı yanaştırınca nefesiyle kıhlaması kardeşimi ürkütüyor. bunu yapması normal mi?

nurcibrahim

New member

sizi tehdit ediyor yaklaşma bana diye....
yapması normal çünkü korkuyor sizden

fuat

New member

3 haftada hiç bi ilerleme yok hala kıhlıyor. ve kafese elımı koyunca hala çırpınıyor ama elıme gelıncede gitmiyor omuzumdan ınmıyor. şimdi ne yapmallıyım 1 ay kafesten cıkarmayım mı ama 2 kardesım var ve sürekli ilgilenmek istiyorlar ama kusu korkutacak bısey yapmıyorlar ayrıca salonda televizyonun yakınnında duruyor. ilk yapmam gereken bir kaç şeyi sıralarsanız sevinirim..

Sioux

New member

Bence o kuş insanlardan ve ellerinden çok darbe almış ve ürkmüş bir kuş. Yaşıda geldiyse alışması biraz zaman alabilir. Kuş eğitirken sabır çok önemlidir, özellikle Sultan gibi zeki bir papağanda.

Eline sevdiğini düşündüğün yemlerden biraz alıp avucuna koy ve sana yaklaşmasını bekle.

DipNot: Sakın salma, dahada ürkebilir.

fuat

New member

muhabbet kuşu yemi dışında bişey yemıyor. ayrıca kuşçu alınca kanatlarından bır kaçtane çekti kaçmasın dıe ama uçabılıyor yınede[hr]
ayrıca salonda ınsanların arasında olması mı daha ii yoksa daha az uğrak yere mı koymalıyım? bide tvye yakın durumda

farukbas77

New member

O petshop sahibi adam neden öyle bir şey yapmışki:mad: Birde kafese elinizi bir daha sokmayın.Çünkü onu sizin uzaklaşmanız için bir silah olarak kullanacaktır.Ve 1 ay kadar rahatsız etmeyin.Sonra eğitime başlayın kardeşlerinizi de uyarın anlatın niçin rahatsız edilmemesi gerektiğini.sadece günlül su değiştirme ve yemlerini tazeleme işiyle uğraşın.

Zeynep

New member

en sevdiği yiyecekle yaklaşın ona. elinizde yem olsun yani. benimki de elimden inmiyor. çünkü her geldiğinde seviyorum iltifat ediyorum veya çekirdek veriyorum.

fuat

New member

en sevdiği yiyeceği bilsem onunla yaklaşacam ama yem dışında bişey yemıyor. ayrıca tvnın yanında duruyor daha az uğrak yere mı koysam??

fuat

New member

vala zormuş yaw şimdi ilk olarak kafesten cıkarmayacam. sonra cıkarıp salayım mı? ama ordan oraya uçacak nasıl bana alışır ki???

farukbas77

New member

Size alışmadan salmayın.kafes dışından bol bol yem verin dal darı gibi.Sonra kafesin kapağını açıp kuşunuz kafesteyken yem vermeye devam edin ama bunu dışardan elnizden yem almaya alıştığında yapın.Dikkat eğitime 1-2 hafta sonra başlayın :exclamation:

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...